| anonim_4396 a întrebat:

De ce multi oameni fug de adoptie? Sunt atatia copii care nu au o casa dar totusi oamenii toarna copii pe banda rulanta. Mi se pare putin ciudat.

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu unu nu as creste copilul altuia, fiecare face ce vrea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

E o mica diferenta nu crezi? Cand il adopti, copilul nu are treaba cu parintii lui reali ( chiar daca e o sansa buna in viitor sa vrea sa ii caute ) si alta e cand iubesti o femeie care are copil deja cu altul. Copilul ala deja are o relatie cu tatal lui si asta nu prea place la multi barbati.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici cu una nu as sta care are copil deja nici nu as creste copilul facut de cineva, nu ma intereseaza de oamenii cum nici lor nu le pasa de mine, fiecare sa isi poarte suferinta cum o suport si eu de 27 de anii

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Baaaad boy laughing. Zici tu asa dar daca se gaseste una care sa iti fure inima, uiti ca are si 3 puradei, nu doar 1.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am jurat pe toti zeii ca numai voi iubi femeia in viata mea, asa ca daca se gaseste vreuna am sa fug de ea cu viteza luminii, daca ele ma resping le resping si eu, nu sunt badboy sincer acum cui i pasa daca eu maine mor parintlor, fratilor cam atat na de ce sa imi pese mie de alti, mi egal

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toarna copii pe banda rulanta? cum, cand natalitatea e la cel mai scazut nivel?

Si tu crezi ca e acelasi lucru sa adopti un copil comparativ cu sa il faci?

| syd2 a răspuns (pentru suntserios):

Si asa is prea multi oameni pe pamant, mai bine sa adopti.

| suntserios a răspuns (pentru syd2):

Logica ta... nu are nicio logica.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu am stat sa caut statistici pe internet, m/am axat doar pe ce am vazut in jurul meu. Nu e acelasi lucru dar ma gandeam doar ca sunt atatia copii care nu au o casa si mi se pare aiurea sa faci unul. Cum am zis, e mai ciudat putin ce gandesc eu de aia am si pus intrebarea, eram curios de altii ce gandesc.

| Habbsha a răspuns (pentru syd2):

Nu mai bine creștem gradul de educație al populației ca să nu mai ajungă orice jeg de om să înșire copii?

| syd2 a răspuns (pentru suntserios):

E si normal, bine ca tu ai ratiune desavarsita ca la Kant.

| syd2 a răspuns (pentru Habbsha):

Neah scuze dar Romania n-are sanse sa-si creasca gradul de educatie.

| Drimmero a răspuns (pentru syd2):

Prea multi? Prietene,, ai idee ca intreaga populatie a lumii ar incapea in Romania doar? Stand la metru patrat, dar incap/

| syd2 a răspuns (pentru Drimmero):

Aha, si fiinta androgina Bafometos e tatal meu.

| T0T a răspuns:

Ești mult mai compatibil cu copilul tău decât ai fi cu al altuia care are alte predispoziții, își poate forma un altfel de caracter, poate să îți facă probleme, să nu te înțelegi cu el. Crede-mă, sunt în cunoștință de cauză. Copilul tău are o altă legătură cu tine decât al altuia, cel mai important, una genetică.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Raspunsul tau imi aduce aminte de ce zicea unchiul meu " mai bine sa imi dea in cap copilul meu decat copilul altuia". Si de aia moare acum singur ca fraierul. Au bani cu galeata, vila de vila, masina "bengoasa" dar nimanui cui sa i le lase. Bine, evident ca acum regreta dar cam tarziu.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Și unchiul tău probabil le-a avut pe ale lui. Dacă așa a fost el conceput și de asemenea nu a fost nici în stare să își e educe bine copiii...Eu merg pe principiul că orice părinte își merită copiii. În primul rând îi moștenesc caracterul, în al doilea rând, educația o primesc de la părinte, nu de la altcineva.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Mai, tu ce ai citit si ce ai scris? unchiul meu nu are copii. Si el si matusa mea au probleme in "departamentul " ala si au incercat pe la fel si fel de doctori sa ramana ea insarcinata dar nu a reusit. S/a si chinuit mult ea si au dat si o caruta de bani.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa, îmi pare rău. Eu am dedus că are copii și că l-au lăsat la bătrânețe, l-au abandonat, așa cum fac mulți copii. În cazul în care nu ai de ales eu recomand adopția. Până la urmă faci și un bine și poți să ai și tu sentimentul ăla de a fi părinte.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru T0T):

In cunostinta de cauza? Esti adoptat?

