| anonim_4396 a întrebat:

De ce ne îndrăgostim?

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca asa vrea omul sa traiasca fericit in viata

| RAY a răspuns:

Pentru ca pui umani au nevoie de ingrijire si astfel dragostea a aparut

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nevoia vieții de a se reproduce.
2. Necesitatea socială mdernă ( de vreo 150 000 de ani încoace) de a realiza asta în familia monogamă.
3. Direcționarea astfel prin practici sociale, cutume și tradiții a emoțiilor și afecțiunii care însoțește maturizarea sexuală spre un individ unic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca suntem oameni! happy

| Mosotti a răspuns:

Pentru natura vrea sa faci familie ca, copilul sa fie asigurat ca ii e bine, nu sa sari de colo colo, daca nu te indragosteai, nu mai casunai pe persoana aia, puteai sa te duci la alt partener oricand, dar asa, casuni pe ala (asa in tampenie), si o sa vrei doar pe ala, sa faci cu ala familie.

Asta de ce exista indragosteala.
Cum functioneaza e simplu, inconstientul tau detecteaza ca figura partenerului emite puternic caracteristici masculine (aia de ii percepi tu frumosi), zice "gata, asta e bun pentru cuplat ca e bazat, puternic, stabil, capabil", si porneste indragosteala ca sa nu mai te poti opune, sa casuni pe ala sa-l iei, adica ordin de la natura "trebuie sa-l ie pe asta ca e potrivit pentru perpetuare".
Si dupa ce ai facut familia si copilu, cand te trezesti tu, e prea tarziu si o sa vezi cat de incomatibili sunteti, ca nu mai judecai ca sa analizezi si alte calitati.

Cred ca ai inteles, daca mai ai intrebari pune.

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare vede dragostea in felul sau. Unii se vor indragosti pe viata si se vor casatori cu o persoana doar pentru fizic, altii pentru spirit, ori de ambele elemente si lista poate continua.

| SilentRain a răspuns:

Pentru ca trebuie sa supraviețuim ca specie
E un rahat involuntar

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Eu pot supravietui si fara thinking

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, un timp
Dar nu îți poți duce gena mai departe fără..., copii, nevasta etc au nevoie de dragoste

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Adevarata familie are nevoie de dragoste. Asa nu toti oamenii au aceasta nevoie primara.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Unii useri, ca sa nu le arati ca nu au dreptate, te blocheaza.
Ca sa-i spun unuia acest lucru scriu:
Si animalele au nevoia vietii de a se reproduce, dar nu se indragostesc.
Si unele animale sunt monogame, dar nu se indragostesc.
Nu are nimic practica sociala, cutuma etc. cu dragostea.

| Nemessys a răspuns:

Pentru ca avem nevoie de cineva care sa ne satisfaca nevoile sufletesti si din teama de a nu ramane singuri.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Asta sună egoist! straight face

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este adevarul.
Tu crezi ca lumea se cupleaza de la prea mult bine sau pentru ca au nevoie de anumite lucruri de la o persoana?
Te contrazic, nu suna egoist, suna dur. Sau poate suna egoist, dar in realitate nu este. Egoist este atunci cand te gandesti numai la tine. Dar o relatie reprezinta un schimb. Oferi, ca sa primesti si primesti ca sa oferi. Daca eu am niste nevoi care vreau sa fie satisfacute de cineva, asta nu inseamna ca ma gandesc numai la mine si de nevoile partenerei uit.

Iti dai seama ca persoanele cu un caracter puternic si care au o viata sociala si sexuala foarte activa, se indragostesc si intra mai greu intr-o relatie decat cu persoanele singure si slabe care mereu vor sa aiba pe cineva langa.

| gemeni6226 a răspuns:

Din atractia fizica si sufleteasca fata de o persoana pentru ca ne simtitm foarte bine cu persoana respectiva si vrem sa traim o fericire recriproca ma face fericita vreau ca si persoana care ma face fericita sa simta la fel.

| Speranta12 a răspuns:

Ce intrebari... in fiecare zi pui intrebari peste intrebari care mai de care mai banale... te-ai plictisit rau?

| Drimmero a răspuns (pentru Speranta12):

Nu mai fi rea, sunt destui care pun intrebari mult mai banale si o fac si pe trollii, ea macar e naturala.

| Celcestietot a răspuns (pentru Speranta12):

Dar mie mi-a placut intrebarea, imi amintise de superficiali si meschni de pe TPU (deci doar la ei ma refer, sa inteleaga tot omul laughing ) care se considera indragostiti sau ca pot iubi vreodata ceva sau pe ei sa ii iubeasca cineva, aici deja intram intr-un sibiect utopic si lipsit de generozitate sad crying.

| Speranta12 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu conteaza ca o mai fac si altii. Sa pui atatea intrebari pe zi pentru care zici ca si-a stors ultimul pic de imaginatie denota lipsa de ocupatie. Se cam plictiseste.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pentru că avem nevoie din punct de vedere psihologic de cineva. Ştiu că e aiurea.

| Helper07 a răspuns:

Puneti intrebarea: Cum ar fi fost viata daca nu ne am indragosti? Dumnezeu stie.

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns:

Pai, cand vedem o persoana de gen opus, si vedem niste calitati bune, atunci incepe sentimentul de iubire.