| Joker3134 a întrebat:

De ce prefera lumea sa candideze la politie, nu la jandarmerie? De ce e concurenta mai mare acolo? Lasati riscurile ca in ambele situatii poti sa iei bataie.

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Cred sincer (cred, NU stiu) ca e mult mai putina bataie de cap la jandarmerie, ca politist trebuie sa patrulezi, trebuie sa faci fata zilnic infractorilor, batausilor, scandalagiilor, sa completezi hartii pana iti vine acru, poti sa fii tras la raspundere daca in zona in care patrulezi tu s-a intamplat ceva rau (considera ca ti-ai luat gogosi/saorma/etc. si ai bagat masina intr-un colt, ai mancat bine si ai tras un pui de somn)

in schimb jandarmii, in afara de paza, proteste, si in cel mai rau caz paza stadioanelor, unde chiar vin batausi, nu fac mare lucru, chiar trebuie sa inchida ochii la diverse chestii, cum ar fi, stateam pe langa P-ata Gemenii la momentul ala, era duminica, foarte frumos afara, si pentru 2 statii am zis sa nu mai fac biletul de troleu si sa merg pe jos, ei bine, cand am trecut pe langa ambasada Irak-ului, am auzit urlete de femeie din ambasada, SI VREAU SA SPUN URLETE DE DURERE, iar jandarmii din fata cascau a ploaie si ignorau treaba complet (dincolo de gard era pamant Irakian, NU poti sa intrii fara invitatie, ca altfel produci razboi)
asa ca am trecut strada, dupa ce am evaluat "ce as putea face" si raspunsul a fost, NIMIC!