| William a întrebat:

De ce majoritatea adolescentilor de pe site-ul asta nu stiu sa scrie corect? Vad o gramada de intrebari si raspunsuri cu greseli gramaticale. E la moda sa fii prost?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Bună întrebarea...
dar și matale te înscrii ( într-o foarte mică măsură cred) în această majoritate.
Sincer o spun, e o greșeală scuzabilă, dar o fac cei mai mulți dintre români.
Și aici mă refer ( din textul propus de William) la „Majoritatea" și „nu știu".
Corect este „Majoritatea ...nu știe".
Așa e corect românește!
În acest caz.
Vă rog să mă scuzați!
În rest subscriu cu toată convingerea și îmi dau deplina adeziune la observația supusă atenției.
Vorba aia: „Aprob pozitiv"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru corolav):

Asa e.Din graba sau din neatentie, mai toti facem greseli de tastare sau de ortografie. Nu neaparat nu stim sa scriem dar mai neglijam sa scriem neaparat cu litera mare inceputul propozitiei, mai bagam si o prescurtare tinereasca. Asta e.Totusi limba Romana se intelege, oricum e scrisa.

15 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

'E la moda sa fii prost?'- ai fost genial aici.

Dar de ce i-ai mentionat doar pe adolescenti? Nu cred ca sunt singurii de pe aici care gresesc gramatical.

| William explică (pentru Pricked):

Am zis ca majoritatea adolescentilor nu stiu sa scrie corect pentru ca la categoria aia gasesc cele mai multe greseli gramaticale si nu numai.

| OnuOnulică a răspuns:

Din păcate da...asta e România nu ai ce să ceri.

| neutrino a răspuns:

Da, se pare ca este la moda, si acest site vine in sprijinul lor. Cu riscul ca raspunsul meu sa fie taiat, aceasta este realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughingrolling on the floor Ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat timp cat facebook-ul va fi la moda, va fi la moda sa fii si prost. Adolescentii au alte valori in zilele noastre, respectarea unui minim bun simt gramatical in scris, nu se numara printre ele.

| AndraRox a răspuns:

O intrebare asemanatoare am postat si eu. E amuzant sa vezi cum, in incercarea de a parea inteligenti, multi folosesc "sunt eti", "de-odata", "baiat-ul" etc. Partea proasta e ca ei chiar se cred destepti, mai au putin si te iau la bataie daca vrei sa ii corectezi. Ce pretentii sa ai de la niste copii care posteaza numai la "Dragoste si Sex"!? Mai conteaza o virgula pusa aiurea sau lipsa unei litere, doua, trei?

| King18name a răspuns:

Asa e! eu accept o mica greseala intr-o fraza, se mai intampla.
-greseli gramaticale, multi nu stiu sa foloseasca semnul >? <
Si cand te gandesti ca au facut atatia ani de scoala si degeaba...

| Zerathull a răspuns:

Mai degraba ignoranti decat prosti.

| Constantin_Popa_1988 a răspuns:

Eu cand ma grabesc gresesc pe tastatura, si nu inseamna k nu sunt prost

| Adeee20 a răspuns:

E într-adevăr.o rușine! Să ajungi să nu știi să scrii corect gramatical. Daaar!
Nu consider că a scrie greșit înseamnă neaparat să fii prost.
Probabil unii nu sunt așa bine informați asupra regulilor gramaticale ale limbii române.
Nu există oameni proști, doar neinformați.

| PunctSpaimaVestuLui a răspuns:

Din pacate, asta e Romania, cu toate animalutele din ea. Se pare ca este la moda sa fii prost.