| anonim_4396 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor observă ce este negativ în ceilalți și trec restul cu vederea? straight face

34 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Perfect, hai sa iti zic o poveste (poate am mai zis)

Nu stiu sigur daca Albert Einstein era, dar era un profesor. In timp ce le preda studentilor, el a scris pe tabla 9 exercitii corecte. Dupa a mai scris una, gresita si a continuat ca si cand nu s-a intamplat nimic.
Studentii au inceput sa rada, pentru ca au vazut greseala. Dupa profesorul s-a oprit si a zis ca a spus 9 lucruri adevarate si corecte si nimeni nu a zis nimic, dar atunci cand a gresit una, toti (aproape) au inceput sa "judece" asta si sa rada, nimeni nu l-a felicitat pentru cele 9 corecte, dar l-au desconsiderat pentru una gresita.

Oamenii in general asta fac, este mult mai usor sa nu faci nimic sau sa faci ce vrei, ce te face sa te simti bine, chiar daca pe alte persoane asta le raneste.

Peste tot in lume se pot observa persoane care ajuta sa fie ajutate. Peste tot in lume poti sa observi persoane pe care daca nu le ajuti inapoi... se supara, ceea ce este absurd.

Parerea persoanelor care fac asa nu ar trebui sa conteze, pentru ca fac doar rau. Sau mai bine zis o stare care nu este tocmai buna. Ar trebui sa conteze parerea persoanelor care vad si partile bune din oameni happy

As vrea ca fiecare om sa se gandeasca la asta, inainte sa faca ceva. Dar acest lucru nu este posibil (asta pana cand ajung eu la conducerea lumii si o sa restabilesc ordinea devil ).

Stiu ca intrebarea nu era menita sa sugereze un raspuns clar, dar asta este o intrebare care ar trebui cumva pusa pe un banner undeva pe blocuri sa o vada toata lumea.

O seara minunata sa ai! ^_^

| SingleForOne a răspuns:

Prost obicei și/sau proastă educație. Deasemenea, dovedește prezența ideii "a face și a crede ce vrea" și lipsa conducerii de către un lider (fie Iisus, preot, președinte, primar, etc) sau al unei idei de unificare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Așa fac oamenii, ei caută defectele oamenilor că sa se creadă mai presus, -Un profesor scria pe tabla mai multe calcule (1x1 1x2 etc) la un calcul greșește, copiii râd de el, Apoi profesorul le spune "așa este in viața chiar daca faci multe lucruri corecte, la o singura greșeală ești considerat prost...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

? a mai scris cineva asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Defectele ies mai usor in evidenta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc, la fel!

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

(asta pana cand ajung eu la conducerea lumii si o sa restabilesc ordinea devil ) nu înaintea mea laughing

| RAY a răspuns:

Stii ce am realizat eu in ultimul an? ca esti om matur cand vezi in rahat esti TU nu alti,barbati care sunt barfitori nu sunt masculi sunt vagine in corp de femeie,aceste caractere infecte vad tot ce e negativ in alti,iar lumea honey devine tot mai uracioasa,de ce? din ce in ce mai multi nu socialiseaza deloc,asa am fost si eu pana cand am inceput cu meseria asta, a trecut frica aia ca na daca dai senzatie de anexitate fuge ala de tine,intr-un fel te simti bine cand socialisezi,asculti povesti de viata,faza e ca respingerea sociala echivala cu moartea,astfel indivizi asociali ei de fapt sufera,plang singuri iar ca razbunare iti arata ura fata de cel care au ceea ce nu au ei,sa stii ca asa e peste tot,oameni uraciosi,rai,barfitori,observ si eu cand ma vad cu unu asocial
lipsit de incredere fata de alti
paranoic
nu are incredere in el
simte anexitate
are un comportament derivant
in unele ma regasesc si eu,dar stii sa recunosti propiul tau rahat te maturiseaza,devi mai puternic, uite asta nu barfeste asta, asa recunosti un barbat nu un vagin mascul, un barbat iti spune in fata, nu ii este frica de o confruntare, nu are frici

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Dacă ajunge o femeie la conducerea lumii e Jale cu "J" mare. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Deci e rău să fii în posesia unui vagin? big grin Așa a sunat exprimarea ta...

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia liniște că devin băiat pân' atuncihee hee sa vezi după cum te concediez pentru critica neconstructiva și instigare la ura a poporului.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Pentru ca ne cunoastem, iti las si tie 25km din Japonia. Dar sa nu te intinzi.

