| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu pot unii oameni sa inteleaga ca corpul uman nu e perfect?
De ce am ajuns sa ne fie rusine daca nu apărem cu farduri de zeci de mii de lei pe noi, bronzati la solar, cremuiti excesiv si epilari la 3 straturi de piele?
De ce trebuie omul normal sa se simtă complexat si stânjenit cand merge la plaja sau cand isi ia un pantalon scurt sau un maieu pentru ca sunt judecați de cei fitosi si "banosi" si considerati drept scarbosi daca nu sunt "perfecti" fizic?
Am ajuns ca pentru a arăta "perfect" (in ochii noștri nu si a altora după cum am crede) sa ne negăm defectele sau chestiile normale ce apar sau sunt pe corpul nostru sau sa facem orice pentru a avea bani sa acoperim acele imperfecțiuni efectiv normale?

Intrebarile astea au apărut în mintea mea după ce o femeie a avut curajul sa se expuna cu putina grăsime, cu celulita sau vergeturi, cu pistrui si cu parul nu chiar proaspăt epilat. Aparitie ce a facut furori în rândul afectatelor ce se cred mari dive. Parca ele nu au nici un gram de vergetura/celulita, nici un semn mai aparte pe corp, nu li se usca sau îngrașă niciodata pielea si nu stiu ca parul pubian, parul de la subrat sau picioare reapare si dupa elipare.Nu le venea sa creada ca cineva are tupeul sa apara si sa le dezvăluie "marele secret" in legatura cu faptul ca nici un om nu e perfect si ca toti arătăm asa dupa un timp, după ce ne demachiem, după anumite probleme de sanatate, daca nu mergem la solar. Dacă naștem sau înaintăm în vârstă, după ce trece momentul ala de proaspăt epilat și în zilele de rand.
Oare oamenii astia ce critica normalul de pe ce planeta vin? De ce le e rusine sa recunoasca ca oricare am fi am arata asa? Sau ei nu faca altceva cu viata lor decat sa stea 24 din 24 in saloane?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E epoca extremelor honey, nu iti gasesc propia pace acele persoane, iisus stia el ce vb cand spunea, shalom =pacea, cand ai pace cu tine esti si cu alti si esti constient de ce e extrem si ce e moderat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nevoia de supraviețuire prin sex. Ești atrăgătoare, ți se va face curte, vei fi căutată, vei fi ferundată. Dacă înțelegi asta, înțelegi tot de ai scris mai sus. și faci altceva cu mintea ta, decât să lupți cu această nevoie a lor, că nu vei reuși nimic.

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

E voba aici de normalitate. Poti sa atragi si persoane de sex opus fara sa fi imitația perfecta a lui barbie.
Faptul ca cineva a zis ca femeia nu are nevoie de p...A ca are din plin ci de comunicare, apreciere etc.Si faptul că tot mai mulți bărbați cer ca femeile sa nu mai fie atat de machiată si exagerate contrazice spunesel tale.

| sadrian46 a răspuns (pentru Freya1):

Si faptul că tot mai mulți bărbați cer ca femeile sa nu mai fie atat de machiată si exagerate contrazice spunesel tale.
Cănd faci o afirmație și spui că acesta este un fapt, trebuie să te bazezi pe o statistică, nu pe impresii personale, care sunt din start părtinintoare, căci reflectă colțul tău de lume, ceea ce vezi în jurul tău.

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

Sunt pe site -uri de socializare si am fost si in grupuri de oameni ce spun asta.
Nu am spus că femeia trebuie sa fie neangrijita, ne epilata, sau fara strop de fard.Am spus că nu trebuie sa ne mințim ca suntem perfecte,sau sa ne strofocam sa fim perfecte, sau sa ne fie rusine de anumite imperfecțiuni pentru ca sunt normale.Cei ce vor femei cat mai machiate, botoxate sau ce cred ca daca esti femeie nu trebuie sa ai pic de defect sunt ori prosti, ori nu prea au cunoscut femei la viata lor, ori bombardieri.

| sadrian46 a răspuns (pentru Freya1):

Am spus că nu trebuie. Dta spui ce nu trebuie sau ce trebuie să facă și să găndească alții sau altele. Ceea ce nu are nici un efect asupra lor. Totul se întâmplă așa cum trebuie ( regula lui Dănuț) nu așa cum îți trebuie ție.

| Drimmero a răspuns:

Pui intrebarea asta traind in epoca standardelor frumusetii? orice imperfectiune e judecata, orice chichita e identificata de ochii vigilenti. Hai sa fim seriosi si sa nu ne ascundem dupa degete, toti vrem sa aratam ca din reviste, toti vrem sa avem un aspect cat mai apropiat de perfectiune, insa daca nu am primit de la natura asta o poti obtine prin operatii estetice, produse care sa te schimbe, te legi de absolut orice ca sa arati ''acceptabil'' pentru societate, iar faptul ca arati bine iti da mare incredere de sine, te simti in largul tau, daca esti prea gras, esti pus la colt, daca esti prea slab esti pus la colt. Da, important e sa te simti asa cum esti, insa simplele pareri venite de afara te pot face sa te simti nasol. Celulita si vergeturile sunt inestetice dar nu sunt un capat de drum, celulita se poate corecta prin sport, iar vergeturile nu prea, insa nu sunt mare branza. Viata nu e perfecta, corpul are defecte si le poti schimba prin cutit, ce faci daca iti cad dintii, pai nici nu poti sa mananci, daca iti cade parul si nu esti ok cu asta? iar exemplele pot urma, e normal sa vrem sa aratam cat mai bine, suntem fiinte in cautarea afirmarii, daca ai imperfectiuni e normal ca incerci ori sa le ascunzi, ori pentru cei norocosi sa le elimini, de obicei se ajunge la cutit. Nimeni nu vrea sa imbatraneasca, tineretea e cea mai frumoasa perioada, fizicul e in cea mai mare putere, pai batranetea e grea, e normal sa-ti doresti sa fii cat mai tanar, sa nu ai semne de imbatranire decat foarte tarziu. Sunt si unele care au mai mult plastic decat oase si piele dar e partea a 2-a, alea-s hidoase de-a dreptul, dar deja vorbim de exagerari, ceva decent pentru tine nu strica niciodata, o imbunatatire care sa nu duca la extreme. Dar orice ai face si oricat de bine ai arata, invidia e in natura omului si va critica pe celalalt. Fizicul adica carcasa e cea mai importanta ca prim impact, ca prima impresie, d-aia majoritatea se strofoaca sa dea bine prin fizic. Astea-s chestii pe care le-ar cunoaste si un copil de clasa a 4-a

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am zis ca nu vrei sa arati ok, am zis ca de ce nu recunoastem faptul că nu putem fi 24 din 24 perfecți si ca daca tu duminică stai in pat si esti ciufulit cand deschizi usa livratorului de pizza nu e capăt de lume ba chiar e ceva normal.
Ma enervează faptul că acele persoane ce sunt si ei oameni de rand, la care li se murdaresc parul, sau le creste parul in anumite zone, sau mai fac un colacel sau o vergetura pe care le vad si le stiu ca sunt acolo pur si simplu le neagă.Eu pun pariu ca sunt la ora actuala zeci de femei (si barbati) ce nu sunt proaspăt epilate si probabil până nu le va creste un pic mai vizibil nu se vor epilat (pentru ca te iriti daca iti fortez pielea, la fel cum se zice si de parul ce se îngrașă repede ca e ok sa il speli ca si eu ma spăl pe cap ca am tendința de ingrasase la el dar nu e nici ok sa stai 24 din 24 cu el sub dus ca iti afecteaza scalpul).
Tot ce am cerut eu e sinceritatea oamenilor in legatura cu lucrurile astea.Si sa nu mai faca oameni sa se simtă complexat cand de fapt si ei in poze sau videoclipuri pun filtre, si ei cand ajung acasa iti prind un coc in varful capului, si la ei le creste par pe corp, si la ei le poate aparea sau au deja o vergetura etc.Eu nu am zis ca nu trebuie să slăbesc daca esti gras, sau sa nu te dai cu o crema sau sa te epilezi, sau sa mergi la o sala dar sa te iei de faptul că a îndrăznit să arate cum creste parul pe corpul omului, cum imbatranesti pielea treptat, cum areti fara machiaj sau daca ai luat un pic in greutate e absurd pentru ca e normal.
Iar alta intrebare legata de chestia asta.Merita sa te chinui sa vrei sa arati ca in revista (ce poate nu iti va iesi niciodata ca depinde si de corp, fizionimie, gena etc) si sa iti investesti toti bani (sau chiar sa incerci sa profiti din stanga si in dreapta) in saloane, machiaje, operații ca sa iti acoperi imperfecțiunile pe strada dar pe care acasa cand de dezbeaci oricum le ai?

| Celcestietot a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa te intereseze asa ceva.

| Freya1 a răspuns (pentru Celcestietot):