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

"Până la urmă faci și un bine și poți să ai și tu sentimentul ăla de a fi părinte." La asta ma gandeam si eu cand am pus intrebarea. Nu degeaba am zis de unchiul meu ca moare singur. Bine, nu singur ca are nevastra. Dar nu are copii, nu are mostenitori. Numele care l/a dus pana acum moare odata cu el.

| T0T a răspuns (pentru WithinShadows00):

De unde atâta curiozitate? Pot zice că sunt în cunoștință de cauză, atât. Nu îmi place să dau unele detalii despre viața mea.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh parcă o să mai știe și o să îi mai pese lui odată ce e mort. Era satisfacția aia doar cât trăia, că îi ducea cineva numele mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Mda

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai vrea să ai copii?

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Da. In viitor da. Dar nu inainte sa am o casa a mea si ceva bani pusi de o parte. Legenda spune ca o sa am gemeni. Toti cei 7 frati ai tatalui meu au avut gemeni, numai el nu. S/ar putea ca eu sa am. Naiba stie. laughing

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-ai lăsa copiii pe TPU? laughing

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Cum sa nu. TPU e un exemplu bun de prostie si falsitate. AI ce invata de aici.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru T0T):

Pai iti spun doar cateva chestii:
- legatura genetica conteaza daca te crezi in Game of Thrones, cand iti duci casa natural mai departe, lasand un mostenitor de drept la tron si nu un bastard.
- legatura genetica sau mandrie ca n-ai avut toata viata organ genital degeaba?
- toti copiii cand sunt mici sunt niste draci indiferent de temperamentul mostenit. "Caracterul" de care zici tu il va dobandi sub influenta mediului (a interactiunilor cu alti oameni, mai ales cu parintii). Pana si temperamentul are vreo 3 etape majore de alterare: pruncie, adolescenta, adult matur.

Ce conteaza la un copil adoptat? Sa fie sanatos, cat se poate de sanatos. Mai departe te vei descurca foarte bine indiferent de caracteristicile pe care le are la pachet.

Acum normal ca sunt oameni si oameni. Stii ce mai gandesc unii care adopta? Domne, daca se strica macar nu-mi pare la fel de rau ca nu-i totusi al meu. laughing

Desi de regula tindem sa fim mult mai bine conectati emotional de copiii/parintii nostri naturali, lucrul asta nu e neaparat batut in cuie. Uita-te mai ales la familiile preponderent intalnite in mediul rural la noi in tara: cati copii nu si-ar viola mamele si si-ar omori tatii alcoolici si violenti in stilul a la Freud?

Una e ce crezi tu, alta e ce spui si altora sa creada.
Endoryus te poate contrazice oricand, mai ales ca el a avut un tata natural foarte nasol.
Nu e totul asa roz cum pare cand e vorba de reproducere naturala. Una e sa te reproduci, alta e sa fii parinte. Cele doua notiuni sunt cat se poate de independente.

| T0T a răspuns (pentru WithinShadows00):

"egatura genetica conteaza daca te crezi in Game of Thrones, cand iti duci casa natural mai departe, lasand un mostenitor de drept la tron si nu un bastard."
Probabil tu ești cel adoptat și ar trebui să te documentezi. Legătura genetică contează foarte mult altfel nu ai habar de unde vin copiii și crezi că i-a adus barza. Mai bine în Game of Thrones decât în Looney Toons. Nu ți-am citit povestea din răspuns că mi-a fost lene dar probabil e o situație ce are legătură cu tine, de aia ești așa răzvrătit.

"- legatura genetica sau mandrie ca n-ai avut toata viata organ genital degeaba?"
Legătura genetică. Organul îl poți folosi și fără scopul de a face copii, the ***...

