| Cduncfujndf a întrebat:

De ce majoritatea persoanelor consideră " feminismul" un lucru rău?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Și ce crezi că este de făcut? Există legi, iar daca nici cu acestea nu se rezolva ceva, altfel nu se poate. Ce propui? Ce ar trebui făcut?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca multi au originile la coada vacii, iar acolo e mai apreciat barbatul, ca 'poate' mai multe decat femeia.

| Cduncfujndf explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Știu, dar ăsta nu e un lucru corect. Știm cu toții că femeile pot face mai mult decât să crească un copil și să facă de mâncare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Si eu stiu asta.
Dar ei, nu.
Eu sustin egalitatea intre sexe, si familia formata de un barbat si o femeie.
Fiecare sex are avantajele lui, iar femeile, daca nu pot da cu barosul la fel de tare ca noi, nu inseamna ca trebuie date la o parte, ori "stapanite".

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca deja isi ridica starea de superioritate barbatilor. Uite aici ce inseamna sa fi o asemenea persoana :

https://www.youtube.com/watch?v=OuEbdReyAnU

Acum consideri ca este rau sau nu?

| Cduncfujndf explică (pentru Celcestietot):

Este o diferență între feminism și feminizzi, ar trebui să te interesezi despre lucrul acesta. În plus dacă stai să te gândești așa, discriminarea femeilor nu a dispărut nici în ziua de azi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Si barbatii sunt discriminati in anumite domenii (si sa stii ca nu am nimic cu femeile).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

.tipa din video este o feminista radicala sau cum zicea OP "feminazi"
feminismul presupune egalitate intre ambele sexe fara a o da in radicalism
atunci cand o dai in extreme se duce dracu armonia
apai tipa e o jigodie.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Și tu cu ce crezi că este discriminată o femeie? Întreb din curiozitate. Îmi poți da niste exemple?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

1. Eu nu stau cu picioarele desfacute in mijloc de transport public.
2. Videoclipul pare sa fie regizat, in caz contrar tinand cont ca e in mama rusie, fata dupa ce varsa apa in secunda 2 ar fi fost facut KO.

https://www.youtube.com/watch?v=j4IgNPmaKkw -e parodie dar e cool.

| Cduncfujndf explică (pentru anonim_4396):

Da, există și excepții! Nu am zis că nu există...dar totuși e bine că există feminism, pentru că în ziua de azi femeile sunt discriminate, chiar dacă în majoritatea cazurilor astea se întâmplă subtil și în lucruri mărunte, discriminarea tot există.

| Cduncfujndf explică (pentru Celcestietot):

Știu dar nu ca femeile, pentru că până la urmă, trebuie să recunoaștem, că în marea majoritate, femeile nu sunt egale cu bărbații, cel puțin vorbind de forță, nici nu se pune problema. Da, există și excepții, în care există o femei mai puternică decât un bărbat, dar sunt destul de puține cazurile. Plus că femeile sunt și mai vulnerabile din punct de vedere al agresiunilor sexuale. Adică dacă faci o statistică cu femei/fete care sunt violate și bărbați/băieți care sunt violați, o să vezi că procentul femeilor este mai mult de 90%.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pare, dar nu cred că este. Poate că peste 2000 de ani o să spunem că Primul și al Doilea Război Mondial au fost regizate, la fel cum am făcut și cu Iisus.

| Cduncfujndf explică (pentru Celcestietot):

Nu cred că o să se întâmple asta cu Războiul Mondial (cu amândouă). Un război e mai ușor de crezut, decât povestea lui Iisus.
Dar înțeleg ideea, înțeleg ce vrei să spui și unde vrei să bați.
Totuși acum e alegerea fiecăruia în ceea ce vrea să creadă.

| Celcestietot a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Înțeleg. Au mai existat războaie nucleare în istorie de exemplu și au fost făcute uitate intenționat.

| Celcestietot a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Bineînțeles că pot crede în ce vor. Eu nu țin minte sa fi obligat pe cineva să creadă pe TPU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

thinking De obicei în pozițiile de conducere.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

De exemplu, o femeie poate ajunge presedintele tarii. Cu ce este o femeie discriminata in pozitiile de conducere, serios big grin? Imi poti da un exemplu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Lumea s-a schimbat bineînțeles
Deși mai sunt unii de gen
''cum să mă conducă pe mine o femeie? Femeia trebuie să se supună bărbatului''

