| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce pare ceva imoral sa iti lovesti parintii si sa ii scoti afara din casa dand cu pietre in ei? De ce par imorale aceste fapte? Constiinta e vocea interioara care ne spune ce e bine si ce nu e bine? Sau e vorba si de o frica profunda? Daca eu mi-as lovi parintii si mi-as bate joc de ei m-as simti vinovat pur si simplu,as simti ca am incalcat o lege umana, m-as simti satanic dar de ce oare?

2 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

"Daca eu mi-as lovi parintii si mi-as bate joc de ei m-as simti vinovat pur si simplu, as simti ca am incalcat o lege umana, m-as simti satanic dar de ce oare?"

Datorita Karma.
Iar karma nu e o chestie supranaturala.
Pur si simplu reprezinta ca ti se intoarce orice ai facut.Si nu e ceva neaparat negativ.

In lumea asta nu se pune problema de moralitate.
Ce e moralitate si ce nu e moralitate.

Exista energii pozitive si energii negative,indiscutabil pana aici.

Moral inseamna energie pozitiva iar imoral inseamna energie negativa.
Totul se invarte in jurul Karma.

Iti bati parintii,ii injuri,automat te simti rau si satanic.
Pentru ca aceste energii negative roiesc in jurul tau.
Te simti rau,te simti plin de ura.

Iti iubesti parintii,le oferi bani,daca sunt saraci si nu au, glumesti cu ei, aveti o relatie buna intre voi, automat te simti implinit, impacat si cu pace in suflet.

Asta e Karma si reprezinta adevarul si legea Universului.

| Zabbyel a răspuns:

Multe imoralitati par ar fi "rele", dar e tocmai invers love strucklove struck