| anonim_4396 a întrebat:

De ce simtim ca acum cativa ani era mai frumoasa viata, chiar daca nu e asa?

23 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pentru că eram copii, ne bucurau chiar și lucrurile mărunte.

| Drimmero a răspuns (pentru floresdemayo):

Cel mai bun raspuns, copilaria a fost de aur pentru fiecare,, sau macar pentru cei ce au avut norocul sa se bucure de ea sanatosi si in plina putere!

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Pentru că îmbătrânim, vedem cum viața trece pe lângă noi. Nu zic că era mai frumoasă viața, chiar din contră, însă nu aveam anumite griji în plus ca asta pe cap.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Acum fiecare cu motivul său. Pentru mulți poate chiar era mai frumoasă. Am făcut referire la punctul meu de vedere. Întrebarea cam generalizează.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu nu eram copil si totusi multe lucruri erau mai bune cred ca sunt in faza de depresie e prea lunga iarna de aceea simt asta si pentru ca sunt singura daca ar apare o iubire in viata dintr-o data nu as simti ca e urita viata.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Mie imi pare ca e destul de cald afara.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai e asa de rece dar e inca pustiu, natura nu e trezita si se zice ca se intoarce iarna.

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

Salut ma Cruce care esti tu Cruce.

Simtim asta pentru ca acum avem impresia ca viata noastra, cea din prezent, e mai trista, grea si urata decat cea din trecut.Ca erau mai multe motive de a ne bucura in trecut decat exista in prezent.
Acum ca stii informatia asta, nu-i asa ca te simti mai destept? smug

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Ma simteam deja foarte destept.

| BlackRose03 a răspuns:

Ne legam de trecut in loc sa traim prezentul.In viitor iti va fi dor de anii acestia

| Staind a răspuns:

Pentru ca stiam mai putine. Nu eram constienti de toate tampeniile din jur.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crestem si evoluam, unii in bine, altii in rau.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Pentru ca tindem sa ne amintim unele lucruri dramatizandu-le.

| Satango a răspuns:

Viața este o minciună frumoasă.

| August99 a răspuns:

Pentru ca eram mai fericiti. Parca era mai frumos fara atata tehnologie in curte la bunica

| Juviia a răspuns:

Cum zice floresdemayo.Pentru ca eram copii si ne bucura chiar si o piatra.

| anonimg a răspuns (pentru Juviia):

Cand nu facea contact cu capul nostru. happy

| Juviia a răspuns (pentru anonimg):

Adevarat laughing

| Dededededededede a răspuns:

Pentru că avem tendința ca atunci când nu suntem mulțumiți de prezent să ne uităm în urmă și să vedem doar părțile bune. Mai e și dorul care ne face să credem asta. Nu toate lucrurile, locurile, persoanele din trecut le regăsim și în prezent și atunci e normal să considerăm că atunci ne era mai bine, având toate acestea. Poate și pentru că, pe măsurăm ce creștem, ne maturizăm și apar tot mai multe responsabilități, probleme și uităm să ne bucurăm și de lucrurile mici, care în trecut ne făceau fericiți.

| TednaDru a răspuns:

Pentru ca atunci, aveai in cap doar carte, osmn, mancare si joaca...si tv.
Acum, majoritatea au aflat de cat de grea si nedreapta poate fi viata de adult, in unele cazuri sa astepti nu stiu cati ani sa ai casa ta, o slujba profitabila si toate conditiile pentru a-ti intemeia o familie (deseori barbatii).
In ziua de azi trebuie sa ai $$experienta$$ daca vrei un loc de munca bun sau incepi primii 2-3 ani de la 2-300 $ si astepti cat astepti sa poti sa-ti intemeiezi o familie.
Exact asta astept si eu big grin
Eu as incepe chiar de acum sa-mi caut o partenera de viata si sa avem copii dar nici nu am gasit un job in specializarea mea sa-mi intretin familia deoarece la mine faza cu descurcatul pica din start, nu vreau sa-mi cresc copii prin rate, datorii si amenintari ca sunt dat afara de ici si de colo, vreau sa fie fericiti, cum ar trebui sa fie oricine.
Acum, depinde si de hapsanii aia din guvern sa mareasca salariile si sa ofere locuri de munca pentru nou-veniti, dar nu, ei baga miliardele in buzunar si isi iau zeci de case si masini si tot nu le-ajunge.
De-as avea rachete nucleare, i-as invata eu minte.