| Theo94 a întrebat:

De ce Romania nu exploateaza mai mult din punct de vedere turistic, cultural mitul despre vampiri, dracula?
In romanul lui Bram Stoker "Dracula" actiunea are loc la sfarsitul sec. XIX in transilvania, atunci parte a imperiului austro-ungar, azi parte a Romaniei.
Bram Stoker l-ar fi folosit pe Vlad Tepes ca sursa de inspiratie.
In multe filme, desene animate, comics, etc. despre/cu, contele dracula actiunea are loc transilvania, azi Romania, si in multe alte filme, desene, comics, tara noastra este asociata cu vampiri, plus ca, C. Dracula ar fi sau este cel mai popular vampir din cultura occidentala.

https://en.wikipedia.org/wiki/Count_Dracula

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca Dracula e singurul lucru exploatat cat de cat bine de România

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dracula din Carpați este o ficțiune care are prea puțin de a face cu România.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba îl exploatează și chiar prea mult. Dracula este singurul lucru pe care îl știu străinii despre România. Personal mă cam enervează acest lucru, deoarece sunt lucruri mult mai frumoase de văzut și mai interesante de auzit. Plus că nu mi se pare că povestea asta cu vampirii ne reprezintă prea bine ca țară. Dar. ce să zic, mai bine decât nimic.