Bai,cred ca e nu stiu al catele comentariu de genul pe care îl primesc de la tine la intrebarile mele si am senzatia ca la unele întrebări răspunzi doar sa iti fie tie la număr.
Sunt femeie, traiesc printre femei și printre bărbați și ma intereseaza cum suntem ca oameni in societate pentru ca aici trăim.Ma intereseaza gândirea umană, standardele si criteriile pe care funcționează omul pentru ca si eu sunt om si ma învârt printre oameni.
Iar daca e până acolo, ar trebui să nu te intereseze nici pe tine ce intrebare pun eu atunci si sa nu mai fi pe site daca nu iti pasa de nimic si nimic nu te priveste.

| Celcestietot a răspuns (pentru Freya1):

Te-ai atacat de-a-n...
Eu ti-am spus-o cu frumosul si chiar am incercat sa te ajut cu problema pe care o ai (evident dintre multele laughing ). Nu vad de ce te intereseaza parerea altora si nu vad de ce nu esti in stare singura sa iti raspunzi la o intrebare simpla, dar, trebuie sa privim partea reala a situatiei : aici este TPU si predomina pe site oameni care cer sfaturi si dupa cum sa respire rolling on the floor. Ca o simpla observartie fara a avea nimic personal cu tine, cred ca pui intrebari mai mult ca sa te plangi. Iar ca sa nu mai lungesc comentariul si sa iti starnesc teoriile conspirationiste cu privire la mine, analfabetismul functional si nesimtirea pe care o ai, te voi lasa aici si nu voi mai baga in seama un om care cere doar atentie.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Te place, de asta cere atentie, duce lipsa de pasarica

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Am vrut sa ii spun câte ceva dar a dat repede ignor. Enervanti sunt oameni ce se baga ca si musca in c.uru vaci, jignesc si dupa fug ca si copii, ca nu pot zice ca si muierile ca si Din ele multe stau sa iti rupă cocoasa.

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Nu-ti bate capul cu Celce, omul traieste in bula lui, cred ca trage pe nas non-stop la ce raspunsuri lasa.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Eu nu aveam treaba cu el, dar la mine tot asa imi raspunde la întrebări de parca eu sunt singura persoana de aici ce pune intrebari de genul.Frate majoritatea punem întrebări de genul si mai nou pe TPU astea sunt singurele cat de cat mai normale având în vedere tampenile pe care le debiteaza uni.

| unomdeosebit a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca stii tot de ce nu raspunzi cum trebuie la intrebari

| Emma30555 a răspuns:

Nimeni nu arata perfect dar unii încearcă sa para, și unora le și iese. Ideea este ca poți sa mergi la plaja cu putina celulita dar sunt convinsa ca dacă faci o poza și o postezi pe Facebook nu se va vedea sau vei face poza astfel încât sa nu se vadă, la plaja nu contează neapărat fiindcă acolo sunt toate genurile de femei putina celulita nu va fi asa rău. Dacă ești vedeta și te expui trebuie sa ai mai multa grija fiindcă sunt luate drept model, dacă ești om obișnuit poți sa te afișezi cum vrei dar sa ți placa ție cât de cât, dacă ești prea neîngrijit da o dovada ca ori ești prea deprimata ori nu ți pasa și nu e bine nici asa. Se promovează foarte mult "perfecțiunea "de aici este dorința asta, filtrele care se pun în aplicațiile de făcut poze, de ajungi doar sa semeni cu tine (astea mi se par ușor penibile e aiurea sa te modifici prea mult fata de realitate ). Toate astea țin și de încrederea fiecăruia în el

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu zic ca retelele astea sociale sunt foarte toxice pentru ca de ex pe Instagram sunt poze editate cu fete care arata perfect si copiii cresc cu impresia ca asta e normalul si vor face orice sa arate si ei asa, ba chiar vor judeca persoanele care nu arata asa in viata reala (e absurd dar asa se va intampla).
Ai vazut ultima stire cu clanul Kardashian. Khloe a postat din greseala o poza pe Instagram cu ea needitata, practic in poza arata ca o femeie normala, arata chiar ok. Si apoi a sters-o, si-a luat o armata de avocati si au inceput sa dea jos poza aia de pe tot internetul. Vrea sa faca poza aia sa dispara ca sa isi vanda ea in continuare imaginea de femeie perfecta care nu exista. Va dati seama ce societate bolnava?

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Prea tarziu, deja are toata lumea ss la poza aia pun pariu rolling on the floor

Eu doar ma intreb ce face Khole aia cand trebuie sa iasa pe strada...

