| anonim_4396 a întrebat:

De ce pe calculator nu există aplicațiile în Microsoft Store cum există în Magazin Play pe telefon și trebuie sa intram pe browser sa le descarcam de pe tot felul de site-uri virusate?

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Asa ceva exista pe pc, dar numai pe windows 10.

| Tyoi12 a răspuns (pentru anonimg):

Pai am Windows 10, dar de ce nu putem descarca de exemplu Facebook, Google Maps, YouTube etc? De exemplu de ce nu exista în magazin niciun produs de la google?

| anonimg a răspuns (pentru Tyoi12):

"Facebook a făcut o actualizare a API-ului grafic care va afecta aplicațiile și serviciile Microsoft."
Sursa: https://support.microsoft.com/......06dacb6db6

De asemenea exista mai multe tipuri de windows 10, si unele aplicatii nu vor functiona pe toate.
"Aplicațiile nu se vor instala în Windows 10 S"
Sursa: https://support.microsoft.com/......f6b2222bf7

Alte detalii: https://support.microsoft.com/......68fab8df4d

Sau cel mai sigur poti sa suni la Microsoft Romania -in zilele si orele lucratoare: 0212047040

| PainTech a răspuns (pentru Tyoi12):

De ce ar exista aplicatie speciala cand e la fel de usor sa folosesti un browser?

| Tyoi12 a răspuns (pentru PainTech):

Dar pe telefon de ce ar exista?

| PainTech a răspuns (pentru Tyoi12):

1. Pentru ca e mai rapid si mai eficient. O aplicatie nu trebuie sa descarce toate resursele de fiecare data cand o pornesti. Telefoanele sunt conectate prin wifi sau date mobile, deci are sens sa folosesti cat de poate de mult resurse locale pentru o viteza mai buna.

2. E mai usor sa primesti notificari si mesaje.

3. E mai usor (si mai sigur) sa te folosesti de resursele telefonului cu o aplicatie. Poti accesa foarte usor informatii despre camera, lista de contacte, GPS, senzori, etc.

4. Branding

5. Independenta fata de Browser

Deci pe telefon are sens sa folosesti aplicatii.

| PainTech a răspuns (pentru Tyoi12):

In acelasi timp aplicatiile disponibile in Windows Store sunt extrem de limitate.

Mai multe informatii aici :
https://www.howtogeek.com/......store-yet/

| Tyoi12 a răspuns (pentru PainTech):

Și totuși, din câte știu (poate greșesc), dacă ai Mac OS sau Chrome OS în loc de Windows, poți descărca aplicațiile.

| Celcestietot a răspuns:

Pai ca asa sta situatia. Ce vrei mai mult?

| lpavel a răspuns:

Daca nu exista unele aplicatii in Microsoft store atunci sunt 2 motive: 1 Microsoft n-a vrut sa se complice cu acea aplicatie ca nu raspunde cerintelor si regulilor lor!
2 Nu este compatibil cu pc-ul!
Microsoft are reguli mai stricte decat google si alte multe companii de aceea este urat de foarte multe companii si persoane!

| LPCTSTR a răspuns:

Este vorba de diferitele arhitecturi de procesoare pe care codul aplicatiilor functioneaza.
Marea majoritate a calclulatoarelor folosesc arhitectura x86, in timp ce telefoanele o folosesc pe cea ARM. O aplicatie destinata sa lucreze pe procesoare ARM are alt mod de a scrie bitii/instructiunile decat pe unul x86. In cam asta consta. Bineinteles, exista si emulatoare care sa ruleze o masina virtuala cu tot cu sistem de operare pentru a rula aplicatiile dorite, insa singurul emulator bun si gratis necesita cea mai multa migala si mult mai multe resurse: Virtual Box cu Android/iOS instalat, iar configurarea dureaza si are nevoie de cateva chichite ca sa-l faci sa mearga + niste componente puternice, ca o masina virtuala mananca multe resurse, restul emulatoarelor dedicate pentru Android/iOS sunt niste petarde care merg un pic mai bine, insa care te vor bombarda cu trial-uri si planuri sa-i platesti, altele iti zic direct: nu primesti emulator pana nu platesti.

Din cauza arhitecturilor, este la latitudinea producatorului daca vrea sau nu sa lanseze aplicatia pe anumite platforme.

| Dismally a răspuns:

Banuiesc ca le vrei si gratuite, nu? big grin Cumpara-le si nu vor fi virusate.

| RoCkKiD a răspuns:

Exista. Nu toate dar exista.

Nu le au pe toate din simplul motiv ca sistemul nu e inchis ca pe Android.