| GolopențaAdrian a întrebat:

De ce multi zic ca Rusia este o tara cu saracie lucie? Eu am vazut ca nu este o tara chiar asa pentru ca are si miliardari multi si cu street view-ul, am vazut capitala si nu arata ca intr-o tara cu saracie lucie.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Are miliardari multi... dar totusi sunt 150 milioane in tara aia... cati pot fi miliardari.

Salariul minim e de 100euro sau ceva de genul... mai mic decat in Albania si chiar Moldova cred.

Faptul ca e o tara saraca nu inseamna neaparat ca e si urata. dar da... e o tara saraca cel putin partea estica

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Si de e au salar mai mic decat in moldova si albania si poate Romania?

| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pentru ca au o economie de rahat

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Cum ca de la ei ne vine gazul si tu zici de o economie de rahat

| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Asta e o mica parte din ce dau ei la export. Nu poate trai o tara atat de mare din export de gaz.

Ca orice tara comunista, dupa destramarea regimului au fost mari probleme de coruptie si nepotism.

Afacerile mici nu sunt deloc sustinute, multe sectoare bancare, financiare sunt detinute de baroni... sau oligarhi cum isi zic ei.

Zonele de dezvoltare la ei se concentreaza doar in marile orase.

Exporturile si acordurile financiare cu alte state au de suferit din cauza politicii lor.

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

A pai si in Romania sunt cam acele problebe dupa caderea regimului si nu inteleg ce probleme sunt alea de nepotism

| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Romania face parte din UE, nu ni s au aplicat sanctiuni pe piata economica,
avem o populatie de 7 ori mai mica, din punct de vedere geografic zonele dezvoltate sunt mai accesibile tuturor cetatenilor

sunt multi factori care ne diferentiaza de Rusia

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Pai bine de noi ca suntem in UE dar inteleg ca Rusia a fost sanctionata pe piata economica dar si pe rusii multi factori ii diferenteaza de noi

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt cativa bogati care conduc. Majoritatea sunt, insa, saraci mai rau ca in Romania.

| GolopențaAdrian explică (pentru Salontanul):

Pai de ce sunt mai saracii decat in Romania?

| Salontanul a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pentru ca Putin investeste mult in armament si nu-l mai intereseaza de populatie. Ia citeste aici: http://www.timpul.md/......34124.html

| GolopențaAdrian explică (pentru Salontanul):

A deci asa este situatia deci la salarii stau mai prost dar asta si pentru ca is mai multi oamenii ca in Romania si am vazut ca sua are 7, 25 dolari la ora salar minim

| Salontanul a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu asta-i problema. Unde sunt mai multi este si masa monetara mai mare dar daca este concentrata in mana catorva, putini, astia fac legea. Cand bogatia este repartizata si altora atunci tara este mai buna. Si la noi este la fel ca in Rusia doar ca in Romania este impus salariul minim si ii mai obliga pe bogati sa mai dea de la ei.

| GolopențaAdrian explică (pentru Salontanul):

Pai asta este mai bine

| KIibrDM a răspuns:

Economie scazuta.

| alexandrualind a răspuns:

Si eu stiu ca Rusia este o tara saraca!

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Nu uita, 100 de euro ca salar minim inseamna ceva ruble.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este tara saraca.Au destule resurse si ei dar Putin investeste foarte mult in armament, de aceea este o mare putere globala. Saracirea populatiei este impusa datorita ratiilor asa cum aveam noi ratii pe timpul lui Ceausescu dar eram si inca suntem o tara bogata. Populatia este saraca datorita impunerii unor taxe mari, salarii mici.Deci rusii sunt saraci dar Rusia nu.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Asta din cauza conducerii in spirit comunist

| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Dar vezi tu ca nu sunt multi care se pun cu ei. Noi, de exemplu daca ne-am vandut UE, depindem de ei.Nici soldati nu avem, nimica.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Pai de asta suntem mai bogatii decat ei

| KillaNoFilla a răspuns:

Salari foarte mici, ca toate tarile foste comuniste.
Bucurestiu e urat? nu cred dar nu avem salari asa mari

| Kasper56 a răspuns:

Acesti oameni habar nu au de Rusia, poate. Sau unii zic asa ca nu le place Rusia. Cine stie laughing))