" toti copiii cand sunt mici sunt niste draci indiferent de temperamentul mostenit. "Caracterul" de care zici tu il va dobandi sub influenta mediului (a interactiunilor cu alti oameni, mai ales cu parintii). Pana si temperamentul are vreo 3 etape majore de alterare: pruncie, adolescenta, adult matur."
Mie unul mereu mi s-a spus că am fost un copil cuminte, nu un "drac". Corect spus e caracterul îl dobândește ȘI sub influența mediului, nu NUMAI sub inlfuența mediului. Pot să te asigur de asta, nu de alta dar cum am zis, nu sunt străin situațieiwinking

"Ce conteaza la un copil adoptat? Sa fie sanatos, cat se poate de sanatos. Mai departe te vei descurca foarte bine indiferent de caracteristicile pe care le are la pachet."
Și de asta te pot asigura că nu e așa. Temperamentul ăla moștenit contează extrem de mult, iar ăla e un lucru ce nu poate fi schimbat, e înscris în codul lui genetic. Compatibilitatea ta ca părinte cu un copil ce nu e al tău poate fi favorizată de educație pe care i-o dai, însă nu e una sigură.

"Acum normal ca sunt oameni si oameni. Stii ce mai gandesc unii care adopta? Domne, daca se strica macar nu-mi pare la fel de rau ca nu-i totusi al meu. "
Asta deja e nepăsare și nu are nicio treabă cu ce am zis eu.

"Desi de regula tindem sa fim mult mai bine conectati emotional de copiii/parintii nostri naturali, lucrul asta nu e neaparat batut in cuie. Uita-te mai ales la familiile preponderent intalnite in mediul rural la noi in tara: cati copii nu si-ar viola mamele si si-ar omori tatii alcoolici si violenti in stilul a la Freud?"
Eu nu am zis că e ceva bătut în cuie, însă nimic nu îți oferă siguranța pe care ți-ar oferi-o o relație cu copilul tău natural. Cum am zis mai sus, orice părinte își merită copilul căci acesta îl moștenește și așa cum îl crește, așa îl mai și are. Însă nu aș fi neapărat de acord cu reciproca căci copilul ăla nu a greșit cu nimic ca să dea de un bețiv. Aici există protecția copilului care în zonele rurale ar trebui să fie mult mai prezentă și să facă numeroase campanii legate de violența în familie. Nu am afirmat nicăieri că nu poți avea o relație strânsă cu un copil adoptat. Într-adevăr, nu e o regulă.

"Nu e totul asa roz cum pare cand e vorba de reproducere naturala. Una e sa te reproduci, alta e sa fii parinte. Cele doua notiuni sunt cat se poate de independente."
Ai dreptate.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

I-as lasa numai sa o injure pe. utd din inima!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Îți doresc copii care să țină cu United!

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ironia sortii, intrebarea e despre adoptii, nu tin pramatii la usa mea! )))))

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Părinte iresponsabil o să fii tu.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Glumeam... cum sa le fac asa copiilor mei? o sa imi faca orgoliul vraiste, dar nu am cum sa le port pica pentru asa ceva, as fi un dement de-a dreptul.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru ca procesul de adoptie e destul de greoi, implica multi pasi, birocratia e mare
In general lumea prefera copii mici de pana 3 ani daca se poate sanatosi si sa nu fie de etnie!

| GoldenZenith a răspuns:

Multi merg pe ideea "nu cresc copilul altuia". happy

| PersonajFictiv a răspuns:

@JustKillMePlease
Pai deh,altii si-o trag pe sub poduri,fac copii,ii lasa la un centru apoi altul sa faca ce? sa il creasca pe al altuia ca cica "suntem prea multi pe pamant" si sa nu simta cum e sa fie un parinte,ce isi creste propriul copil,din sangele lui pentru ca un dobitoc nu e capabil sa isi puna prezervativ?

