| DeeaCarmen a întrebat:

De ce nu este bine sa postezi pe retelele de socializare poze cu copiii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca le incalci dreptul la INTIMITATE.

Mi-e greata cand vad pe internet copiii expusi in ipostaze care mai de care mai jenante. Pe copiii aia nu ii intreaba nimeni daca vor sa apara pe internet cu organele genitale la vedere, pe olita, pe veceu, in cada etc. Cand o sa creasca si o sa se vada expusi pe internet fara acordul lor, o sa fie traumatizati pe viata. Stiu, poate pare ca exagerez! Dar tu cum te-ai simti sa descoperi poze cu tine pe internet, puse fara acordul tau? Eventual si cu cateva sute/mii de like-uri si comentarii...
Pozele cu copiii nu au ce cauta pe internet. Daca la maturitate o sa decida ei singuri ca vor sa isi posteze c-urul pe internet, bravo lor. Dar una e sa te pui tu singur, si alta e sa te puna parintii fara sa iti ceara acordul.

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu este foarte bine la modul general, chiar și atunci când vine vorba despre adulți.
Este ok să postezi poze de la diverse evenimente, vacanțe, in principiu ocazional.
Pe de altă parte, devin iritante persoanele care postează zilnic poze cu ei sau cu activitătiile pe ei le desfășoară.
Este în regulă atâta timp cât există o oarecare limită in a posta anumite poze. Exceptie făcând cazurile in care un anumit individ sau individă se postează non stop.
Având în vedere că intrebarea ta vizează copiii. Se aplică aceeași regulă.
Observ adulți care îsi posteaza copiii intr-un mod agresiv, in diverse ipostaze. La fel și adulți care postează poze drăguțe cu copiii lor (nu este ceva rău în asta).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zi mi un singur motiv pentru care ar trebui sa expui un copil internetului?

| Nemessys a răspuns (pentru suntserios):

Ca sa te lauzi la rude ca ai facut o realizare extrem de mare in viata si sa primesti urari de,, sa fie sanatos" si comentarii cu,, vai ce dragut este". daaaaa...

| relian a răspuns:

Pt ca degeaba postezi poze cu copii mici,nou nascutio,daca nu postezi si poze cum au fost conceputi laughing

Am vazut destule dude de genul asta,oameni care au cate un plod de asta acu s-a nascut si ei baga deja poze.Cei f distractiv e ca imediat si sar lingaii,vai ce copil frumos,e bestial,nemaipomenit,nemaivazut laughing
Sincer ce poti sa vezi la un nou nascut,doara aia stiu,lingaii,niste deastia nebagati in sama de nimeni,se simt si ei bine cas vazuti de vecini, ori tot de unia ca si ei, de acolo vine si linsu asta si periatu si asa mai departe.

Normal ar fi sa nu postezi nici o poza, sau asa sa zic pui una dea ta banala si aia ar fi tot, asta daca vrei sa agati pe careva

| Wr3nch a răspuns:

Sunt sanse sa fie vazute de pedofili.

| Celcestietot a răspuns:

Înseamnă că acum privim "partea goală a paharului"; nu ar fi bine pentru că, copiii nu au puterea unui adult și dacă cineva încearcă să îl ia, copilul nu poate opune rezistență, iar pe internet le este permis accesul tuturor persoanelor bolnave la cap și din acestea pot izvorâ tot felul de idei bolnave, îți dai seama și tu.

| Sofer a răspuns:

Se trezesc pedofilii.

| RoCkKiD a răspuns:

Trecand peste povestile cu pedofili...

Pentru ca dupa ce pui o poza pe net acolo ramane. Cand copilul ala o sa fie adult si cine stie ce pisici vrea sa se faca, oricine poate gasi poza cu el in curu gol de cand ma-sa era mandra de cum a facut pe el.

| siriusblack98 a răspuns:

Din cauza la pedofili. Probabilitatea ca unul din acesti bolnavi mintali sa faca o fixatie pentru respectivul copil nu este de ignorat.

| JicaContra a răspuns:

Hmm, depinde cat de bine "stii ce faci"
daca nimeni nu poate sa iti gaseasca adresa reala, si alte informatii, atunci de ce nu ai lasa prietenii si familia sa vada ce iti mai fac, copiii

deci recomandarea e pentru cei care, chiar nu inteleg ce date personale sunt confidentiale si care nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cine zice că nu e bine? Oricum in ziua de azi copii au de la 5 ani tableta in mana și părinții îi îmbracă într-un mod provocator. Fustițe mai sus de genunchi/pantaloni mulati și hainute de firma.

| Dragosdoar a răspuns:

Da cine zice ca nu e bine?