| GaboruGGG a întrebat:

De ce oamenii plang atunci cand pierd(ma refer la moarte) pe cineva drag? ma refer cand acea persoana moare de batranete sau de o boala, adica e ceva previzibil, pana la urma toti murim.

Răspuns Câştigător
| godless1859 a răspuns:

Pe om nu trebuie sa-l plangi la moarte ci la nastere.

11 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

PEntru ca din acel moment acea persoana draga nu mai exista, nu mai poti sa vorbesti cu ea, sa o imbratisezi, sa petreceti timp impreuna.Gandul ca nu o sa o revezi niciodata iti provoaca lacrimi.Ea a lasat in urma amintiri, momente, copii, familia etc.

| T0T a răspuns:

Dar tu nu ești om? Nu ai trecut prin așa ceva? Ce întrebare...

| GaboruGGG explică (pentru T0T):

Eu nu am zis ca nu fac asta, eram curios de ce o facem.

| LoveSleep a răspuns:

Plâng pentru că e firesc, pentru că suntem oameni și ne vine greu să acceptăm că o persoană nu mai e lângă noi. Depinde cât de atașat ai fost de acea persoană.
Plângem pentru că ne amintim de clipele frumoase care le-am petrecut cu acea persoană, de tot ce a făcut pentru noi și de felul lui de a fi.

| KillMePlease a răspuns:

Fiindca sunt persoane dragi, e greu sa te impaci cu ideea ca nu le vei mai putea auzi glasul, nu le vei mai putea vedea, etc si intervine acel sentiment de neputinta, cand parca ai vrea ca acea persoana sa fie din nou aici si nu poti face nimic pentru ca asta sa se poate realiza. Poate se simt pierduti, singuri si neputinciosi fara acele persoane.

| AirănMeidăn a răspuns:

pentru ca e greu sa iti imaginezi ca nu mai e aici. o persoana cu care ai stat un anumit timp, ai trait anumite momente. pur si simplu e prea greu sa iti amintesti momentele respective si sa te gandesti ca persoana aia nu mai e.
nu prea plang la inmormantari sau chestii de genul, dar pot intelege de ce unii o fac. totusi daca unele persoane pe care le cunosc ar muri in viitorul apropiat m-as simti cam prost
iar o dau in chestii deep

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este foarte greu sa traiesti cu gandul ca acele clipe frumoase petrecute cu persoana respectiva vor ramane doar niste amintiri, iar sufletul lui te va parasi pe veci, pierzandu-se undeva intre cele doua lumi.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Pentru ca e o persoana draga, care ai petrecut momente in fiecare zi poate cu ea si care insemna ceva pentru tine, ca si cum a 2a zi nu ai mai vedea-o, n-ai mai petrece timp cu acea persoana niciodata

| MarioTm a răspuns:

Pentru ca esti obisnuit cu prezenta lor si te gandesti ca nu o sa-i mai vezi niciodata, nu o sa ii mai auzi niciodata.Este la fel ca si intr-o relatie, cand te desparti de iubit/a, te-ai obisnuit cu acea persoana si dintr-o data dispare...Ii ceva firesc.