| Henrypericolpublic a întrebat:

De ce se exagereaza asa cu masurile de coronavirus? In fiecare an au fost gripe si chiar alte tipuri de virusuri corona, dar nu au fost atatea masuri.
Mai ales ca se va tine in loc si economia.

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am studii pe tema asta, si nici nu am de unde sa posed informatiile corecte, dar banuiesc ca sunt doua variante plauzibile, si nu am de unde sti care e reala:
1. e un virus banal de gripa, dezvoltat de capul lui (ca si gripa noastra sezoniera poate omori oamenii slabi)
2. cineva a zis ca e prea tare Coldrex-ul, si au scos o gripa updated, adica e facut in laborator.
Repet, nu am de unde sa stiu, atat ma duce sfecla sa cred thinking

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca este o asa zisa gripa ce a lovit toata planeta o dată si este foarte transmisibilă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că e foarte contagios.

| mentholinks a răspuns:

Ca cei care ne conduc sunt incompententi, toate guvernele, etc. sunt numai dupa bani, sunt alte interese la mijloc cu siguranta. Au murit doar cateva mii de oameni la nivel mondial si aia majoritatea cu multe alte probleme grave de sanatate. Pai atatia mor intr-o zi doar in Romania din alte cauze dar cum am spus, oamenii sunt tampiti.

| supadeceapa a răspuns (pentru mentholinks):

Cine naiba își distruge singur economia, în interesele cui? laughing))))))

| mentholinks a răspuns (pentru supadeceapa):

Stai sa vezi ce urmeaza.

| supadeceapa a răspuns (pentru mentholinks):

Urmează o criză economică de care o să se și profite, cum e și normal. Ce-ai zis tu mai sus e o aiureală. Nu-i nimeni atât de imbecil încât să-și distrugă economia + e o problemă la nivel global laughing

| Drimmero a răspuns (pentru mentholinks):

Daca ar difuza media o statistica sa se vada cati oameni mor zilnic pentru ca n-au ce manca in special din Africa, ar fi de 3 ori mai multe decese decat cazuri de corona in lume.
Sau accidente de masina, sau decese din cauza cancerului,, multe altele.
Majoritatea deceselor au survenit din cu totul alte cauze, majoritatea, daca nu, toti erau batrani cu inca 3 boli la activ, dintre care 2 mortale. Trebuie sa ne gandim si logic, nu sa lasam jegurile din mass-media sa spele minti cum se intampla chiar si aici pe site. Au terminat psihic toti oamenii, in timp ce ei se lafaie, profitand de pe urma miliardelor de oameni care se uita zilnic, audienta sa fie, traiasca!

| suntserios a răspuns (pentru mentholinks):

Exact oamenii sunt tampiti si pe primul loc sunt cei care cred ca asta e o manipulare. Era un sociolog care explica intr-un video cum cei care cred in manipularile legate de coronvirus au un intelect si o educatie precare... deci asa e? poti sa confirmi?

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Alt tampit. Zilnic epidemia asta scoate la iveala tampiti.

Cum spanac sa compari decesele de foamete si ale din accidente cu cele provocate de un virus extrem de contagios?

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Vad ca insisti, prostea, e vorba ca virusul asta in comparatie cu alte evenimente a facut mult mai putine 'ravagii' si totusi e cel mai mediatizat. La fel de contagios e si pojarul.

Am admis ca e real virusul si reprezinta un pericol pentru sanatate si se extinde, dar ce face mass-media e sa va macine marunt psihic, ce tine de oamenii constienti e sa stea in case si atat, prea o ridicati la rang de nenorocire ce ar fi lejer pe primul loc in topul dezastrelor.

| gemeni6226 a răspuns:

Imi pare rau ca nu te informezi altfel nu te-ai mira.Sa zicem tu esti purtator de virus dar nu te imbolnavesti.Nu esti izolat, mergi hai hui si infectezi pe altii care inschimb nu sunt asa de imuni ca tine si ajung la spital.Cu citi sunt mai multi infectati si ajung mai multi la spital la un moment dat spitalul clacheaza ca nu poate trata atitia bolnavi citi ar fi daca nu ar fi aceste masuri preventive si foarte multi ar muri pentru ca nu ar primi un pat de spital din cauza supraaglomerarii.Dar mor si asa pacienti destui care din cauza altor boli au organismul si imunitatea slabita.Masurile nu sunt exagerate pentru ca contaminarea este exponentiala.