| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii nu pot ajuta până la capăt alți oameni sau chiar să se sacrifice? Singurul lor ajutor se termină la replicile "O să răsară soarele și pe strada ta,nu te mai deprima.", "Lasă că te descurci,ești om deștept!", "Mai bine vorbește cu o persoană specializată."(și nici persoana specializată nu a fost suficient de capabilă să te ajute până la final) și toate astea se simt ca un șut în fund,nu ai parte decât de pierderi."Dumnezeu te ajută,dar nu-ți bagă în traistă." - e adevărat proverbul,nu neg, dar când ești în același cerc vicios cu așa caz oricât ai încerca să ieși din el... Numai zic de indivizii manipulatori,pasivi-agresivi, mânioși, invidioși,etc. care complotează, sabotează și îți vor răul cu orice preț. De ce toate astea? Mă ia plânsul.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce oamenii nu pot ajuta până la capăt alți oameni sau chiar să se sacrifice?"

adică tu să nu faci nimic ci doar să-ți pice pleașca?

..."Mă ia plânsul"

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ajut și eu, nu doar sa primesc. Problema e că dacă aș vrea să ajut nu ar avea nimeni nevoie de ajutorul meu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mă ia plânsul.
Te ia plânsul fiindcă nu ai trecut de la stadiul de maimuță din copac, la cel de om, în cazul tău de oamă, care are șira spinării în poziție verticală. Omul, respectiv oama, a învățat să și râdă.
Ce e râsul? O miscare sacadată a mușchilor cu care respiri și o utilizare a coardelor vocale cu care emiți sunete. Cu aceste mișcări și hohote se ventilează emoții, se curăță piticii de pe creier de rahat, se pun neuronii pe moațe. Plânsul e de unul singur, râsul e colectiv.
Dacă te lași în voia maimuței din tine, ajungi la frânghie.
Drpum bun,
Și nu uita că iei săpun,
Că funie găsești pe drum,
Drum bun.
Tot acolo ajungi și dacă râzi,
că moartea este singurul lucru sigur 101%, bistoș, pe lumea sta, dar măcar așa te mai și distrezi pe parcurs.
Dar trebuie să începi să treci de la plânsul de milă de tine însuți, faza ta de acum, la râsul de tine însuți, că ce-și face omul cu mâna lui, e lucru manual.
ȘI să te uiți în jur. Ție ți se pare că ești în rahat până la gât.
Unii sunt până peste cap. Mai sar în sus, mai iau o gură de aer, și se scufundă din nou.
Să te duci la ăia, să îi tragi de păr în sus și să le spui.
Curaj, tumarău iz anoazăr dei, porca Madonna e Dio cane!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Exista oameni de genul ala dar ei sunt mai rari si "tentatia" de a te schimba si de a deveni rau e foarte mare si multi din ei pica la primul obstacol si se schimba in oameni rai. Poate nu ai intalnit persoane din alea pana acum, cine stie? Daca vrei da-mi mesaj in privat si vorbim

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

De la primul obstacol sa devii om rău? Ce? Nu am înțeles.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista oameni care ajuta pana la capat cum ai spus tu dar la unii din ei dorinta asta de a ajuta nu ramane pentru mult timp din cauza unor factori, probleme, sau pentru ca omul ajutat le raspunde la ajutorul acordat intr-un mod urat ceea ce il face pe cel care ajuta sa nu mai vrea sa ajute si sa se schimbe intr-un om care daca ar putea sa faca un bine, el sa n-o faca din cauza "traumelor" din trecut. Sper ca acum m-am facut inteles

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bun venit în lumea reală!
Reziști bine, nu reziști, iarăși bine.