| anonim_4396 a întrebat:

"De ce nu ma place nimeni? De ce nu sunt niciodata bagat in seama? De ce sunt mereu exclus din conversatii ca si cand as fi complet inexistent? De ce nu am reusit sa imi fac o prietena pana acum? De ce sunt praf cu fetele? De ce nu pot crea o relatie de prietenie de lunga durata cu aproape nimeni? De ce oamenii nu ma privesc in ochi cand vorbesc cu mine? De ce ma simt atat de jalnic tot timpul? De ce mereu par sa creez reactii negative indiferent de ce spun? De ce, oricat de mult as incerca sa fiu pe placul celor din jur niciodata nu primesc respectul sau aprecierea pe care o caut? De ce lumea asta este atat de trista si cenusie pentru mine in timp ce pentru altii pare a fi comedie plina de actiune, romantism si suspans? De ce, de ce? De ce eu joc rolul ratatului iar altii sunt James Bond?

Ce e ineregula cu mine? De ce eu? "

Vrei sa afli raspunsul? Probabil l-ai cautat mult.

Poate ca au ras de tine cand te aflai in liceu, poate ca nu ai reusit nici pana acum sa iti faci o prietena si inca te mai minti ca la anul pe vremea asta lucrurile vor sta diferit: "La anul o sa imi fac o prietena, trebuie doar sa gasesc persoaan potrivita."; "La anul nu voi mai fi atat de anxios si idiot cum sunt acum, voi fi tipul cool"

Probabil ca ti-ai mai spus asta si acum trei ani. Dar ghici ce, la anul, dupa toate probabilitatile, ai sa fii exact acolo unde esti si acum: blocat in mediocritate, regret si o oarecare resemnare amara. Pentru ca ceea ce ar trebui sa fie cei mai buni ani din viata trec pe langa tine si nu se mai intorc niciodata.

Am sa iti spun un secret. Oamenii nu se prea schimba, raman cam la fel. Sigur, poate in timp iti poti schimba preferintele muzicale, sau stilul vestimentar. Dar esenta a ceea ce esti va ramane nealterata: un ratat.

Ce trauma psihologica ai suferit in copilarie, ce factori genetici au contribuit, greu de spus.
Ce stiu este ca, daca pana acum te-ai identificat cu aproape tot ce am scris mai sus, statistic vorbind, peste 5-10 ani ai sa ramai la fel, probabil chiar mai rau decat esti acum.

Nu exista o solutie usoara la problema pe care o ai: Un filmulet motiational de pe YT, cine stie ce pastila magica sau o carte citita.
Nu exista nici macar o solutie dificila.

Ceea ce exista este un nou stil de viata. Dezvoltarea personala va trebui sa devina o obsesie careia ii dedici fiecare minutel. De dimineata pana seara va trebui sa visezi numai asta. Sa citesti carti in domeniu, multe, de la diferiti autori si sa aprofundezi si aplici ideile descrise in al lor continut. Sa fii activ pe forumuri de dezvoltare personala, sa participi la evenimente publice:gratuite sau cu bani. Sa iti creezi un cerc de prieteni care la randul lor sunt obsedati de acest subiect.

Daca faci toate astea schimbarea va veni. Subtila dar cu efecte grandioase in timp.

Asa ca, intrebarea mea pentru tine este:

Ce alegi, pastila rosie sau pe cea albastra?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aleg să citesc altceva decât platitudini.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Frumos. Ai funda din partea mea.

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cred ca o sa ii dau si eu.

| MPersephone a răspuns:

Bravo. Chiar sper ca cineva sa apeleze la tine, avand in vedere ca am vazut chiar aceste intrebari sa fie adresate aici.

| Tyler9808 a răspuns:

+Scuze pentru greselile gramaticale. Din pacate nu ma lasa sa le corectez.