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cica are oameni platiti sa stea cu ochii pe fiecare particica din net si cand apare poza pac o sterg laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mai exact înseamnă puțină grăsime, că una e 90-100kg și cu par la subraț la fel de scârboasă ca divele care merg la solar si vin cu unghii de diavol și buze de parcă ar avea o sula băgată în ele.
Nu e nevoie sa fi perfect dar trebuie sa ai puțin bun simt fata de tine, sa te îngrijești, problemele de sănătate apar pentru că nu ai grija de ce mănânci, ce faci în tinerețe, cum pot alte mame, sa arate la 30 de ani că la 20 iar altele deja se duc pe arătură, înainte să facă copii, cu șunci și solduri in loc de fund.

Nu am nici o problema in a respecta omul, indiferent cum este, dar asta nu înseamnă că te duci pe arătură cum îmbătrânești, tocmai că ar trebui sa ai mai multă grija de toate, și nu-ți trebuie cine știe ce costuri și fite. Daca o dai in fite, te costa. Cu un salar decent te potri întreține fizic și să fi perfect in ochii tai cel puțin.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intelege gresit.Nu ma refer aici la una de sute de kg ne epilata si cu parul unsuros in cap. Vorbesc aici de faptul că femeia încerca să arate realitatea.Ca tu da,cand iti speli parul,esti proaspăt epilata,ai haine ce iti vin bine si esti machiată,cremuita si aranjată areti ca scoasă din cutie dar cand te demachiezi,te dezbraci, parul începe sa creasca nu mai esti ca noua. Vrea sa spuna ca "uite, asa arătăm toti până sa ne dischisim sau dupa un timp" ca nu putem fi pe veci doar barbie cu piele fina, fără strop de par sau o vergeturi.Te îngrijește într-adevăr dar tot o sa ai o seara sau o zi in care ai par mai crescut, Nu esti machiată sau iti apar anumite imperfecțiuni.
Tu crezi ca toate fetele la fiecare fir de par răsărit fug la salon.Nu tata,il mai acoperă până poate sa se epileze, isi mai ia un pantaloni ce sa ii acopere dungulitele, mai umbla si demachiate, mai sunt ce au si pistrui sau semne din nastere nu toate suntem cu pielea netedă sau perfecte.Dar cei mai mulți încearcă să se ascundă în spatele unei minciuni dandu-se ce nu sunt.
Tu crezi ca atunci cand ai un partener nu o sa vezi niciodata cum începe să îi crească parul la subrat sau pubian până sa se epileaze? Iti spun eu ca da, ca nu poate sa stea 24 din 24 cu ceara sau bicul in mana ca se irita in draci.Sau crezi daca se dezbracă de tot o sa arate exact ca îmbrăcat.Nu prea,pentru ca mai ai o cicatrice,mai ai un san mai mare,unul mai mic,mai ai un pistrui,mai sunt ce au froma copului diferit nu toti suntem clepsidre perfecte.Uni suntem mai slabi,alti mai grasuti etc nu suntem perfecți.
Într-adevăr ai grija de corpul tau cu înaintarea în vârstă, dar trebuie sa iei in seama ca nu poti sa te păstrezi mereu tanar, ca varsta oricum isi spune cuvantul.Iar legat de boala iti zic ceva, simte femei ce au ovarele polichistice spre exemplu,"boala" pe care nu si-au creiat-o ele.Tu sti ce probleme întâmpină acele femei fizic fara sa prea poata face nimic înafara de a se ingriji cat mai des si destul de costisitor? Iti spun eu, ca eu sufăr de asta doar ca norocul face sa nu am chiar toate acele simtome.In mod normal le creste parul mult mai repede si prin locuri ne dorite, parul le cade sau li se murdaresc foarte repede si excesiv, se îngrașă foarte mult in zona taliei pentru ca retin apa acolo, au acnee si multe altele.Si pur si simplu au si femeile alea zile sau cand sunt la ele acas ain care ignora acele imperfecriuni ca sa se poata simti si ele relaxate si asta nu le face mai putin frumoase, ca sa stai mereu sa iti ascunzi defectele e destul de stresat si obositor.Eu am noroc ca am probleme doar legat de abdomen ca se depune repede grăsime chiar daca eu nu sunt grasă si cu faptul că mi se murdareste parul repede, dar nu am de unde sti cum evoluezi.Si chiar daca începi să te tratezi exista posibilitatea sa nu scapi pe deplin de problemele astea si si daca o face să fie intr-un timp foarte îndelungat.
Eu spre exemplu din cauza dezvoltări brute la o varsta mica am facut vergeturi, eh, eu nu mai scap de ele dar asta nu inseamna ca sunt o pudoare ne îngrijită ce arata scarbos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred că problema asta vine mai ales din faptul că persoanele însele au o idee complet distorsionată despre care este standardul de frumusețe în ochii celorlalți(pe care vor să-i impresioneze).
Am să-ți dau exemplu. Este o fată pe nume Stephanie Buttermore, poate o și știi. Ei bine, această fată acum vreo 2 ani era practic schiloadă, abdomen vizibil, vene pe brațe, fiind și concurentă la Bikini Fitness(nu asta ar fi problema, dar ea ținea neapărat să rămân la acel procentaj foarte scăzut de grăsime chiar și după concurs, din ambiție prostească). Marea problemă este că ea avea impresia că acela era standardul de frumusețe. Că lumea se aștepta să fie așa. La 40 de kile ale ei credea că așa e normal și că asta e "perfect". Apoi la un moment dat s-a decis să ia în greutate deoarece deja avea probleme din cauza greutății prea mici. Și în opinia mea și a majorității oamenilor arată de 10 ori mai bine acum la o greutate NORMALĂ decât atunci când era subnutrită. Și totuși ea pe vremea aceea credea că așa slabă cum era, era ce le place oamenilor. Chiar și acum are complexe și se simtă "grasă" uneori, cu toate că dacă pui pozele cap la cap cred că 99% din persoane vor spune că arată mult mai bine acum. Vezi... asta e problema.