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te conduce cu aere de superioritate femeia, iti dai seama ca nu iti convine ca barbat, sa fim seriosi. Dar, daca ai o sefa si este o persoana morala, iti dai seama ca nu va fi o problema. Depinde de comportament, ca in general de acolo apar conflicte intre sexe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Exact, d-aia există feminismul
D-aia e nevoie de armonie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Și ce crezi că este de făcut? Există legi, iar daca nici cu acestea nu se rezolva ceva, altfel nu se poate. Ce propui? Ce ar trebui făcut?

| Dismally a răspuns:

Eu consider feminismul ACTUAL un lucru nociv pentru ca nu prea mai are treaba cu feminismul... O buna parte din feministe nu isi doresc drepturi egale cu barbatii, isi doresc mult mai mult si cred ca li se cuvine doar pentru ca sunt femei ceea ce este o dovada de ipocrizie.

| Cduncfujndf explică (pentru Dismally):

Nu este un lucru nociv, este un lucru bun, atâta timp cât nu este exagerat. Feminismul și feminizzi este un lucru total diferit. Și hai să recunoaștem că deși nu mai suntem în secolul 21, femeile tot sunt discriminate.

| Dismally a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Nu am auzit de "feminizzi". Sunt discriminate unde, in Statele Unite, in tarile Europene? Pentru ca aici sunt foarte active feministele si nu le-am auzit pana acum criticand islamul si alte "culturi" care discrimineaza femeile, ba din contra as spune.

| Cduncfujndf explică (pentru Dismally):

Nu zic de feministe că sunt discriminate (deși și ele sunt). Eu zic de femei că sunt discriminate. Unde? Chiar aici la noi în România, se vede asta chiar și în lucruri mici.
Uite un exemplu: Cazul din Caracal, Alexandra a sunat la poliție și a zis că are nevoie de ajutor... operatoarea de la 112, nu s-a comportat prea frumos cu ea, și nici celălat operator care a vorbit cu ea (I-a zis: Așteptați domnișoara, în cât timp vreți să ajungă mașina de polițe, în două minute, vreți să zboare? ).
Dacă suna la 112, un bărbat să zică că a avut un accident de mașină, știi ce frumos se vorbea cu el, nici nu se punea problema?!?!
Sau și prin simplul fapt, că există echipe de fotbal pentru juniori, și multe dintre ele nu primesc fete. Și lumea în general dacă aude de o fată că a făcut ceva: Aaa, da cum să facă așa ceva? E fată, dacă era băiat mai ziceam! O fată trebuie să fie îngrijită, eleganta, cuminte.
(Crede-mă, că sunt față și am auzit asta la viața mea, de vreo 10-20 de ori ). Până și profesorii se uită mai urât la o fată care nu învață sau care vorbește urât, decât la un băiat).
Adică frate, chestia asta nu depinde de faptul că ești fată sau băiat! Depinde de cum ești tu ca persoană!

| TheGentleman a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Cum anume sunt discriminate femeile? rolling on the floor Nu îmi da exemple din Africa, Asia sau țările arabe. Spune-mi în Europa, SUA, Australia etc

| Cduncfujndf explică (pentru TheGentleman):

Uite, exemple la noi în țară sunt foarte multe, uite unu dintre cele mai cunoscute: la noi în țară, încă există bărbați care cred că femeile sunt făcute decât că să aibă grijă de copii, să facă mâncare și să facă curat. În caz că nu ai întâlnit situații, sunt foarte multe femei întreținute de bărbați care nu își doresc acest lucru. Am întâlnit zeci de cazuri în care femeia vrea să lucreze dar bărbatul nu o lasă.
Există chiar și pe TPU cazuri de acest gen.
Sau mai sunt și lucrurile mărunte : la școală un profesor se uită mai urât la o fată care înjură și nu învață bine, decât la un băiat. De ce? Pentru că e fată, ea nu trebuie să aibă un asemenea comportament. ( Iar chestia asta nu depinde de faptul că ești fată sau băiat, depinde de personalitatea ta, de educația pe care ai primit-o și dacă alegi să te comporți natural și să nu te abții de la cuvintele care îți ies pe gură. )

| TheGentleman a răspuns (pentru Cduncfujndf):

„Foarte multe femei întreținute de bărbați care nu își doresc acest lucru." Te-ai gândit că sunt femei care vor să fie întreținute? Ca să nu mai spun că și în Occident există femei casnice, care se dedică familiei. Dar asta este de comun acord, nu neapărat discriminare. Din păcate femeile casnice sunt blamate. Până la urmă, dacă soțul este potent financiar și are grijă de toți, de ce nu?

„Sau mai sunt și lucrurile mărunte : la școală un profesor se uită mai urât la o fată care înjură și nu învață bine, decât la un băiat. "

Nu știu de unde ai scos chestia asta, însă nu mi se pare. Însă ca profesor, poți atrage atenția că nu e un comportament adecvat.

