| Theo94 a întrebat:

De ce majoritatea filmelor horror au note sub 8 pe imdb comparativ cu alte genuri?

Ma refer strict la filme nu la seriale.

Răspuns Câştigător
| TOOL a răspuns:

Foarte bună întrebare!
Hai să luăm câteva filme și să vedem ce note au și de ce :
The Thing: 8.1
Get Out: 7.7
28 Days Later: 7.6
The Mist: 7.2
The Shining : 8.4
The Silence of the Lambs : 8.6
Ce au toate aceste 6 filme în comun?
În primul râng : Character Develepoment. Hai să luăm înspre exemplu preferatul meu dintre acestea: The Thing, în acesta Kurt Russel și Wilford Brimley fac 2 roluri memorabile, uităte cum își pasează mereu replicile unul altuia, iar ceilalți actori fac o treabă grozavă, în primele 20 de minute memorezi cam toate numele și nu știi sigur cine se duce primul, iar în general într-un film horror persoanele aflate sunt chiar idiotice, aici nu. aici avem un grup de oameni care gândesc mereu limpede și încearcă să vină cu o soluție la problema numită : THE THING!, uită-te de exemplu la sequel-ul din 2011, e exact opusul la ceea ce a fost acest film.
Ca să nu mă bag prea mult într-un raspuns cu multe charactere doar ca tu să te plictisești citindu-l. am să-ți las și +-urile celorlate filme pe care le-am enumerat mai sus :
Get Out : Din nou gândire, o decizie bună luată pe sfârșit de protagonistul nostru face filmul de 10 ori mai bun, că sunt unele faze în film, în care nu ești înfricoșat de un jumpscare sau ceva, ci de reacția personajelor și mentalitatea lor. SUBLINIEZ ACUM, UN FILM HORROR BUN NU TREBUIE SĂ AIBĂ 10 JUMPSCARER-URI REPETITIVE ȘI PREVIZIBILE SĂ FIE BUN (ex fiind dat de GET OUT care este pe multe locuri creepy)
28 Days Later /28 WEEKS LATER : am2 sunt bune și ecranizează exact cum ar reacționa omul de rând în timpul unei apocalipse zombie. de asemenea partea a 2-a are plus-ul numit : Robert Carlyle ( care după părerea mea este unul dintre cei mai buni actori scoțieni all time)
The Mist : Marcia Gay Harden a câștigat un oscar pentru best supporting actress, nu ai ce spune de The Mist, iar finalul este cu totul neașteptat, așa se face un film horror, nu te aștepti să învie de 10 ori antagonistul până e gata filmul, dar în schimb dai un sfârșit tragic sau unul în care nu știi ce se va întâmpla după ( The THING ca exemplu, din nou)
În rest de The Shining și The Silence of the lambs n-are rost să-ți spun despre ele, numele : Jack Nicholson și Anthony Hopkins vorbesc de la sine.
Acum pe sfârșit vreau să-ți las și câteva exemple negative :
Santa's Slay 5.4
Leprechaun: Origins 3.3
Black Christmass (ala din 2006) : 4.6
Prom Night 3.9
Mă enervează foarte mult că toate se vor filme seriose când toate au lack of brain din partea protagoniștilor, iar când însfârșit antagonistul omoară pe cineva, uiți și cum îl chema pe ăla, la cât de prost jucate sunt. Deci este o mare diferență și de buget și de la ce idee pleacă filmul. Să faci un film horror decent este de 10 ori mai greu decât să faci o dramă de succes
Și de asemenea am uitat să pomenesc mai sus de alte filme bune horror (Nu slashere) :
The Blair Witch Project.
The Others 7.6
The Descent 7.2
A Tale of Two Sisters 7.2
Dawn of The Dead 7.3
REC 7.5
Jeepers Creepers 6.2 ( Habar n-am cum are numa 6.2, acum am vazut si eu.)
Am încercat în acest răspuns să las mai multe filme care sunt făcute mai recent, nu voiam să pomenesc filme din 59-70 pe care nici nu le-am văzut. Deci în general ca să faci un film horror bun trebuie or să ai un lead character care să facă 70% din film (The Thing, Silence of the Lambs), ori să ai plin de mulți supporți (The Mist), ori să știi cum să-ți surprinzi spectatorulul cu un twist un sau un sfârșit neașteptat (It Follows), sau ca și îîn genului unei Drame să ai filmul cât mai aproape de realitatea dacă acesta s-ar întâmpla (28 D.L. The Blair Witch Project)
Dacă ai ajuns până aici mulțumesc că ai citit răspunsul meu, și sper că te-am clarificat de ce puține filme sunt în prima pagină de top a imdb-ului! big grin

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lumea mananca rahat de aia nu da nota maxima, au invidie pe producatori

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

La cate filme de groaza te ai uitat anul asta?

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

1-2

| RAY a răspuns:

8? eu vad ca abia trec de nota 5

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca nu sunt asa de multe filme "bune" pe cat sunt de proaste. Asa ca majoritatea e formata din cele mai multe, deci cele proaste.
Pentru a critica un film la nota pe imdb iei in calcul multe lucruri. Iar la un film horror classic ce e de luat in calcul? Mult sange, multe tipete? Cam atat.

Ps: aproape ajung la filmul cu nr 1000 de notat pe imdb big grin

| Sofer a răspuns:

Ia in calcul ca nu la toti le place un anume film si e evaluat cu nota mica. de exemplu am vazut un film de avea nota pe imdb 3 si ceva si filmul in sine mi s-a parut ok.

| Theo94 explică (pentru Sofer):

Ma refer la filmele horror, nu sunt multe care au nota 8 sau trec de 8 pe imdb, mai ales cele moderne (daca e vreunul ce ajunge le 8).

| deeeaqq a răspuns:

Pentru că sunt slabe.

| wrakas a răspuns (pentru deeeaqq):

Sunt slabe pentru ca deeeaqq joaca rorul principal laughing)

| CdeMetal a răspuns:

Pentru ca majoritatea nu gusta filmele horror