| Nume6 a întrebat:

De ce marea nu inundă localitatea de la mal sau insula? Adică de ce valurile mării se opresc doar la mal?

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Se numeste maree, fenomenul de flux-reflux, in conditii normale marea nu inunda acel tarm. Oricum, marea inainteaza an de an luand din tarm, plaja se micsoreaza, e de fapt efectul incalzirii globale si a topirii ghetarilor cand creste nivelul Oceanului Planetar.

| Michaeel a răspuns:

Ca sa inunde localitatea trebuie sa vina un tsunami, valurile nu sunt chiar atât de puternice încât sa inunde.Valurile se formează datorita vântului sau cutremurilor, și din moment ce climatul e mult mai cald atunci și vanturile sunt mai calde și nu foarte puternice (in afara de sezonul rece). Valurile se opresc doar la mal deoarece un ocean are o anumita suprafata și cum ziceam ca valurile se creează datorita vântului sau cutremurilor, nu are cum sa meargă mai mult de un metru de mal.