| aDEeLAa a întrebat:

De ce se casatoresc oamenii? Daca se iubesc, nu o pot face si fara certificatul acela de casatorie?

6 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Femeile pentru ca visează povesti cu zâne și bărbații pentru ca le e frica ca dacă nu se căsătoresc când mai repede, rămân fără femeie.
Și pentru banii de nunta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ca sa nu traiasca in curvie cu o persoana si ca relatia lor sa fie binecuvantata de Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din motive administrative să zic așa. E mult mai ușor să ai niște documente care să te lege, când plecați împreună, pentru anumite asigurări, proprietății, desigur și când vine vorba de copii. Iar dacă tot veți sta împreună, de ce nu? Căsătoria în mod oficial face anumite procese mai ușoare. Desigur e vorba și de un statul social, dar aici deja e ceva cam mârșav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece vor să-și unească destinele în fața lui Dumnezeu (pentru cei care se căsătoresc religios) și pentru că vor să fie uniți cu acte în regulă, vorba aceea.

| Eisenheim a răspuns:

Cum au menționat și ceilalți,au dreptate,din diferite motive materialiste. Ai hârtie pe casa mașină,dar pe om că e al tău? Nu mi-se pare oarecum corect happy și în plus daca iubești pe cineva o sa ramai cu el toată viața,iar daca nu o hârtie nu va va tine împreună. Dar evident, la nunta bani, la rata pentru locuință coplatitor soțul/soția deci bani, la divorț bani, totul se rezumă la bani happy

| andreea2346 a răspuns:

Mulți o fac pentru că lumea judeca daca vad va x si y nu s-au căsătorit
mentalitate de anii 1800 laughing