| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu suporta majoritatea romanilor pe unguri?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Se numeste rivalitate traditionala si istorica care nu se uita niciodata, vor exista destui nationalisti si de o parte si de alta care isi vor arunca ura indiferent de ce s-a intamplat acum multe secole.

Cred ca romanii ii urasc mai mult pe secuii care s-au trezit peste noapte ca vor o buna parte din Ardeal, din cate am inteles de la amicii ardeleni, aia cam fac legea pe acolo, au propria limba, scoli cu predare in maghiara, pe strada auzi ungureste, romanii aproape marginalizati in propria tara,, mi se pare penibil ca romanii nu iau atitudine daca se intampla cu adevarat asta si nu sunt doar simple povesti.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Da dar... exista si scoli in romana, tot ce s-a intamplat acolo e practic globalizarea din tarile mai dezvoltate, practic daca sunt mai mult limbi recunoscute intr-o anumita zona, Romania ar putea concura cu America la diversitate. Si in plus, sunt mai multi chinezi decat unguri in tara, deci da, probabil rivalitatea traditionala e problema deoarece acestia nu primesc asa hate chiar daca au contribuit la aducerea COVID.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza conflictului din trecut, vezi documentarul asta sa intelegi smecheria cu bozgorii https://www.youtube.com/watch?v=QTjWxv62wts

| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui de ce ungurii nu-i suporta pe romani, ca noi romanii nu avem nimic de impartit, sau urat la unguri.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Eu practic nu-s ungur dar sincer nimeni nu are direct nimic nu nimeni. Dar in caminele facultatilor vad ca mereu ungurii sunt nevoiti sa zboare dintr-un loc la care au dreptul deoarece sunt terorizati... Adica eu am fost terorizat o perioada destul de mare incat am intrat adanc in depresie doar pe faptul ca-s introvert si nu joc lol si cs1.6... Ma gandesc daca doamne fereste incepem in toamna sa vad unde naiba ma duc ca de invatat o fac la biblioteca dar e pana la 7 seara, ce fac de la 7 la 10 pana ma culc?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depresia ta nu are nimic de aface cu ungurii.
Depresia este o boala psihica personala! Mergi la psihiatru si te trateaza, dar nu mai cauta vina altora, pentru propria-ti problema.
In ce privesc problemele din caminele facultatii, exista Administrator si Politie, unde poti raporta si problema se rezolva.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mergi tu la un psihiatru ca nici macar nu esti on-topic copila de 11 ani. Acum ce faci? Dai reply random pe la intrebarile mele deoarece nu le face nimic adminu ca le raportezi? Si raspunsul tau e complet aiurea, un psihiatru nu da nici un tratament cat timp eu i-am dat toate informatiile necesare pe care le-am dat si la admini, ambele parti au zis "asa e pe la camine, mai ai putin si scapi, fie se lasa ei, fie gasesti pana la urma o camera cu oameni normali". Asa ca, ia si tu niste suplimente sa cresti si la minte si la corp, poate poate laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Negarea este primul simptom, ca ai nevoie de un psihiatru!
Mergi si te trateaza, fiindca ai nevoie!

| Freya1 a răspuns:

Din istorie am avut conflicte de cand ne-am bătut pe tara noastra. Unguri au zis ca ardealul e a lor, iar ardeleni ca e a lor.
După ce am mai evoluat din punct de vedere a inteligenței s-au mai schimbat lucrurile cu mici exceptii.Inca mai sunt unguri (o mare majoritate) ce nu încap de români si vor sa faca regulile aici in anumite zone iar romani nu le permit.

| Celcestietot a răspuns:

Ungurii au dovedit in istorie ca sunt vicleni. Uite aici micii... sau nu :))

https://www.youtube.com/watch?v=kLxi25UbGd8

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt mai muncitori decât ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta de unde ai auzit? Sunt ardelean si nu am treaba cu nimeni, fie ungur, rom sau mai stiu eu cine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prin Bucuresti

| Andrei200202 a răspuns:

Pentru că au pretenții.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Eu văd că majoritatea îi suportă.