| CiorbaDeCartofi a întrebat:

De ce noi oamenii credem in lucruri nevazute cum e Dumnezeu,ingeri,paradis,iad, suflet, de ce trebuie sa credem in ceva ce nu stim ca exista si pe care nu le vedem?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca ne ofera o speranta,omul vrea o siguranta,iar aceste credinte ofera o securitate, un ajutor,nu trebuie sa crezi,e alegerea ta personala, si daca crezi e alegerea ta, doar ca uni sunt fanatici, fundementalisti care vor evul mediu inapoi, dar ca x crede in asa ceva nu vad nimic rau, e treaba lui, problema e cand devine fanatic si ucide in numele sectei lui

| CiorbaDeCartofi explică (pentru RAY):

Omule,care e totusi adevarul, pe mine ma intereseaza adevarul nu vreau sa cred in ceva nici un pic daca nu e adevarat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai stai asa. Cine zice ca trebuie sa credem? :/
Fiecare crede ce vrea.

| Celcestietot a răspuns:

Cum am mai spus : există mii de dovezi cum că Dumnezeu există! Dacă vrei sa fi ajutat de oameni cu niște cunoștințe mai bogate in acest domeniu, te așteptăm să pui întrebări pe categoria religie (pentru că acolo le vedem mai bine, nu de alta)winking!

| OldSoul a răspuns:

Nu trebuie sa crezi.
E doar decizia ta daca vrei sa crezi sau nu.
Acestea sunt doar cateva pretexte sa te ajute sa fii mai bun, sa iei decizii mai bune.

Te simti mai bine cand stii ca faci ceva si o sa fii recompensat nu?
Ei bine, cam asa e si aici.
Faci bine, esti rasplatit.
Faci rau, esti pedepsit.

Intr-un fel sau altul, toate aceste "Credinte" sunt doar niste reguli menite sa evite haosul din aceasta lume.

Gandeste-te ca daca nu ar mai exista aceste notiuni, de Iad, Rai, si asa mai departe, lumea ar fi un haos, oamenii s-ar ucide intre ei fara remuscari, si uite asa, in scurt timp rasa umana ar fi eradicata de noi insine.

Răspuns utilizator avertizat