| KsfNksf a întrebat:

De ce s-au retras americanii din Vietnam în 1971? Adică după ce au luptat 10 ani ca să-și apere interesele "democratice" în Asia de Sud-Est americanii au plecat și i-au lăsat pe sud-vietnamezi de izbeliște. Măcar dacă nu l-ar fi înlăturat de Ngo Dinh Diem care, deși era corupt și discrimina populația budistă a Vietnamului (el era catolic), ar fi putut încheia războiul datorită abilităților sale diplomatice, a fost înlăturat de la putere de americani și asasinat în 1963. Eu cred că gafa asta a dus la pierderea războiului, și apoi tot americanii bocesc că au pierdut războiul (deși nu l-au pierdut, ca și-au retras trupele din Vietnam).

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Toate au un cost - al lor (al americanilor), a fost depășit

| minrest a răspuns:

SUA nu aveau interese in Indochina Franceza, care, fiind colonie franceza, avea investite capitaluri din Franta, si facea comert cu Franta. Au luptat ca sa opreasca extinderea comunismului, si au pierdut razboiul. Ideea asta ca, daca iti retragi trupele, nu pierzi de fapt razboiul, este aberanta. Ideea ca, prin abilitate diplomatica poti inversa raportul de forte, si sa obtii un deznodamant complet diferit al unui razboi, este complet gresita. Discuta, spui tu, Ngo Diem Dinh cu Rusia si cu Viet Cong, iar acestia, dati pe spate talentul lui diplomatic, renuntau sa cucereasca tara. Rusia si Viet Cong nici macar nu erau interesati in discutii. Se pare ca ce te intereseaza este sa ii acuzi pe americani, nu sa intelegi ceva. Pe americani ii acuzi ca nu ne-au aparat de sovietici, si ii acuzi ca i-au aparat de sovietici, pe vietnamezi.