| SERIALS a întrebat:

De ce oamenii critica?
Am un prieten care tine la mine, dar ma irita faptul ca ma critica, nu ai facut aia corect, de ce ai inceput sa mergi la sala, daca poti face acasa, de ce cheltui atatia lei pentru antrenor personal, invata sa vorbesti frumos ca sa ajungi om mare, de ce tii dieta ca nu te vei ingrasa, asa ti-i metabolismul etc. Ma irita faptul ca in loc sa ma sustina, ma critica.
Am inceput sa merg la sala ca sa imi modelez corpul si sa adaug in greutate, caci am 54 kg, si trebuie sa tin o dieta stricta, 3 ori in saptamana merg, dar prietenul asta imi zice de ce nu ma duc in fiecare zi.
Iar mai apoi imi zice sa nu ma supar, ca imi vrea binele.

25 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Unele persoane nu sunt capabile sa dea un sfat bun si atunci le este mult mai usor sa critice.

| T0T a răspuns:

Dacă ți-aș fi prieten nici eu nu te-aș susține în deciziile tale proaste, normal că le-aș critica și ți-aș și argumenta cu frumosul de ce le consider decizii proaste. Un prieten sau orice fel de apropiat nu trebuie să fie mereu pupat în fund, critica e o dovadă că îi pasă iar acel fel de critică nu e una din răutate.

| SERIALS explică (pentru T0T):

Eu iata nu-l critic ca da bani in vant pe tigari.
El spune ca cheltui bani degeaba la sala si sa las dieta, caci nu ma voi ingrasa. Dar eu consider ca el cheltuie bani pe tigari, asta e si mai rau. Nu vad niciun beneficiu din tigarile astea, numai bani cheltuiti.

| T0T a răspuns (pentru SERIALS):

Păi atunci spune-i, până la urmă oricum fiecare va face ce vrea cu viața lui dar poate unele sfaturi se pot lua totuși în considerare.

| SERIALS explică (pentru T0T):

Pai o sa-l critic si eu daca mai zice ceva. Dar de ce ma descurajeaza? Pe mine ma face fericit cand ma duc la sala. Daca ma face fericit ceea ce fac si nu afectez pe nimeni, la ce bun sa imi distruga sperantele?

| T0T a răspuns (pentru SERIALS):

Păi tu i-ai spus că te face fericit? Și de ce te-ar descuraja asta dacă te simți bine? Explică-i lucrurile astea și ar trebui să înțeleagă dacă e înțelegător. Cât despre distrusul speranțelor, mai bine le distrugi decât să ai speranțe deșarte, nu că ar fi cazul aici, nu mă bag la faza cu sala.

| SERIALS explică (pentru T0T):

Eu nu am discutat cu el deloc despre sala, l-am lasat sa comenteze si nu-i vorbeam nimic.

| T0T a răspuns (pentru SERIALS):

Păi tu dacă taci normal că într-un fel îl poți încuraja să insiste.

| SERIALS explică (pentru T0T):

Daca mai comenteaza ceva, ii voi spune tot ce am pe inima.

| T0T a răspuns (pentru SERIALS):

Ok, dar să i-o spui pe ton frumos, prietenesc că ar fi păcat să vă certați.

| SERIALS explică (pentru T0T):

La asta ma gandesc si eu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru ca mai usor sa vezi un defect decat o calitate.
Dar sa stii ca ca si critica isi are partea ei.Te ajuta sa te ambtionezi, sa fii mai bun.
Tu fa ce crezi ca e mai bine pentru tine.Dar uneori trebuie sa tii seama si de sfaturile prietenilor.

| J0B0MAT a răspuns:

Asta e natura umană.
Tu fă ce crezi că e mai bine pentru tine.

| SERIALS explică (pentru J0B0MAT):

Eu cred ca fac corect si voi adauga in greutate, dar ma irita ca ma critica si imi spune ca nu o sa adaug in greutate, ca asa e ''metabolismul".

| J0B0MAT a răspuns (pentru SERIALS):

Nu te mai lua după ei.Majoritatea persoanelor vor căuta să te descurajeze, chiar dacă poate nu o fac intenţionat.Rar vei găsi persoane care să te încurajeze.
Ce câştigi dacă te iei după criticile altora? Doar vei fi demoralizat şi îţi va scădea încrederea în tine.

| SERIALS explică (pentru J0B0MAT):

Eu vreau sa-i demonstrez ca voi adauga in greutate si atunci sa-l privesc direct in ochi, sa am incredere in mine.

| J0B0MAT a răspuns (pentru SERIALS):

Dar nu ai de ce să demonstrezi cuiva ceva.Adugă în greutate pentru tine, pentru a te simţi tu mai bine.Chiar dacă ai face-o pentru alţii, crezi că te vor lăuda? Oricum, nu te-ar ajuta laudele altora cu ceva.

| SERIALS explică (pentru J0B0MAT):

Pai o fac pentru mine, dar ce le pasa altora ce fac eu? Numai ma descurajeaza asta. Vreau sa-i demonstrez ca chiar o sa pot adauga, si nu ma intereseaza critica lui. Sa se critice pe el.

Imi mai spunea gen: Daca te duci la sala pentru fete, apai uite pe strada cate sunt. Nu cheltui bani. Wtf? Eu ma duc pentru mine, ca sa adaug in greutate, vreau un corp atletic. E nebun, zic big grin

| J0B0MAT a răspuns (pentru SERIALS):

Nu îi poţi face pe alţii să nu te mai critice sau descurajeze. Poţi doar să nu mai pui la suflet ce spun ceilalţi şi să faci ceea ce pe tine te face fericit.

| Deliiiia a răspuns:

Hei, uite cum vad eu lucrurile: oamenii care critica sunt aceia nesiguri pe propria persoana, ei vad in altii defectele lor, iar ego-ul lor, incercand sa-i protejeze de o dezamagire, proiecteaza acele defecte asupra altora. Noi vedem in altii defectele noastre si de asemenea calitatile noastre, ei fiind proiectia lumii noastre interioare. Daca tu nu esti obisnuit sa judeci, inseamna ca esti multumit cu tine insuti si asta e important. Nu lasa critica altora sa te afecteze.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Si eu am prieteni care ma critica, dar nu ma supar deoarece are intentii bune.

| Alexandra4500 a răspuns:

Critica te face sa te simti mai putin mizerabil pe dinauntru!

| Krisytina a răspuns:

Trebuie sa inveti sa ignori unele lucruri

| SERIALS explică (pentru Krisytina):

Eu nici nu-i raspund cand ma critica, lasa sa vorbeasca. Dar mai bine s-ar critica pe el. Ce il intereseaza cati bani dau eu la sala, daca eu nimic nu-i zic ca cheltuie multi bani pe tigari.