@Endoryus
Ca sunt prosti ca noaptea, ca nu se gandesc ce o sa fie in viitor, se gandesc doar ca au erectie si prea multa sperma in testicole si trebuie sa scape de ea cumva, e noapte, farmacia e inchisa iar la.ba nu merge, meh, ce o sa faca oare eroul nostru? thinking

| TheLifeIsGood a răspuns:

Poate pentru ca toti vor sa stie ca au copii naturali, sange din sangele lor. Dar eu mi-am jurat mie insumi ca voi adopta cel putin un copil (daca sunt frati, poate mai multi) cand voi creste si voi fi casatorita. Vreau sa stiu ca am facut macar o fapta buna in viata. happy

| anonim_4396 explică (pentru TheLifeIsGood):

Foarte frumos din partea dar te.ai gandit ca e posibil sa iti iubesti propiul copil ( cel facut de tine ) mai mult ca cel adoptat?

| TheLifeIsGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, m-am gandit. Insa atunci cand adopti un copil, trebuie sa ai in vedere si asta. Trebuie sa fii in stare sa ii iubesti la fel, amandoi fiind copii, indiferent ca unul e adoptat si celalt nu. E destul de greu, dar as putea. De cand sunt mica iubesc copiii laughing

| anonim_4396 explică (pentru TheLifeIsGood):

E un inceput foarte bun ca te.ai gandit deja la asa ceva. Nu esti aeriana ca majoritatea fetelor care viseaza la multe dar nu gandesc ce si cum.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Foarte frumos din partea dar te.ai gandit ca e posibil sa iti iubesti propiul copil ( cel facut de tine ) mai mult ca cel adoptat"

Dar nu e asta o problema. Oamenii cand adopta animale cum de le indragesc asa de mult ca pe niste oameni? Atat timp cat iei un copil de mic si-l cresti restul e cancan. Nu e ca si cum il cresti din pur altruism, sa fim seriosi. Ca instinctual te vei simti mai atasat de cel natural nu inseamna ca se va reflecta vreodata decat daca esti un narcisist infect care tine sa aiba vreun "golden child" si sa faca discriminare severa. Un parinte iubitor cu toate tiglele pe casa nu are ce problema sa prezinte din punctul asta de vedere.

| WithinShadows00 a răspuns:

Am un unchi cu o matusa care s-au chinuit 10 ani (fara abureli) sa faca copii. Cand el avea probleme, cand ea. Amandoi. Au trecut prin multe operatii, mai ales ea.
Pana la urma a facut in vitro.
Totul foarte fain. Tripleti. Unul a murit in uter. Unul s-a nascut cu o mana dezvoltata incomplet (n-are 3 degete parca si e un pic mai scurta), altul (fetita) e ok. A fost prea complicat ca sa renunte la el, din mai multe considerente, putea sa riste sa nu mai iasa nici fetita, sa se piarda sarcina complet.
Acum baiatul pe cat de dragalas pe cat va suferi pe viitor pe masura ce se face mai mare. Si pe mine ma doare sufletul cand il vad mai ales ca are trasaturile fizice apropiate de restul familiei din partea tatalui (adica si eu). Parintii sunt desigur terminati pe viata, oricat incearca sa mai uite de necaz si sa se intrebe de ce le-a dat Doamne doamne asa povara.

Acum nu era mai bine sa nu mai dea sute de milioane lei vechi pe diverse cacanarii si mai nasti si copii cu handicap? Nu mai bine stateau in banca lor? Cine le-a zis sa faca copii? Societatea incepand cu restul prietenilor si parintilor lor?
Uite cu ce s-au ales. Unii oameni chiar nu sunt apti de la natura sa faca copii. Asta e. Atat ma uimeste incapatanarea lor sa aiba copilul lor natural incat uite la ce se ajunge - caz real la mine in familie. Dar ce avea un copil adoptat? Chiar au cochetat cu ideea la un moment dat. Nu, tati, cum sa n-am copilul meu...
Si culmea ca ei n-au fost niciodata fani copii. Le-a placut sa se distreze pana spre 40 de ani cand deja se stie cum e azi, putine femei mai stau bine cu fertilitatea.

Poti sa faci copii cu nevasta-ta? Cu usurinta? Din prima? Fa!
Nu poti? Nu te mai zbate aiurea pompand bani de masini si de case in buzunarele doctorilor, nu e o rusine sa adopti daca iti doresti copii cu adevarat. Asta e morala.