| anonim_4396 a întrebat:

De ce omul l-a creat pe Dumnezeu?

30 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca trebuia sa dea vina pe cineva pentru toate greselile pe care le face. Doar n-o sa-si recunoasca prostia!

| FlorinPopa a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu Dumnezeu face cele rele, ci Satan, diavolul. El isi introduce degetelele in tot ceea ce este bun si frumos.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru FlorinPopa):

Nu, nu! Eu ma refeream la fatalismul ala care se manifesta cu "asa a vrut Dumnezeu", cand, cu un minim de inteligenta, s-ar fi putut evita situatia fatala.

| Drimmero a răspuns:

De cand creatia se pune pe creat?

| T0T a răspuns:

De unde știi că nu Dumnezeu l-a creat pe om? Pleci de la o premisă de parcă ai fi cunoscătorul a tot ce există.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Diavolule, tu din acest moment esti demn de mai mult respect!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

De ce?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ai pus punctul pe j, una peste alta, hello Europa League!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu dar unii mi se pare că se consideră mai inteligenți decât știința în sine, pornesc de la idei de parcă ar ști ei cum stă treaba. Păi dacă știu de ce nu demonstrează asta și iau un Nobel? Din câte știu eu încă nu se știe cum a apărut universul deci dacă nu știi ai dreptul la opinii, la premise mai puțin.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Te duce bibilica, am remarcat asta, ai dreptate

| Sn4k3 a răspuns:

Aveau nevoie de un zeu, doar mereu au existat zeii, si el sa reprezinte binele, astfel incat oamenii sa faca la randul lor bine sau sa aiba un motive sa faca.

| untu a răspuns:

Aici gresesti! Nimeni nu L-a creat pe Dumnezeu! Daca vreun nebun se va intreba vreodata: Cine l-a creat pe Dumnezeu? Vei merge in superioritatea creatiei pana vei ajunge la cineva necreat! Si acela este Absolutul! Vesnicia lui! Fara inceput, fara sfarsit! Omul este prima faptura libera creata de Dumneze. Omul este creat liber, are dreptul sa se rastoarne, dar de bunavoie! Si cand omul a progresat spre pamant, nu spre cer, si a zis Dumnezeu: Nu-i bine sa fie omul singur pe pamant! Pe pamant! Nu in Rai! Dumnezeu a constatat ca omul este singur si are nevoie de un tovaras. Cand a fost facut omul, a fost facut sa se inmulteasca ca ingerii si nu altfel!
Nu incercati sa-l intelegeti pe Dumnezeu omeneste. Si am sa va dau o pilda!

Un pustnic a fost intrebat:

– Parinte, tu nevoiesti de atata vreme in pustie si permanent vorbesti de Dumnezeu de parca ai comunica cu el.

– Dar Dumnezeu e pretutindeni! E aici langa noi!

– Fa-ma sa inteleg! In momentul in care ma adancesc cu el, il vad tot mai mare si tot mai departe! In momentul in care incerc sa ma rog sau sa las totul in seama Lui, ma mai linistesc. Si pusnicul i-a spus:

– Fiule, vezi muntele ala mare din fata ta?

– Da!

– Pune mana la ochi, il ma vezi?

– Nu-l mai vad!

– Acum acopera acel munte cu palma!

– Pai nu se poate ca palma mea e mica, restul se vede.

– Pai asta e fiule! Daca mintea ta este de-o palma si Dumnezeu este fara margini, cum ai putea sa crezi ca intr-o minte cu margini, incape un Dumnezeu fara margini, ca sa poti sa-l intelegi tu?

Acesta este Dumnezeu!

| GoldenZenith a răspuns:

Ca sa aiba omul pe cine sa dea vina atunci cand viata lui ii mai da un sut in posterior sau pur si simplu nu mai e pe placul sau.

| PersonajFictiv a răspuns:

O sa urmeze multe discutii contradictorii, urmate de jigniri probabil.
Hm, asa e ca astepti un zeu sa vina sa iti explice nu?

| PersonajFictiv a răspuns:

" Ca sa aiba un sprijin psihologic omul, e pentru lasi, apoi au transformat totul intr-o afacere" = raspunsul pe care vrei sa il auzi.

| Staind a răspuns:

Ca sa creada in el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca da, ca sa fie bine ca sa nu fie rau happy

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Sa ii cerem o favoare Doctorului sa mearga la inceputul omenirii si sa ii intrebe. Fiecare crede ce vrea. Stii ce e amuzant? Eu cred in Dumnezeu, dar agreez mai mult ateii decat ortodocsii sau catolicii.

| OnePiece a răspuns:

Motive psihologice

| pufipo a răspuns:

Aştept părerea fiecăruia

| anonim_4396 explică (pentru pufipo):

Dumnezeu e lumină, adevăr, conștiință. Acestea nu sunt create de om.

| pufipo a răspuns:

Asadar, omul neavand in ce crede, l-a facut pe Dumnezeu
Dumnezeu iubind omul asa mult, i-a spus "omule da-i in capul la altul, fura-l si simte-mi iubirea", hai zau laughing

| FlorinPopa a răspuns:

Atunci, daca nu ar exista Dumnezeu, cine ar fi creat oamenii? E ca intrebarea: Cine a aparut primul, oul sau gaina?
Gaina este raspunsul. Gaina face oua din care ies alte gaini. Dumnezeu a creat gainile care fac oua asa cum a creat oamenii care fac alti oameni.

| pufipo a răspuns (pentru FlorinPopa):

şi revin: dacă Dumnezeu a creat oamenii, cine l-a creat pe El?

| FlorinPopa a răspuns (pentru pufipo):

El a existat dintotdeauna.

| untu a răspuns (pentru pufipo):

Nimeni! Dumnezeu exista intotdeauna din trecut pana acum! El este Vesnicia Absoluta! Nu moare niciodata! Este marele generator de vieti!

| pufipo a răspuns (pentru untu):

Si daca e asa, de ce au murit dinozaurii?
ca viata primeaza, nu?

| untu a răspuns (pentru pufipo):

Pentru ca toate vietuitoarele si omul care traiesc pe pamant sunt muritori, deci totul depinde de timpul si evolutie!