Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce nu poti deveni niciodata prieten adevarat si apropiat cu un fost dusman cu care totusi ai facut pace si nu mai exista divergente intre voi?
De ce ramane acea reticenta si distanta care impiedica prietenia adevarata intre 2 fosti adversari?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Doi oameni se dusmanesc fiindcă au caractere diferite, fiindcă își greșec reciproc, și fiindcă nu sunt deloc pe aceeași lungime de unda, chiar dacă fac pace ei nu pot deveni prieteni fiindcă tot nu exista o chimie între caracterele și mințile lor, și în plus nu pot uita cu adevărat dacă și au făcut rău sau și au spus vorbe dureroase, și nici nu mai poți avea încredere

32 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Din prevedere.
Din durerea muta pe care ti-a provocat-o in timp ce erati dusmani si n-ai putut s-o refulezi.
Din neincrederea pe care justificat i-o acorzi,lipsa divergentelor nu insemna si aceleasi puncte de vedere, aceleasi principii.
Din cauza ca suntem, de fapt, doua persoane diferite, atat de diferite incat candva ne-am infruntat.Si desi infruntarea a luat sfarsit, diplomatia din politica n-o poti aplica si sufletului personal, greu de acceptat.
Ierti, intelegi, dar cam greu sa investesti suflet intr-un fost dusman.Imposibil poate.
Pentru ca un prieten asta e, sufletul tau intr-un alt om.

| RAY a răspuns:

Vb cineva de iad și iubire, cata ipocrizie, dușmani? Adică primitivi fără creier? Romani sunt urâcioși de fel și se dușmănesc unul pe altul, e ultima tara din UE la fel ca toată Europa de Est

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca nu vei mai avea niciodata incredere, in cineva care te-a tradat odata.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, eu nu-mi urasc dusmanii, dar stiu cine sunt ei si ma feresc de ei.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Unii dintre ei n-au nicio vina ca ma dusmanesc, ci ma dusmanesc din cauza bolii lor mintale. Sunt oameni cu mintile duse si nu sunt responsabili pentru ce fac ei.

| Cheo0S a răspuns (pentru doctorandus):

Ce boli mintale au?

| doctorandus a răspuns (pentru Cheo0S):

Unii dintre ei sustin teorii paranoide ale conspiratiei legate de Francmasonerie, evrei si ocultism, de ex. Oculta Mondiala, deci sunt convins ca sufera de schizofrenie paranoida.

Ma rog, asta nu e singurul motiv. Alt motiv este ca tin discursuri aparent impresionante, dar din care lipseste orice urma de rationament logic.

Daca vrei detalii cauta dupa "prostia rafinata" pe https://www.google.com/......ps?/search

Intre noi fie vorba, chestia cu multiplii autori ai operelor ioanine nu e deloc nebuneasca, Virgil Borcan pur si simplu nu stie ce se preda la universitatile importante despre Biblie. Dovada: https://en.wikipedia.org/wiki/Authorship_of_the_Johannine_works (daca ai indoieli ia la rand fiecare nota de subsol, vezi cine-a scris-o, cauta-le numele pe Google, vezi la ce universitate predau sau au predat, la ce editura a fost publicata, etc.).

Vezi si https://jurnalul.ro/......50547.html

Parapsihologul de care e vorba a facut revelionul 2021/2022 la inchisoare, de destept ce era si ce frumos stie sa faca santaj in forma continuata asupra unor femei care la un moment dat i-au fost amante. Si a ajuns la puscarie pentru ca nu s-a abtinut de la santaj nici macar in termenul de incercare pentru condamnarea anterioara.

Dap, asa de destept a fost ca a facut santaj in forma continuata in timp ce era in termenul de incercare pentru santaj in forma continuata. Stii cum era gluma cu testoasa si scorpionul? Nu e vinovat pentru ca nu e responsabil pentru propriile fapte.

Si daca te intrebi cine a decis ca el sa stea la inchisoare, firul e persoane santajate-plangeri penale-politisti-procurori-judecatori. Dupa cum vezi am folosit pluralul.

| doctorandus a răspuns (pentru Cheo0S):

Am editat mesajul, amintind mai multe motive, inclusiv judecatile altora, inclusiv procurori si judecatori.

Am dat trei websiteuri: wikpedia.org google.com si jurnalul.ro

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Si ce legatura are raspunsul asta cu tematica intrebarii mele?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Erau raspunsuri pentru Yandre. M-a intrebat care sunt motivele pentru care cred ca unii dusmanii ai mei nu sunt in toate mintile.

| doctorandus a răspuns (pentru Cheo0S):

Alt motiv: parapsihologul a sustinut la OTV (inregistrarea e pe YouTube) ca are doctorat in psihologie. A negat foarte clar ca ar fi doctor medic si a afirmat ca el e doar doctor in psihologie.