Fetele au impresia că au nevoie de machiajele alea scumpe de care spui tu, când de fapt majoritatea bărbaților preferă o fată fără machiaje. Multe fete pot arăta bine machiate, dacă au bani și timp de pierdut să exerseze așa ceva, dar să arăți bine naturală e un alt tip de frumusețe pe care eu și mulți alții îl valorăm mult mai mult.
Multe fete își tatuează sau creionează sprâncenele, când de fapt niște sprâncene frumoase naturale sunt printre cele mai frumoase caracteristici ce le poți avea.
Lista poate continua mult și bine, dar cred că înțelegi ideea. Standardele de frumusețe din mintea acestor persoane obsedate de a arăta bine și care creează din asta un complex de superioritate nu corespund cu standardele din lumea reală ale publicului-țintă. Pentru un bărbat o fată cu o greutate medie, îngrijită, naturală și cu o față luminoasă este de cele mai multe ori ceea ce se poate numi frumos. Să ți se vadă toate oasele, să acoperi orice impuritate a pielii sau să te simți prost în corpul tău nu te fac atractivă în ochii nimănui(decât în ochii unor sadiști perfecționiști).

Cred că cea mai simplă soluție este să se păstreze picioarele pe pământ și o relație cu mediul din jur cât mai realistă. Eventual poți întreba câțiva băieți ce părere au, ce fată li se pare mai frumoasă dintre x și y sau caracteristici în general și vei vedea că mulți sunt de acord cu mine. Când ești frumoasă fără să pari că "încerci" prea tare e ceva special. Cât timp nu rămâi în bula ta și mai scoți căpșorul în lumea reală ar trebui să te simți bine în corpul tău. Deoarece în lumea REALĂ toți avem defecte.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta am si spus. Daca ajungi ca si femeie ce sti cum functioneaza implicit si corpul tau sa te iei de o iritatie banală pe care si tu o experimenteze uneori,sau de faptul că începe sa se vada firul de par crescând (femeia aia asta voia să arate,ca multe apar proaspete peste tot dar cand incepe sa le crească parul pe corp spre exemplu asa se face, chiar nu este ceva legat de neangrijire sau ireal) e aiurea.
Ca sa nu mai vorbim ca sunt multe ce după ce își pun pushapuri peste tot, isi iau haine modelatoare, se machiaza excesiv etc ajung acasa cu un băiat si cum era vorba "te culci cu andreea si te trezesti cu Andrei".Păi da mai lăsa-te fata si mai naturală ca e suficient un ruj pe buze, o pudră usoara sau nu stiu ceva ce sa nu te modifice in halul ala si sa agheti un băiat pe masura ta ca oricum "bombardierul" după ce te vede cum areti tu naturală (mai ales daca esti urâtă, sau daca ei cauta doar "bombe") te lasa si ce hazna ai ca te-ai culcat cu el o data...
Stiu o fata spre exemplu ce are o cicatrice pe obraz.Nu este extinsă cum s-ar zice, e mica, ca si dimensiune dar într-adevăr este adâncă si vizibilă bine.Cand am vazut-o după ceva timp am zis ca s-a operat, a scos-o cu ceva sau habar n-am la cat machiaj si-a pus pe fata sa o acopere.Frate,după ce te demachiezi tot acolo e, degeaba o acoperi in halul ala provizoriu (nu e urâtă cicatricea, e o chestie drăguță ce face parte din farmecul ei dar asa e cand exagerezi).