| anonim_4396 a întrebat:

De ce stau oamenii atat pe telefon, stricandu-si ochii in ecranul ala mic, cand ar putea sta pe Laptop/PC la un ecran mare?
Ma refer cand sunt acasa, de plictiseala oamenii stau pe telefon intruna. Se joaca, uita la filme. Mi se pare irational. Nu e mai placut la un ecran mai mare, cu functii mai complexe?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O tampenie, de aia vezi multi tineri cu ochelari din cauza asta.

| siriusblack98 a răspuns:

Pentru ca le este mai comod sa stea pe telefon iar unii dintre ei poate nu au pc/laptop acasa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E tot aia, cel mai sensibil si vulnerabil organ al omului e ochiul, radiatiile care vin din ecran ne afecteaza mai ales daca nu mancam prea multe legume si stam mai mereu cu ochii fixati acolo. Multi au renuntat la PC/laptop si stau mai mult pe telefon ascultand muzica, uitandu-se pe Netflix, Facebook si pe Youtube.
Faza e ca ochiul uman se imbolnaveste cu trecerea in varsta ochelarii fiind o necestitate tot mai mare.
Inainte putini tineri purtau ochelari si asta din cauza cititului pentru ca erau prinsi acolo cu ochii in carte uitand sa mai clipeasca, unii spuneau ca porti ochelari pentru ca ti-au iestit cohii din gavane de la prea mult citit acum nu mai e asa.
Cand citesti din carte trebuie sa ti cartea la o distanta de 30-50 de cm fata de tine iar din telefon 30 cm dar sunt unii care tin telefonul mult prea aproape de ei.

Obsesia si nevoia de telefon a devenit o boala mai mare fata de anii trecuti si asta datorita avansarii tehnologiei, inainte telefoanele nu erau asa.
Mai sunt o categorie de oameni care merg cu telefonul la baie si la dus.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Lumea nu merge intr-o directie buna mancarea cu e-uri, radiatiile emanate de ecranul televizorului, calculatorului, telefonului + bolile care vin din urma, pacatele oameniilor etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In China poluarea si radiatiile pe care fabriciile industriale au facut ca aerul sa fie insuportabil de respirat + coronavirus copii sunt si ei afectati unii se dezvolta mai repede altii mai greu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nimic pe lumea asta nu mai e normal si sanatos, se spune ca cineva acolo sus a facut un plan ca sa ne distrgua pe toti incet dar sigur. https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w