| unomdeosebit a întrebat:

De ce multi prefera sa faca credit ca sa plateasca 30 de ani o casa cand pot sta in chirie si investi banii in pasive?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stiu cum e sa fi sclavul bancar 25 - 30 ani. Frustrant si la risc. Romanii vor sa fie proprietari de fel mi se pare normal, strainii de fel sta in chirie ii doare in mangan de copii si isi traiesc viata. Ideal e sa platesti un imobil in maxim 5 ani. La mine mai sant 3 ani jumate sa scap de rate la apartament. Platesc 1200€ in fiecare luna. Apoi ma fâlfâi in toate nebuniile care pot sa le realizez in viata mea.

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca multi vor sa ramana cu casa lor. Dezavantajul este ca dau si avans la inceput, pe langa rata lunara, dar asa, ar da doar chiria de la inceput cam cum zici tu.
Sau nu dau avans de la ei, si dau direct rate la banca pe suma full.

Acuma depinde, ca si sa dai rata ai de dat, si chiria tot ai de dat, nu e diferenta de fapt, e cam acelasi lucru ca si cheltuiala lunara, daca rata ar fi egala cu o chirie.
Deci de bani sa investesti in pasive? Ca ori chirie 400 E, ori rata 400 (cu dobanda cu tot), tot banii aia ii dai.

Avantajul la chirie este ca te poti muta cand vrei daca vrei, sau daca te muti cu munca.
Si poti sa stai intr-o zona unde nu iti permiti sa cumperi apartament.

| Freya1 a răspuns:

Chiria o plătești lunar iar casa nu rămâne a ta.Asa rata o plătești lunar dar casa sti ca e a ta, o amenajezi cum vrei, le rămâne copiilor etc.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca dupa 30 de ani de rate care in multe cazuri is egale cu chiria ramai cu casa, nu cu ochii in soare.

| LoveSleep a răspuns:

Problema nu e ca plătesc 30 de ani, problema e ca duc o viata de rahat 30 de ani (sau mai puțin), pana plătesc rata.
Apoi mor sau se îmbolnăvesc.
Sad story.

| unomdeosebit explică (pentru LoveSleep):

Tu ti-ai lua astfel de credit?

| mgtow a răspuns (pentru LoveSleep):

Cu banii care ii dai in rate la locuinta poti plati un bmw sau o japoneza sport si faci alte activitati avand masina mai usor pentru tine

| suntserios a răspuns (pentru LoveSleep):

Si alternativa e?

| LoveSleep a răspuns (pentru suntserios):

Să faci un împrumut doar dacă în urma lui ai putea trai mai bine, sau măcar la fel de bine ca și pana atunci.

Gen, plătești 450 euro chirie și rata ar fi 400.

Sau plătești 250 chirie și ai rata de 250euro.

Ideea e sa nu mergi pe principiul "hai s-o plătim cât mai rapid ca să scapam".
Asta ar merge dacă ai avea un salariu care să-ți permită sa te chinui în acest fel maxim vreo 5 ani.
Nu sa nu mergi în vacante, sa nu-ți cumperi nimic din ceea ce vrei și sa mănânci salam, ca în loc de 30 de ani de rata sa ai 22.

Dacă îți faci un credit la 25 și ai 20 de ani de rata, la 45 de ani nu mai contează atât de mult sa te bucuri de viata, când ai probleme mai mari, copii, etc.

| LoveSleep a răspuns (pentru unomdeosebit):

Depinde. Mi-aș face un calcul și dacă plata unei chirii pe o durata la fel de mare ca și durata unei rate e mai mare decât rata în sine, mi-aș face un împrumut.
Daca e invers, as mai strânge bani.

Dar nici asta nu ar fi bătut în cuie. Nu vreau sa ajung sa ma chinui sa plătesc mai mult doar ca să se termine mai repede.

| gixapef777 a răspuns:

Uite o comparatie scurta si la subiect intre rata si chirie si vei intelege mai multe https://www.youtube.com/watch?v=bYVsvd_J5ug