Ori daca el poate dovedi ca are o diploma universitara in psihologie corect acreditata (licenta, masterat sau doctorat) si recunoscuta de CNRED daca e din strainatate, eu imi mananc palaria.

| doctorandus a răspuns:

Eu nu spun ca parapsihologul ar fi vinovat. Si nu este vinovat pentru ca este iresponsabil.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil... precautia.
Asta in cazul in care se intampla, ca probabil au fost cazuri in care au ramas buni prieteni si dupa.

Si asta... in cazul (alt caz) in care chiar ar exista asa zis dusmanii. Insa de cele mai multe ori, sunt doar niste oameni care nu se prea suporta. Ca doar ce acte de dusmanie s-ar face intre el...

| Mosotti a răspuns:

Pai nu e clar de ce? Pai daca a fost dusman, poate fi oricand iar oricat de pace ai facut, la prima ocazie iar te arde.

E normal sa fie o reticienta, ala e un om periculos oricand, indif de situatie.
E liniste cat nu se simte el deranjat de ceva, cat nu are motive de invidie sau altele, pe cand un om adevarat nu devine dusman, ci incearca sa clarifice situatia.

Daca e dusman pe drept, atunci nu e el de vina ci tu, dar daca tu esti de vina, nu vrea ala sa fie prieten cu tine, deci e tot aia.

| J0B0MAT a răspuns:

Trebuie să ne iubim aproapele ca pe noi înşine, nu trebuie să îi considerăm duşmani.

Dar nu face nimeni asta, toţi suntem nişte păcătoşi, iar iadul ne aşteaptă. Deci totul e normal.

| Dismally a răspuns:

Probabil pentru ca nu vei avea niciodata incredere deplina in el.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Pentru ca increderea odata pierduta, e greu sa o recapeti. Increderea e ceva sacru, nu poti sa te joci cu ce simte un om.

| Legion7X a răspuns:

Nu există prietenii, există doar limite ale prieteniei

| 1997onur a răspuns:

Atata timp cat va exista intr-un om Rautatea invidia Lacomia orgoliul prostesc fara rost dusmania ura acel om nu va sti ce inseamna un prieten Adevarat acel om nu va sti valoarea adevarata unui prieten adevarat acel om nu va sti sa pretuiasca nimic in viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebare relativa. Exista dusmani care au devenit prieteni, chiar parteneri, exista dusmani pe care timpul sau indiferenta i-a impacat, exista dusmani care au ramas dusmani. Astepti sa ti raspunda cineva care vede ca tine problema?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În urma luptei (interioare) se modifică realitatea, iar ea nu mai poate fi prevăzută și concepută cu identități provizorii.

| Cheo0S a răspuns:

Pentru ca ce face o persoana nu ai cum sa uiti. sau cel putin eu nu uit.

| Alexandru250201 a răspuns:

Pentru ca suntem orgoliosi

| newaccountbye a răspuns:

Pentru ca a existat in trecut o divergență între voi. Din dușmani cât ai încerca, nu puteți deveni prieteni buni! E un lucru bun ca ați făcut pace, dar dacă îl vezi bine tot vei avea o mică ura in tine. Așa e dat pe pământ!

| Pnin a răspuns:

Ești Rosalia metamorfozată cumva?

| anonim_4396 explică (pentru Pnin):

Nu sunt.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

E ca la păgubiții prin înșelăciune: prima oară e vina escrocului, a doua oară e vina păgubitului.

| Mivelyn a răspuns:

Dupa pace intotdeauna ramai neutru, trebuie sa treaca timp sa uiti anumite lucruri sa poti merge mai departe inspre o prietenie. Prietenie adevarata intre doi dusmani nu cred ca se mai poate, la un moment unu din ei tot isi aduce aminte de trecut si clacheaza.

| DemultMiamurit a răspuns:

Pentru ca este posibil ca unul din voi sa fie vampir si sa stie ca urmeaza ca celalat sa moara asa ca nu ar vrea sa sufere pentru o eternitate si ajunge sa nu iti mai vorbeasca pentru binele lui ceea ce este cam egois sincer sa fiu dar eu asta am facut. Sunt un vampir de succes

| Antonio_Marius_1986 a răspuns:

Intrebare destul de apasatoare, sunt patit in trecut cu un prieten, care imi era ca un tata.Din cauza anumitor circumstante, ne-am luat la bataie destul de urat.Chiar daca nimeni nu a patit absolut nimic, sunt 5 ani in care ne privim reticent(cel putin eu), de palavragit nici nu se pune problema, decat foarte putin si la subiect, si ura inca exista si o sa existe mereu(asa vad eu, dar cunosc caracterul si nu ma insel). Desi il puteam spulbera, am preferat sa imi vad de treaba si sa trec peste, dar nu pot uita niciodata abordarea acelei lupte din partea lui.Depinde de om, timpul cica le rezolva pe toate, problema este ca acest lucru pe mine nu prea m-a ajutat, desi el ar da semne de impacare, nu accept compania lui(nu imi mai face placere). Prefer sa evit oamenii care nu merita sa fie in preajma mea, aveti grija, lumea sa inrait si schimbat foarte mult.Nimeni si nimic nu o sa mai fie ce a fost, traim vremuri grele, si asta schimba drastic unii oameni slabi la trup si minte!