| DonEduardo a întrebat:

De ce pensionarii se plang ca tara asta e corupta cand ei voteaza cu PSD?

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Si tie, care votezi cu altii, ti se pare ca nu e?

| cristi202 a răspuns:

Toți sunt corupți. Și cei de la PNL, și cei de la AUR, și cei de la UDMR, toti. Arata - mi unul care sa nu se fi înfruptat din ciolan!

| RAY a răspuns:

Psd este si a fost si va fi mereu cancerul romaniei,psd a distrus Romania, ei au fost de la bun inceput la conducerea tari, daca incepi prin a distruge ani la rand totul, e greu sa incepi cv sau sa continui acel dezastru, astia voteaza pentru niste bani, dar prin asta ne omoara speranta la toti

| sierra1 a răspuns:

Noi trebuie să ințelegem că sigurii corupți sunt cei din psd?

| DonEduardo explică (pentru sierra1):

Ca-ti maresc tie pensia nu ii face necorupti.

| Mosotti a răspuns:

Pai voteaza cu PSD pentru ca aia au facut cu o secunda ceva mai mult ca ceilalti, de aia. Si ei sunt hoti, dar cu putin mai putin hoti.
Ptr ca stiu ca liberalismul prin doctrina nu e pentru omul de rand, nu poate fi bine cu ei.

Inseamna ca nu cunosti doctrina liberala, doctrina liberala spune doar asa "profit maxim cu cheltuieli minime si in timp cat mai scurt", omul nu conteaza. Ei tin doar cu bogatasii, magnatii, firmele, companiile.
Pensionarii stiu asta se pare.

Am zis ca au facut doar cu o secunda mai bine, pentru ca nu au facut ce trebuie, nu au pus impozit progresiv procentual cum e peste tot in UE ca sa ai bani la buget, nu au incurajat investitii ca sa dezvolte tara, nu au investit nici ei ca stat, de ex hai sa facem o fabrica de masini noi, cu totul de la 0 romanesc, sa producem competitiv, sa avem valuta si sa nu mareasca salariile din pix.

Dar macar au marit pensiile si salariu minim in euro! Ca, cresterea de curs era mult mai mica decat cresterea salariala.
Aveai mai mult in euro, si usor te apropiai de salarii UE.
Pe moment era rau, dar pe termen lung era bine, ca veneau si altii din afara sa vanda, sa faca, ca lumea avea mai multi euro, si reglau preturile repede, si ii falimentau pe romani care in prima faza au urcat preturile prea sus.

Insa sigur, trebuia sa faca si ce am zis eu ca n-au facut, ca sa si putem sustine acele mariri, insa ideea in sine era buna.

Asa ca..stiai astea? Pensionarii stiu asta.

Dar liberalii n-au facut nici asta.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce trist este că manipularea ultimilor 30 de ani a funcționat și funcționează în continuare! PSD, PSD, PSD!
Cineva din toți care înjură și consideră PSD vinovat de tot ce este rău în România, cunosc cât timp de fapt a guvernat PSD singur, nu în alianțe diverse?
Cunoaște oare cineva din cei ce înjură PSD că de peste 25 de ani, Ardealul, Banatul, au fost numai de dreapta?
S-a vorbit de baronii PSD, dar cei de dreapta nu îi vede nimeni?
Iar, aduceți-vă aminte de Barna care a făcut afaceri cu fonduri europene în fieful lui Dragnea.
Referitor la lipsa de investiții, priviți în asamblu, nu punctual la un partid.
A existat un Carol I, a existat un partid politic unic, PCR, România a evoluat, s-a dezvoltat economic, industrial, agricol.
Dar, dacă este PSD la guvernare și spune că trebuie făcut x, y, z lucruri. Iar, în parlament, președintele țării pun piedici, manipulează, scot oamenii în stradă, cum poate evolua România?
Priviți ultimii 6 ani de domnie a lui Johannis! A fost liniște, a fost un președinte care a construit ceva, în afară de ură, minciună, manipulare?
Și spunem că PSD nu a făcut nimic!
Gândiți-vă că în 2018 Johannis a făcut peste 40 de plângeri la CCR, plus ce plângeri a făcut PNL, USR. Practic, toate legile au fost contestate. Inclusiv o lege, numită "Tomata" a fost contestată.
În 6 ani dacă toate partidele politice, președintele României erau uniți pentru binele României, unde am fi fost acum?
Dar, e ușor să arunci cu piatra în un singur partid și să nu înțelegi că ești manipulat, mințit!

