| Thecurious a întrebat:

De ce Romania este numita o tara vesela, in conditiile in care multi romani, plecati in Occident, marturiseau ca europenii zambesc mai mult si sunt mai fericiti decat ai nostri?

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asta zic strainii care vin la chefuri unde e tineret si activitati similare dar nu cunosc adevaratul amar al tarii fie nu il baga in seama

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Care român e vesel?

| RAY a răspuns:

Mergeam in alte tari pentru ca ne place sa calatorim, in rest o ducem bine

| RAY a răspuns:

Sadrian46 are dreptate, de exemplu la mine in tm mai mereu se face constructii mari, cartiere noi

| Thecurious explică (pentru RAY):

Unde la tine in tm?

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Timisoara,peste tot

| Thecurious explică (pentru RAY):

Pai, nu erai in Germania?

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Pai sunt unde vreau eu, daca am chef plec unde vreau eu

| Thecurious explică (pentru RAY):

Bine, bine, banuiam ca Timisoara e orasul tau natal.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Da este orasul meu natal

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Veselia nu se referă doar la zâmbet, care poate fi în public doar un gest politicos.
Europenii, care? Din Malta până la Oslo?
Iar generalizezi.
Care mai fericiți? Cum evaluezi fericirea?
Cine numește România o țară veselă?
Din nou o calitate scoasă din cutie.
Românilor în general le place să petreacă, la petreceri sunt veseli.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Ma refer la europenii care se traiesc in civilizatia vestica, catre care noi aspiram.
Noua ne place sa radem si de necazuri, si cand suntem sub papuc (ca acum).
"Românilor în general le place să petreacă, la petreceri sunt veseli."--Mare prostie. Situatia economica e jalnica, iar romanii petrec. Ei asteapata sa ii ridice Occidentul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu e jalnică. Nici un mall nu a dat faliment până acum în România și se deschid altele noi.
Așa că, ce ai vrea, să plângă și să fie depresivi?
După noi potopul, chiar și peste noi!

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Nu, nu a falimentat niciunul si nici nu vor falimenta. Mall-ul a devenit un centru culural modern.
In viitorul indepartat nu vor mai exista magazine independente, ci toate vor "functoina " in interiorul acestei mega-structuri -Mall-ul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Da, da, dar unde e situația aceea jalnică în care spune-ai tu că e România, că despre ea vorbeam!

| doctorandus a răspuns:

Am fost in Vest la zile de nastere si inmormantari si dupa starea psihologica a celor care participa nu poti face diferenta intre ele.

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

Sa inteleg ca nu traiesc sentimente puternice?
Sunt indiferenti? Nu exista o stare de spirit corespunzatoare fiecarui ritual?

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

Nu, nu sunt indeferenti. Mai nou vor inmormantari cu sampanie si muzica de petrecere.

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

Vor sa petreaca cu sampanie la o inmormantare?
Nu inteleg filozofia asta. E diametral opusa de a noastra. Cum se explica? Spiritualitatea e golita de substanta pentru ei? Mai auzisem ca, in biserici, se tin petreceri cu muzica rock.

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

Bisericile care nu mai pot fi intretinute de enoriasi pot avea doua destinatii: demolarea (daca ai ei credinciosi sunt fanatici si nu vor sa se bea bere in ea) sau declararea drept monument istoric si reprofilarea in centru comunitar, biblioteca, sala de spectacole, carciuma, etc., cu obligatia intretinerii arhitecturii de catre noul proprietar. Bine, daca sunt deja declarate monument istoric faza cu demolarea pica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E vesela pentru ca nu stam toti spinzurati prin copaci, cum s-ar intampla daca nu am face haz de necaz.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca in tara au ramas betivii.
Iar betivii sunt mereu veseli.
Bine, mai putin cand sunt mahmuri.

| Sofer a răspuns:

Eu am vazut numai oameni tristi in tara asta. poate tineri mai veseli care se distreaza pe bani parintilor.

| Endoryus a răspuns:

De unde le scoateti.

| RAY a răspuns (pentru Endoryus):

Intr o tara clovni si bufoni este comedie non stop

| Sonia822 a răspuns:

Erau veseli inainte de 89, cand industria duduia, aveai din ce trai, si somajul era O curat. Acum rad doar prostii, uita-te la reclama la Mc. Strica niste copii opere de arta si o mama iresponsabila rade, sparge unul paharele de cristal ale bunicii si rade ca prostul... pe toate canalele sunt tot felul de ineptii si bancuri ieftine in care toata lumea rade si nu stie de ce. E un ras prostesc, cand ghiortaie matele razi.