Iar alea care vor neapărat să muncească, se pot adresa instanței de exemplu happy

| Dismally a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Nu ai dreptate, daca ar fi sunat un baiat la 112 aflat intr-o situatie similara tot atat ar fi durat si tot asa i s-ar fi vorbit pentru ca asta tine de competenta autoritatilor. Din cate stiu eu, la fotbal exista echipe pentru baieti si pentru fete, sunt separate, nu te poti duce ca fata la o echipa de baieti si nici invers. Echipele pentru fete sunt mai putine pentru ca si interesul este mai scazut. Ce spune lumea tine de mentalitate nu are treaba cu discriminarea si sunt cazuri similarea si la barbati - spre exemplu: daca o femeie interactioneaza cu niste copii pe care nu-i cunoaste nu este nici o problema, daca o face un barbat este suspectat de pedofilie. Discriminare inseama sa fii lipsit de anumite drepturi iar la noi si in alte tari civilizate nu este cazul. Uita-te la tarile in care femeile nu au voie sa munceasca, nu pot sa voteze, nu au voie sa mearga pe strade neinsotite, nu au voie sa conduca o masina, unde justitia considera mult mai importanta declaratia unui barbat etc. si ai sa vezi ce inseamna discriminare.

| Holiday a răspuns (pentru TheGentleman):

"Cum anume sunt discriminate femeile? Spune-mi în Europa, SUA, Australia etc"

De exemplu, in majoritatea cazurilor nu pot fi preotese, popese, sau cum naiba sa le zic.happy Multe religii si/sau culte interzic asta.

| TheGentleman a răspuns (pentru Holiday):

Asta e marea problemă? Pe bune? Parcă ziceați că religia nu are ce căuta în sec. 21. Acum vreți preotese, papese și alte minuni rolling on the floor

Lupte cu gladiatori nu vreți? Că se purta așa ceva prin Roma Antică. Și preotese, și gladiatori (vezi Spartacus: Blood and Sand)

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca exagereaza, si arata oribil stilul lor.

| AC4S4 a răspuns:

Cand spune cineva "feminism", ma gandesc la Viorica Dancila care crede ca e cel mai urat premier pentru ca e femeie.
Feminismul este doar victimizare fara motiv.

| chuckmanson a răspuns:

Feminismul la origini era un lucru foarte bun și este foarte bine să lupți pentru egalitatea de sex și să ajuți persoanele care sunt discriminate, indiferent de grup.
Totuși feminismul în ziua de azi a ajuns un lucru stupid, cu idei dăunătoare.
Spre exemplu, demonizarea bărbaților albi heterosexuali e o mizerie și o ipocrizie, mai ales venind din partea unui grup care pretinde să lupte pentru egalitate. Iar în mod ironic, țările în care femeile sunt cele mai emancipate și independente, țările cele mai diverse din punct de vedere cultural și etnic și cele mai lgbt friendly sunt aproape întotdeauna occidentale, în care majoritatea populației este albă.
O altă problemă cu feminismul modern e că nu se adresează cui ar trebui să se adreseze. Feministele moderne încearcă să păcălească femeile occidentale să creadă că sunt opresate și discriminate. Asta în timp ce femeile din Afghanistan nu au voie nici măcar să își arate ochii în public, fetele din Somalia au clitorisurile tăiate iar în multe țări arabe, africane și chiar asiatice fetele încă nu sunt trimise la școală. Adică frate, feministele astea se plâng că lumea nu le consideră frumoase pentru că sunt grase, asta în timp ce în Mauritania fetele sunt forțate să fie obeze ca să poată să se mărite.
Apoi se plâng ca ultimele proaste de lucruri stupide precum „manspreading" „mansplaining" sau aer condiționat.
Și în final multe dintre feministele moderne au idei periculoase. De la promovarea obezității la o lipsă totală de respect față de prezumția de nevinovăție la ideea că Islamul este o religie feministă.

| christine99 a răspuns:

Probabil frica, lipsa de comunicare si intelegere, izolarea sunt cauzele.

| Sketch2 a răspuns:

Feminismul actual este un lucru rau. Ideea in sine ca sexele sa fie egale este ok si nu raneste pe nimeni dar feministele au inceput sa isi doreasca sa fie superioare decat barbatii. Au o gramada de argumente degeaba gen "the pink tax" (adica femeile platesc mai mult pentru acelasi produs ca barbatii, care este o prostie), si multe alte chestii. Un simplu search pe Youtube sau google te-ar lumina cum sta treaba cu feministele actuale.