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Normal ca dau vina liberalii pe PSD ca au si ei 3 % acolo ceva socialism, si la liberali nu le convine, de aia ii blameaza si le face propaganda urata, si lumea crede fara a gandi.

Mereu cand vine ceva mai socialist sa vina la putere, peste tot in lume i se gaseste motive ca e asa si asa si asa, ca a furat, ca e corupt ca etc, ca sa nu ajunga sus, nu a ridicat asta nici un semn de intrebare?!
In schimb la liberali nu li se tot gasesc motive.

Lumea daca ar cunoaste doctrina liberala, si-ar da seama f simplu de adevar.

Am avut 13 guverne mai de stanga si 17 de dreapta in 30 ani, au facut alea 17 ceva?! Sau au inceput ceva?
A fost base 8 ani, ce a facut? A vandut toata tara, n-a inceput nimic bun.

Sa zici "ba, PSD n-a facut nimic, dar aia de dinainte au inceput cutare lucru bun", nici vorba.
Sau "a plecat PSD, si astia iar au inceput ceva".

| Freya1 a răspuns:

Noi toti ne plângem de anumite lucuri nu doar pensionarii si toti sunt corupti nu doar psd-ul.
Asa ca, toti suntem niște plangaciosi ce votăm an de an aceias hoti in loc sa luam initiativa sa ii dam jos.

| Wr3nch a răspuns:

Toti se plang de coruptie cand dau de greu. Da cand ei umbla cu plicul ''sa fie bine'' si sa sara peste cozi si legi atunci nu se plange nimeni. Ipocrizia romaneasca e savuroasa.

| Dismally a răspuns:

Pentru ca cei din PNL sunt la fel de corupti si alte partide mari nu sunt.

| CIaudiu a răspuns (pentru Dismally):

Toate sunt la fel de corupte, doar ca PSD-ul e cu un nivel mai sus de coruptie. Dar cei mai corupti sunt oamenii, care alcatuiesc populatia acestei tari.

| Dismally a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu, PSD a stat mai mult la putere de asta par mai corupti, uita-te la ministrul PNL care a luat spaga tabla, uita-te la Apele Romane, la marea campanie de impadurire etc. etc.

| CIaudiu a răspuns (pentru Dismally):

Pai asta zic si eu. Toti sunt corupti, doar ca PSD-ul este cu un nivel mai sus pentru ca a stat mai mult timp la putere avand timp sa fure mai mult. Despre asta e vorba.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca prosti ca tine cred ca PSD-ul este cel mai corupt. Uite la astia de la putere: nu sunt corupti? Si mai vand si tara strainatatilor.

| DonEduardo explică (pentru CodrutElian1990):

Repet, ca iti maresc tie pensia nu ii face necorupti.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DonEduardo):

Daca vrei sa stii, eu nu am votat si pensia mea e in viitor, daca o mai apuc.
Cat priveste coruptia, este transpartinica. Important este ce fac pentru cetateni. O batranica zicea: stiu ca fura maica, dar sa ne dea si noua ceva. Dar astia fura, dar noua nu ne dau nimic, dimpotriva ne si iau.
Nu ma critica pe mine: asa a zis batranica. Desi eu nu sunt de acord, de furat tot se fura. Si toti fura. Vorba cantecului: aia hoti si astia hoti.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Toti sunt la fel de corupti. Ca tara asta sa mai scape oleaca ar trebui un partid extremist la conducere ( de preferabil de extrema dreapta )

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

O să mă interesez, o să mă informez și am să îți spun, însă o să dureze o peroadă.Vă mulțumesc. laughing