| RAY a întrebat:

De ce ne dam sfinti? Ati citit vreodata istoria macar ultimului secol,ne-am omorat intre noi,vreo suta milioane de persoanae, am ars jumatate din padurile lumii, am omorat 50% din specii,aruncam gunoaie in oceane, petrol, ne ucidem, ne furam dar cica suntem perfecti si sfinti

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa avem o imagine buna fata de altii

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca nu tu ai omorat vreo suta de milioane de persoane, nu tu ai furat si nu tu ai aruncat gunoaiele in ocean big grin

| Wr3nch a răspuns:

Ne dam sfinti in ce sens? E cam vaglaughing

| mentholinks a răspuns:

Cine se da sfant? Eu vad ca e o intrecere pentru cine e mai badboy, mai nou si badgirl. Desigur ca in fata lui Dumnezeu se cred toti curati si mai buni ca semenii lor dar vor arde impreuna.

| StrongHeart a răspuns:

Nu e bine sa generalizezi.Nu ai dat tu sau eu sau nimeni de pe TPU ordine de exterminare a evreilor si eu unu nu stiu daca am taiat 10 copaci in toata viata mea, daca pui si hartia consumata, inteleg unde bati, dar am plantati si am de gand sa mai plantez, daca pentru fiecare copac taiat, ar planta fiecare persoana alti 2 copaci,nu am fi ajuns niciodata la problemele de azi cu clima si incalzirea globala.
Majoritatea lucrurilor pe care le-ai enumerat sunt cauzate de modul in care e guvernata planeta.
Asta nu tine de omul de rand,unde se duce gunoiul si cum se recicleaza,daca se dau legi si omul nu le respecta(de exemplu sa separi sticla de plastic etc) da atunci toti contribuim si stiu ca sunt multi tarani care arunca gunoaie cand merg la gratare,dar nu toti suntem asa.
Nu stiu cine ti-a spus ca suntem perfecti si sfinti,planeta e bolnava,societatea e bolnava,adormita,pe somnifere.
Eu vreau sa ne trezim toti odata din visul asta si sa realizam cat rau cauzam si sa fim mai buni unii cu altii si mai atenti la mediu, practic utopie, dar eu cred ca se poate, daca se raspandeste informatia si se iau si masuri.
Eu cred ca multe din probleme sunt cauzate si de modelele care lipsesc in ziua de azi.
Adica in politica numai hoti, la tv promovate toate gunoaiele si non valorile si atunci normal ca omu de rand ce face, face ce vede.Stim ca totul pleaca de la educatie,la noi lipseste asta.
Adica exista educatie,dar modul in care e predata,informatiile pe care le primim cred ca de multe ori nu sunt suficiente.
Ar trebuie sa invatam la scoala si despre viata reala,despre oameni,sentimente,cum sa avem grija unul de altul,cum sa comunicam mai bine.
Sunt multi factori care intervin,pentru ca educatia fiind proasta,sistemul e defect,termini scolile,ajungi functionar la stat sau politists sau lucrezi in cadru medical,esti ambitios si cand vezi ce face toata lumea(ca e saracie) incepi si tu sa faci la fel,sa iei mita, sa minti, sa furi, sa nu iti faci treaba cum trebuie.
Sunt si oameni de apreciat, chiar sunt in tara asta, dar trebuie sa dai la o parte mizeria ca sa dai de o piatra pretioasa.Deci Romania a fost o tara calumea daca vorbim de tara noastra,daca vorbim global deja e prea mult de discutat.
Romania a fost o tara puternica,dar am fost furati,injositi,maltratati inca dinainte de vremea comunistilor,se pierd din traditii,suntem mintiti zi de zi,suntem superficiali, Romania de azi e manelizata in ultimul hal, cand influentele astea sunt de fapt turcesti, tiganesti, nu au nici o treaba cu cultura noastra, traditia si credinta romaneasca.Lucrurile astea au tinut poporul in viata,in ziua de azi se uita.
Noi tinerii trebuie sa ne intoarcem la valorile Romaniei,nu inseamna sa ne ducem in padure si sa fim pustnici(daca asta intelegi prin sfant) ci sa ne iubim tara,traditiile,oamenii din ea,chiar si batranii pe care ii jignim mereu si ii tratam superior ca voteaza cu psd, la urma urmei sunt victimele unui sistem defect si au fost si ei manipulati si au suferit, dar au tras pentru. tara asta, pana sa fie privatizata, Romania de azi nu mai e ce a fost, eu sper ca va fi dar e nevoie de mult efort.
Trebuie investiti bani multi in educatie si in agricultura si it ca astea o sa ridice tara asta.Nu trebuie sa daramam biserici ca sa construim spitale,eu zic asa,de ce sa nu avem si spitale si biserici si scoli si agricultura? De ce nu? Pentru ca primim bani de la U.E,nu fac nimic astia cu ei si vand resursele,exact ce ai zis defraisarea padurilor, tara noastra e bogata in resurse, nu mai fugiti sa va sclaviti in alte tari, ca noi putem sa facem ceva aici, daca lasam mandria de o parte.
In fine am spus multe, poate nu sunteti de acord 100% cu ce am spus, dar e clar ca nu stim nici 10% din ce se intampla, daca am stii adevarul, ar fi revolutie in secunda 2 si am reconstrui tara(NU INSTIG LA VIOLENTA SAU REVOLUTIE) eu cred ca reformele se pot face si fara varsare de sange, doar ca s-au urcat acolo sus lichele si tradatori de tara si ne-au vandut.
Fiecare pe bucatica lui sa faca ce are de facut si putem s-o ducem mai bine si sa mai lasam mandria si figurile si gandirea asta ca unul e mai bun ca altul ca nu ne aduce nimic bun.
Viata e o competitie cu noi insine, nu cu ceilalti.

| StrongHeart a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca mancarea de azi este mult mai slaba in nutrienti decat mancarea de acum 100 de ani,plina de chimicale,neavand destula energie,normal ca te simti obosit,nervos, slab psihic.
Totul e superficial de la mancarea pe care o consumam, la bauturi, la emisiunile tv la care ne uitam si chiar si statul pe internet pe Youtube pe Facebook, cat bine iti face daca nu inveti nimic? Cateodata inveti, dar majoritatea timpului il pierzi pe lucruri inutile.
Toate cacaturile astea sunt facute sa te distraga de la un adevar.Nu ma intreba care e adevarul, trebuie sa il descope fiecare in felul lui.Dar pentru. mine e clar ca asta e o gluma ce traim acum si scopul nostru e de fapt altul mult mai mare, insa suntem spalati pe creier si nu realizam si cand realizam ori e prea tarziu ori esti catalogat nebun.Seara faina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si totul se intampla in texte scrise, si mai nou se intampla in presa, sunt obsedatii de lucrurile astea.
Ei nu-i intereseaza niciodata solutiile sau cum avanseaza alte continente. Sunt obsedati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne se dă nimeni sfânt ci doar sunt persoane care încearcă să facă cât mai puțin rău, să se schimbe în bine, să-și ascundă sau suprime defectele.

| Michaeel a răspuns:

Vorba aia: prostul daca nu-i fudul, nu-i prost destul.
De aia se dau unii niste sfinti.
Odata ce omul va scapa de mandrie, lacomie, gelozie si rautate nu vor mai fi toate astea.