| Cretinul112 a întrebat:

De ce nu a anexat România Pocutia după Primul Război Mondial? Avea posibilitatea asta. De ce nu a făcut-o?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă după primul război mondial România nu exista încă, ca să poată anexa ceva. Apoi nu putea să anexeze ce voia ea, căci granițele s-au fixat la Trianon, mult timp după terminarea războiului.

| Cretinul112 explică (pentru sadrian46):

Știi măcar unde era Pocutia? La Trianon a fost decisa soarta ungurilor. Eu zic ca puteam sa anexam Pocutia căci armata noastră deja a ocupat-o + ca aveam sprijinul evreilor. Și nimeni n a făcut presiuni pe noi pentru a o da polonezilor.

| sadrian46 a răspuns (pentru Cretinul112):

La Trianon nu s-a decis doar soarta Ungariei, ci s-au trasat toate granițele din Europa. Mai citește.

| LoveSleep a răspuns:

Pentru ca Basescu era un incompetent. Pe langa faptul ca a pierdut razboiul, a lovit si navele la parcarea in port.

| Cretinul112 explică (pentru LoveSleep):

Asta se întampla dacă bei prea multa vodca rolling on the floor