| UniUnicornul6373 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor îi judecă pe alții după cum se îmbracă și după aspectul fizic? De unde atâta răutate?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Invidie, prostime.

| RAY a răspuns:

Sunt prejudecati emotionale, involuntare, asa am evoluat ca specie recunoasterea faciala este importanta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde tragi cocluzia că aceasta este o răutate? Când te vede cineva pentru prima dată, după ce vrei să te aprecieze cineva? După ce nu se vede? Te evaluează după ceea ce vede.

| UniUnicornul6373 explică (pentru sadrian46):

Nu doar când te vede cineva pentru prima dată.Am o colegă în clasă și majoritatea o judecă după cum arată sau alții îi judecă pe alții după cum se îmbracă.Și unii te judecă și dacă te cunosc de mulți ani și chiar dacă nu te cunosc.

| sadrian46 a răspuns (pentru UniUnicornul6373):

Și asta denotă răutate? Ori te poartă cum ți-e vorba, ori vorbește cum ți-e portul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt chiar mai multe motive.

Dar hai sa nu le zicem pe totate happy ci sa dam un exemplu, ca mai apoi sa iti dai seama ca... chiar daca ai stii toate raspunsurile valide la aceasta intrebare, nu te ajuta cu nimic happy

Mergi pe strada noapte, vine un barbat spre tine, imbracat urat, sau poate chiar la costum? Poate are un cutit in mana, sau poate vine cu o floare. Poate e imbracat in doctor, sau poate e un Kacinga Boy. Sau unul dezbracat. Ce faci?

Sau ce crezi tu de unul care e imbracat la costum sau unul care e imbracat in rocker? Cum ii diferentiezi.

Si stiu ca nu la tipul asta de judecata te-ai referit. Pentru ca nu e nimic rau in acele exemple.

Ce ai zis tu, e doar o idee adolescentina, pe baza unei... "majoritati" care nu exista happy.
Dar este ok sa intrebi. Fiecare om intreaba. Vreau insa sa inevti ceva din aceste lucruri.

Sa nu o iei in nume de rau.

Bafta! ( si sa stai departe de boschetari laughing ).

| OldSoul a răspuns:

Tu cand cunosti o persoana noua, ce observi la ea prima data?
Nu aspectul, modul in care e imbracata, cat de ingrijita este?
Ei bine, de aici porneste totul.
E clar ca o persoana care e imbracata intr-un anume fel o sa para ceva mai atenta la sine, in timp ce, daca o alta persoana arunca niste haine care nu au nicio legatura una cu alta, o sa para cam "meh", cam asta-i treaba.
As putea sa spun chiar ca o persoana care e imbracata bine, cu stil, este o persoana care tinde sa devina din ce in ce mai buna ca om.
In timp ce o persoana care e imbracata cum apuca, e genul ala de persoana care nu prea ii pasa ce spun altii, care asteapta sa fie acceptata asa cum este, care nu e dispusa sa se schimbe, chiar daca ar face-o pentru binele ei.
Da, poate am gresit aici, in ultima parte putin, ar cam asta ar parea sa fie modul de gandire a "majoritatii", si sincer, nu cred ca ii poti invinovatii pentru asta.

| ancaval a răspuns:

Nu e răutate. E prostie curată! La proști nu ai ce să le mai faci!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeași întrebare o am și eu, de ce oamenii le place sa judece dar când e vorba sa fie judecați nu le prea place.

Pur și simplu, daca te îmbraci într-un anume fel, o sa fii judecata, chestia aia cu nu "nu judeca o carte după coperta" nu se prea aplica in viața reală, imaginea contează în societate și cum te prezinți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu majoritatea, ci toți, uneori involuntar.