| Joker3134 a întrebat:

De ce se zice că erau mai fericiți oamenii pe timpul comunismului? Pai unii zic că acum alții că atunci. Daca era bine de ce a început revoluția?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

"Comunismul a fost bun pentru oamenii care mint si cei lenesi".Nu am spus-o eu, ci profesoara mea de istorie.
Si are dreptate intr-o mare masura.
Se asigurau servicii pentru oricine, nu conta daca se producea ceva sau nu.
Daca aveai relatii puteai avea de toate.
Oamenii inteigenti, cu facultate, etc erau tinuti cam in acelasi mod si salariu ca muncitorii cu 8 clase.(ex:profesorii, doctorii, etc)

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Revoluția a început ca să poți tu bea cocacola. Fericirea pe vremea aceea se judeca altfel. Despre revoluție s-au scris sute de cărți iar tu vrei un răspuns în două fraze.

| Sofer a răspuns:

Mie nu mi se păreau oameni fericiți. Acum e mai bine.

| siriusblack98 a răspuns:

Parti rele si acum si atunci. Este in firea oamenilor sa compare trecutul cu prezentul, in care cel din urma o sa para mereu mai simplu si din care nu iti vei aminti decat partile bune de multe ori. Si tu peste 30 de ani o sa iti amintesti de vremurile de acum ca fiind mai bune decat prezentul. Chiar daca poate nu-i tocmai adevarat.

| mastadont a răspuns:

Asta o zic cei care aveau de toate și trăiau pe spatele nevoiașilor. Asta o zic securiștii și turnătorii, cei care aveau de profitat de pe urma sistemului și bineînțeles că o duceau bine că făceau aproape tot ce vreau atâta timp cât scoteau pe gură gargară comunistă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că ți-a răspuns într-un mod perfect profesoara lui RKblue. happy
Totuși, vreau să-ți dau și eu un răspuns, „revoluția" a început într-un mod diferit de cel pe care îl știi tu, mai studiază. happy