| Bloggu a întrebat:

De ce se permite în Romania pensionarea pe baza de șpagă iar cei care sunt cu adevărat bolnavi sunt trecuți prin adevărate probe de foc? Cat va mai exista bătaia asta de joc?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se permite asa ceva, stai cuminte, ca pensionarea o face o comisie formata din mai multi medici, in urma unor rapoarte medicale si analize facute de medici speclialisti, si care au alaturate rapoartele medicale ale laboratoarelor, care nu mint.

Faptul ca tu nu vezi omul ca merge omul in carutul cu rotile, nu inseamna ca nu are o boala grava sau mortala, putand avea triplu bypass la inima, sau doar 1 rinichi, ori ambii rinichi bolnavi si face dializa pe viata, samd.
Nu mai vorbi prostii si judeca in necunostinta de cauza!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista atat de multe de ce uri la cum se aplica legislatia la noi...
Cand o sa scapam de coruptie atunci nu o sa mai existe nici de ce uri.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ministrul sănătății nu are cont aici, ca să îți răspundă.
Poți face o reclamație scrisă la Ministerul Sănătății și expui problema, cu dovezi ar fi de preferat.

http://www.ms.ro/contact/

Ce zici tu se întâmplă peste tot, nu numai in domeniul sănătatii. Coruptia e prezentă, pretutindeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A auzit de corupție? happy

| Dintrebare a răspuns:

Raspunul este cel pe care l-au dat deja colegii dinaintea mea: coruptia este un fenomen generalizat in toate insistutiile publice ale Romaniei. Cat va mai dura bataia de joc e greu de spus. Sociologic vorbind, o sa mai dureze mult. Pentru ca primul pas inspre rezolvarea unei probleme este vointa, iar apoi doilea cautarea de solutii. Aici nimeni nu isi doreste asta. Marea majoritate a oamenilor profita de sistemul corupt si il sustin prin decizii mai mici sau mai mari. E greu sa nu fi ispitit si sa ramai neutru intr-un astfel de sistem in care contra unei sume de bani se poate rezolva orice. Ca intotdeauna raspunsul este educatia, iar educatia e si ea la pamant, guvernata de un sistem corupt.

| SociopatuI a răspuns:

Lasa frate ca nu e chiar asa. Am vecini apti de munca, care muncesc fizic mult dar primesc pensie de handicap ca nu pot sa munceasca. Astia ce pile mai au?
Adevarul e ca este o harababura totala in aceasta tara. In unele circumstante, pentru a obtine ce ti-ai propus trebuie sa scoti bani din buzunar, iar in alte circumstante poti insela statul cum vrei tu din cauza neglijentilor.