| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce masuram cu privirea lungimea drumului pe care il parcurgem? Nu pentru ca ne e frica de moarte si incercam sa ne mentinem viata sub control masurand cu grija drumul si tinand strans cu dintii de timp sa nu se scurga fara voia noastra? mai poate fi si o nemultumire adresata timpului masurarea lungimii drumului? Cand bem alcol nu prea suntem atenti la drum si nu-l masuram, asta pentru ca constiinta mortii e ascunsa, nu? Deci lungimea, masura, limita e doar scrisa pe constiinta mortii si e un mod fricos de a ne mentine viata sub control, nu?

1 răspuns:
| reihiuke a răspuns:

Oamenii nu sunt constienti ca vor muri. Traiesc ca si cand ar fi nemuritori.