| raMLesS a întrebat:

De ce nu sunt inchise site-urile de gore?
De ce sunt oameni care detin asemenea site-uri si de ce sunt oameni carora le place sa vada oameni omorati si dezmembrati de vii? Problema e ca sunt foarte, foarte multi si ma face sa cred ca traiesc inconjurat de nebuni si de bolnavi psihic.

16 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Si ma intrebam de ce exista site-uri d-astea dar si un Dark web unde cuprinde o gramada mizerii. E simplu, chiar suntem inconjurati de multi smintiti pe lumea asta, nici nu stii care mai e sanatos, doar privesti pe aici si iti dai seama cati handicapati exista.

| Drimmero a răspuns:

Caz de pastile si alta nu

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Anumite... celule, sa zicem asa, nu sunt la locul lor, sau nu sunt la fel ca in cazul altor persoane "normale", motiv pentru care... simt placerea sa se uite la asa ceva.

Da, suntem inconjurati de nebuni, oameni "normali", oameni frumosi, oameni inalti, oameni cu diferite dizabilitati... animale, plante, etc. Toate acestea fac parte din viata asta, din fericire sau din pacate.

Uite, te-au facut sa pui intrebarea asta acum, cine stie... poate cineva te remarca pe aici si incepeti o prietenie adevarata big grin
Toate au un oarecare scop.

| Celcestietot a răspuns:

De fapt, consider ca mai intai ar trebui sa iti pui o intrebare simpla : Asa, in societate, de ce le face placere multora sa se comporte inadecvat fata de restul?

| raMLesS explică (pentru Celcestietot):

De la a fi nerespectuos pana la a-l decapita pe unu e drum lung.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

De ce te uiți la aşa ceva?

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Nu ma uit, doar intreb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Știi cam multe pentru cineva care nu se uită.

| Celcestietot a răspuns (pentru raMLesS):

Nu neaparat a fi nerespectuos, de exemplu abuzurile la serviciu, bullying-ul sau amenintarile stradale, ori incitarea la violenta (precum oameni care se aduna in jurul unui conflict si agita apele). Tot raul are o forma grava sau mai putin grava, dar tot rau este. De ce sa il lasi sa se intample de la inceput si sa treci cu vederea fie si peste o forma mai usoara de rautate? Nu pana la urma raul cel mai mare a fost mic la inceput? Ce spui?

| raMLesS explică (pentru Celcestietot):

Oricat de rău ai fi ca persoana, daca nu ai ceva la cap n-ai cum sa faci asemenea atrocitati.
Oamenii astia sunt psihopati, nu-s capabili sa simta empatie, e ca si cum omori tu o musca.

| Celcestietot a răspuns (pentru raMLesS):

Trebuie sa le gasesti motivele, totusi sunt diferiti. Sunt unii indivizi care isi folosesc si inteligenta altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce site-uri? Eu n-am auzit de aşa ceva.

| Jus7t a răspuns:

Suntem conduși de genul ăsta de oameni, nu le pasă.

| rapandula a răspuns:

Sunt oameni psihopati. Care isi dezvolta o placere, o excitare pe treaba asta. In 8 miliarde de oameni cu vieti atat de diferite este imposibil sa fim pe aceeasi treapta. Un studiu facut de o corporatie mare a aratat ca atat criminalii cat si psihopatii de genul au partea creierului care se ocupa de emotii nedezvoltata, este dezvoltata cat cea a unui bebelus. Asta ii ajuta sa nu aiba remuscari si traume.
Site-urile de genul sunt groaznice, pot lasa traume psihice foarte mari, pe durata intregii vieti. Sunt si site-uri de pe dark web private, accesul este autorizat pentru platitori iar traficul monitozirat in permanenta avand ca tematica live-uri de tortura, unde oameni sunt rapiti si adusi pe o "scena" special construita pentru asta unde persoanele platitoare care vad live-ul decid in fereastra de chat traumele si ororile prin care va trece acea persoana, toate acestea aducandu-i intr-un final moartea. Astea au un impact emotionat major de lunga durata garantat pentru fiecare dintre noi. Din fericire multi nu stiu despre asta si e extrem de greu sa ajungi la un astfel de site.

| raMLesS explică (pentru rapandula):

Stiu ca n-au empatie, dar ma intreb ce se intampla in mintea lor cand il taie pe ala de viu, nu realizeaza si ei cat de dureros e? Nu se gandesc cum ar fi daca ar fi in locul lui?
Acum sunt feriti de ochii lumii, dar gandeste-te ca in evul mediu erau cele mai mari torturi, erau bagati in tauri de fier si arsi, fierti in apa sau in ulei... Cata minte sa ai?

| rapandula a răspuns (pentru raMLesS):

Este simplu. Ei cand se uita sau fac acele lucruri se simt exact cum ne simtim noi cand ne uitam la un film pentru adulti. Ei nu se gandesc la detalii, traiesc clipa de fericire cum s-ar spune.