| mariuschakra12 a întrebat:

De ce se zice că meseria de polițist este o meserie stresanta?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu, eu ma refer doar la aia de se plimba pe strazi cu masina fie politai locali fie nationali.

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine a zis ca e stresanta.
Cum sa fie stresanta o meserie in care dimineața pleci de acasa si nu stii daca seara te mai intorci sau iti iei o sabie in gat, un topor in cap sau un glonț in spate pana atunci

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru mariuschakra12):

Da poti sa mori calcat de masina, dar diferenta e ca jobul tau de zi cu zi nu e sa traversezi strada prin locuri nepermise. Insa jobul unui politist e sa intervina zi de zi in batai, conflicte etc etc.

Sa stii ca e suficient sa iti dea 1 data in toata cariera si esti gata

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru mariuschakra12):

Si daca sunt morti 1 din 10.000... Si esti tu ala mort mai conteaza procentul?

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa iasa la pensie mai tineri.
De ce nu s-ar zice?
Oricum, au multa treaba de birou, multi aroganti de abordat, legi de tocit si asa mai departe.
Nu e cea mai stresanta meserie, dar nici nu dormi cu gogoasa in mana, ca in filme. Sau cel putin, nu toate turele.

| Mosotti a răspuns:

Real nu e stresanta mai deloc, 97 % din timp politistii se plimba si nu fac nimic, si iau multi bani.
Iar cand e ceva se duc mai multi si mai rar apare probleme, ei sunt inarmati, au mereu atuu in caz de ceva.

Asta ca nu sti daca te mai intorci e in SUA unde si banditii au arme, dar nu la noi.
Asa ca e f ok sa te faci politist.
Mai ales daca esti politist local, e mai bine, ca ai mai putine de facut, desi astia apartin de primarie nu de MAPN.

| DonEduardo a răspuns:

Uita-te la ce au zis Mosotti si sunt serios, din raspunsurile lor poti trage o concluzie.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai ce am zis eu e opus la ce a zis suntserios, suntserios zice ca e f riscanta si stresanta, eu am zis pe dos, omu ce concluzie sa traga?

Pai iti zic eu cum verifica, se intereseaza si el, si afla care din noi doi are dreptate, si va afla ca eu am zis corect, freca menta toata ziua, iau bani multi, ies la pensie devreme, trai pe vatrai pe politia romana.
Sa NU confundam politia SUA unde e f riscant, si nu sti daca mai vi acasa diseara.
Suntserios confunda SUA cu Romania cred.

Sigur ca si la noi se poate intampla sa iasa rau, insa extrem de rar. Iar unde e risc f mare si sunt smecherii cu arme sau mafie, nu se baga, nu se vor duce acolo, au ordin de sus sa nu se duca acolo.
Sau daca e ceva, baga trupele speciale din prima, deci oricum nu te duci tu 2 insi acolo sa te bati cu 20 de mafioti cu sabii si topoare.

| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Daca o sa te interesezi, ai sa afli ca eu am spus corect, ce fac politaii la noi 97 % din timpul lor, se plimba cu masina, iarna nici nu ii prea vezi pe afara desi ar trebui, mai ales politia locala, stau la terase uneori, si rar se intampla ceva, iar cand se intampla, nu e nici o problema sa intervina, se intervine cu risc minim, pentru ca la noi lumea nu are arme de foc cu munitie de razboi ca in SUA.

Asa ca sa se justifice ca vaaaai saracii ce muncesc, o sa-ti bage asta cu riscu de a nu mai veni acasa ca sa te impresioneze. Teoretic da, exista riscul asta, practic e f mic la noi in Romania.

Pai daca era asa, mai erau n pe loc la scoala de politie de la campina? Crezi ca s-ar fi ingramadit lumea sa crape din clipa in clipa?! Ce crezi tu? Se ingramadesc, ca se castiga bine si nu faci mai nimic, iesi la pensie devreme si te doare in bicepsi, pe langa ca ai locu de munca asigurat pana la pensie.

Si la politia locala, urmareste tu ce fac ei, si vezi apoi, se plimba, dau amenzi la babe ca vand un patrunjel si cam atat in mare.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Nu ma refer la politistii de la circulatie, ca acolo e stres f mare, eu ma refeream la ceilalti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Acolo nu sti cum e. La armata nu prea are cum fi greu pentru ca nu faci nimic, acolo chiar ca nu prea faci nimic, ca nu e razboi. La pompieri e greu, ca la interventii e f grea munca.

| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Nu, eu ma refer doar la aia de se plimba pe strazi cu masina fie politai locali fie nationali.

Răspuns utilizator avertizat