| LDCCristi a întrebat:

De ce Romania e o tara saraca dar
Avem al doilea cel mai mare port din lume
Avem cele mai bune legume si fructe
Avem orice forma de relief de la campie pana la munte sau unitate de relief.
Avem foarte multe resurse naturale
Avem oameni destepti
Si alte tari nici pe departe nu au ce avem noi si au un trai mai bun.de ce?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De unde oameni destepti daca infrastructura e invechita, toti fac munca de mantuiala apoi la un cutremur se gasesc victime, petrolul mai e de Romania cateva sonde pe acolo, mancarea e contrafacuta asa cum se face in toata lumea. Romania a fost o tara buna inainte de 2ª razboi mondial detinand mari cantitati titei, economia era cea mai puternica din toate tariile europene apoi a inceput Hitler sa ia petrol in schimbul aurului, se tot schimbau legile pana cand prostia de a introduce multi parlamentari si saracie in viata omului a fost aprobata. Se privatizeaza din ce in ce mai mult tara noastra, cei care locuiesc acolo vor fi sclavii strainiilor care profita sa le plateasca un salariu mic la multe ore de munca.

| anad a răspuns:

"Cand Dumnezeu a facut lumea
Se spune ca atunci cand a facut lumea Dumnezeu a rasturnat sacul cu minuni in locul unde este acum Romania. Uimit si putin socat de bunavointa excesiva a Stapanului sau un inger Il intreaba:
- Ce faci Preasfintite, le dai prea multe!
La care Dumnezeu ii raspunde:
- Stai sa vezi ce conducatori le dau!"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Al doilea port din lume? lol de unde ai scos-o pe asta... abia in Europa suntem pe locul 10-12 pe undeva

degeaba ai resurse daca nu stii sa le valorifici

| neutrino a răspuns:

Au trecut vremurile minciunii, acum este ora adevarului. Unde-s oamenii aceia destepti care se multumesc traind cu cele mai bune legume si fructe pline cu viermi, dar gustoase?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca suntem la mana Europei. Ei ne fac legile si normele.Nu ai ce face.Nici conducatorii. Daca UE spune ca nu avem economie,astia vand tot,pentru a da o parte UE, si a ramane cu te miri ce. Daca UE spune ca trebuie sa marim preturile, asa fac astia. Daca UE spune ca trebuie sa mancam si E-uri, asa fac din nou. Suntem la mana lor, pentru ca odata intrati in panarama asta de UE nu mai poti face nimic de capul tau.Toti conducatorii nostri sunt niste slugi, si fac intocmai pentru a-si pastra functia. Daca fac ceva ce nu le convine UE, nu se incadreaza, nu sunt in norme.Norme= comenzi.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Interesul oamenilor de la putere. Nu le prea pasa de tara. Averea proprie e pe primul loc pentru ei. Nu stim sa punem in valoare ce avem, si aici ma refer la turism. Avem locuri frumoase despre care nici macar noi nu stim, pentru ca media si ministerul turismului nu se ocupa de promovare. Am vazut cateva tentative dar cam atat.
In legatura cu legumele si fructele, da ai dreptate! Romania are un pamant sfant.
Oamenii destepti prefera sa isi desfasoare activitatea in strainatate pentru ca aici nu au conditii.
Degeaba avem portul daca nu stim sa facem ceva cu el. Si plus ca, noi avem iesire doar la Marea Neagra, care nu este foarte mare in comparatie cu Oceanul Atlantic, de exemplu, unde comertul este mult mai mare. Noi exportam pe Marea Neagra doar in Turcia, Ucraina, Georgia, si cine mai are iesire la ea.

| Sxx a răspuns:

Din pacate anumiti oameni ne fac de ras prin Franta. Italia si tari de genul. happy Te miri dupa ca au scos bancuri cu romani =) Asta e realitatea, in ochii unora nu mai conteaza toate celelalte resurse, si locurile frumoase din Romania...