Auzi si tu, "nu inaintea mea laughing

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu merge ma, d-abia de incap 2-3 orașe...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Pai asta este. Te descurci si cu acestea. Doar ce sa si faci cu mai multa...

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Turism,agricultura, fabrici, restaurante, malluri...cu o prefectura întreaga te descurci altfelhee hee

| Florin9Florin9 a răspuns:

Pentru că lucrurile pozitive le asociem cu normalitatea, astfel doar cele negative (anormale) ne sar în ochi, cu toții avem apucături de genul uneori.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Era un exemplu honey nu te enerva

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Da, așa e...dar ar trebui să vedem și partea frumoasă. Să încurajăm astfel binele.
De exemplu, cineva vrea să scrie un cântec. Linia melodică de apreciat, versurile o tâmpenie. Nu dai cu bota în baltă, că versurile îs cum îs. Întâi îți exprimi admirația față de linia melodică, apoi sugerezi că versurile ar putea fi îmbunătățite. E ceva aleatoriu ce mi-a venit acum în minte, dar chestia asta se aplică în cam toate domeniile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Exemplu, neexemplu, ce ai tu cu păsăricile, a? laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici una nu ma place vezi si rimeaza cuvintele mele adresate tie

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Scuze...nu simt rima. sad

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu simiti din cauza distantei

| Celcestietot a răspuns:

Ehe, aici ne trebuie un context bine definit, pentru un raspuns corect, altfel dam raspunsuri incorecte.

| Mogiojojo a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pentru ca e o excepție de la regula. Daca ma imbrac in fiecare zi în verde si in a 7 a zi vin imbracat in negru toata lumea o sa observe si o sa comenteze ca m-am imbracat altfel. Asa e si aici.

| StrongHeart a răspuns:

Suntem fiinte cazute,cautam mereu perfectiunea,intelegi?
SI eu vad in mine niste chestii pe care as vrea sa le schimb,sa le ingrop,dar sunt undeva in mine inradacinate,poate inca din ziua cand Adam a muscat din mar,acum mii de ani.
Ni s-au transmis starile,sentimentele si trairile tuturor generatiilor ce au fost inaintea noastra.
De asa cand vedem ca cineva face ceva gresit sau nu e bun la ceva,ne simtim mai bine,de asta cand vedem pe cineva ca face ceva foarte gresit,ne mandrim imediat,ii ia foc casa cuiva,se imbolnaveste si primul gand nu e "off,as vrea sa-l ajut",primul gand e "Doamne,ce bine ca nu-s eu in situatia asta",asta e adevarul de ce sa ne mintim, gandurile astea ne vin, asta nu inseamna ca nu l-ai ajuta, ci ca asta e natura noastra sa ne gandim intai l noi, apoi la ceilalti.
Trebuie sa depasim astfel de comportamente si atitudini sa ajungem la punctul in care ii vedem pe ceilalti ca pe noi insine.
Sper ca am explicat destul de bine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pai da... dar nu faci o greseala cand faci asa.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca partea negativa lasa un impact mai mare. E ca la cancanuri, oamenii sunt atrasi de scandaluri, certuri, sa vada oameni beti, criminali, prostitutie, samd. E practic in natura omului si absolut toti oamenii de pe planeta asta functioneaza la fel. Diferenta este ca acum unii pretind ca sunt mai inteligenti, si consuma alt tip de scandal, vezi doamne politica, filosofie, religie etc, dar tot acelasi om infect esti.

Sunt de parere ca daca un om are prea multe parti negative, este normal sa fie tratat altfel, pentru ca trage in jos alti oameni, sau echipa. Daca intr-o echipa de muncitori unul monteaza doar 3 calorifere si altul 23, ala cu 3 este concediat. Deci nu putem trai fara negativism, suntem o societate de consum.

| troleibuz a răspuns:

Multi incearca sa fuga de probleme lor asa ca se enerveaza cand le vad la altii si isi amintesc de ele.

| Mosotti a răspuns:

De prosti. Ca un om destept vede lucrurile bune si le ignora pe cele rele dat fiind ca nici unu nu suntem perfecti, luam ce e bun de la oricine putem.
Singura chestie este ca in relatiile cu oamenii, ce e negativ la ei sa facem sa nu ne afecteze, atata tot.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca normalitatea este pozitivul. Nu trebuie sa observam normalitatea deoarece asupra ei nu trebuie sa actionam, ci doar ce este gresit pentru a le aduce la normalitate.