| troleibuz a întrebat:

De ce persoanele exagerat de slabe sau de grase ne creeaza disconfort?

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți crează ție. Uită-te în ochii persoanei nu la fundul ei.

| sadrian46 a răspuns (pentru troleibuz):

We're sorry, but the content you requested could not be found.

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca genetic suntem programati sa placem ce emite sanatate la nivel inconstient, o persoana prea slaba sau prea grasa emite lipsa de sanatate cumva, asa ca, creieru tau percepe ca nu-i place.
De ex de ce femeile alea misto le vezi misto? Ptr ca acel misto inseamna ca sunt sanatoase si fertile, daca babele erau mai sanatoase si mai fertile, pe alea le percepeai misto, si pe celalalte nu.

E o chestie evolutionista de fapt. Adica cumva sa ne cuplam cu oameni sanatosi pentru perpetuare, cam in principiu de acolo vine. Si se simte si asa pur si simplu chiar daca n-are legatura cu cuplare, tu simti ca nu iti place, dar nu stii de ce, am explicat de ce, natura are tenta sa izoleze si sa mature pe cei care nu ar parea ca sunt sanatosi, asa ca te-a facut sa nu-ti placa.

Ca dupa noile reguli, faptul ca e prea slab nu conteaza, e altceva, dar dupa vechile reguli de de mult, conteaza, ca noi nu am evoluat pe partea asta.
Degeaba arata normal daca e plin de diabete, schizo, tensiune si altele, dar aia e, nu functionam dupa noile reguli.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca suntem ''dresati'' de mici cu un anumit stereotip legat de aspectul unei persoane. Cand apare ceva ce rupe tiparul automat simti un discomfort.

| Celcestietot a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu la toți.

| Wr3nch a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu la toti dar eu si persoana care a pus intrebarea il sintimlaughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Wr3nch):

Ok atunci happy.

| Celcestietot a răspuns:

Tie ți se întâmplă, nu, „ne".

| troleibuz explică (pentru Celcestietot):

Te simti bine cand te uiti la ea deci
https://www.healthyplace.com/......al-illness

| Celcestietot a răspuns (pentru troleibuz):

Nu ma simt in niciun fel, decat stiu ca nu este bine sa fii asa si am un sentiment de regret. Tu, cum te simti cand te uiti la ea?

| RKBlue a răspuns:

Nu imi creeaza discomfort niciun tip de persoana, atata timp cat nu are ceva cu mine.
Dar sunt multi oameni care au ceva cu persoanele grase.Trebuie neaparat sa le zica sa slabeasca, sa le dea sfaturi fara a le fi cerute...
La fel e si cu oamenii foarte slabi.Li se zice sa manace mai mult,sa faca sport,sa ia vitamine...
Practic aproape orice ai face, cuiva nu ii va conveni.
Persoanele foarte slabe sunt slabe de la natura(in cele mai multe cazuri) si cele foarte grase, la fel(in cele mai multe cazuri)
Multi nu realizeaza insa cand ii zici cuiva ca e prea slab/a sau gras/a este abuz emotional si psihic.
Ca oameni, mereu vom gasi ceva in neregula cu corpul nostru, si fara a ne mai bate cineva la cap.

| troleibuz explică (pentru RKBlue):

,; Exagerat de slab'' nu inseamna in niciun caz,, slab de la natura''. Invatati sa cititi.

| RKBlue a răspuns (pentru troleibuz):

Ba cam da...
Sunt cazuri in care o persoana sufera de anorexie sau bulimie.
Sunt destule persoane foarte slabe de la natura.Asa e corpul lor.Nu se infometeaza si nu isi fac rau.

| troleibuz explică (pentru RKBlue):

Anorexia si bulimia sunt boli nervoase, nu sunt naturale.

| RKBlue a răspuns (pentru troleibuz):

Stiu.Sunt de natura psihica.IN AFARA DE ACELE CAZURI AM ZIS.

| troleibuz explică (pentru RKBlue):

Poti sa fii slab de la natura. Nu EXAGERAT DE SLAB.

| troleibuz explică:

Cati oameni ipocriti!