| RAY a întrebat:

De ce sunt apreciati in ziua de azi timizi,oamenii plictisitori, depresivi, antisociali? Eu asta vad aici pe TPU

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi tu te referi strict aici pe TPU, nu? Hai să îți zic o chestie, cei mai mulți dintre userii de aici cu activitate mare (ex mica comunitate de la,, conversații" pe care îi ştim prea bine) sunt aceia care, în lipsă de o viață socială foarte activă (ieşiri cu prietenii/proiecte şcolare sau de nat. socială/iubiți/iubite ş.a.m.d.) aleg să îşi înece amarul pe internet prin intermediul socializării cu alți oameni la fel ca şi ei.
Pentru mulți, internetul este o sursă, un mijloc pentru a compensa lipsurile din viață, cum ar fi o viață socială în cazul multora (în special al adoleşcenților).În sfârşit, s-a înțeles ideea.Cei mai mulți dintre cei care au "o viață" definită pe internet sunt cei din categoria prezentată de tine în întrebare.Pentru că in real life aceştia, cel mai probabil, nu s-au putut adapta cerințelor societății (doar părerea mea).

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Foarte bun raspuns, ma bucur ca te-am citit, ai perfecta dreptate, mi-ai dovedit ceea ce credeam si eu

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si eu am observat un tipar spre ceea ce ai scris acolo

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

După cum spunea cineva printr-o întrebare societatea ne cam împarte în două categorii: învingători și învinși. Patroni și salariați. Familiști și singuratici. Etc. Și cei mai mulți se lasă păcăliți de treaba asta și își fac un ideal din a fi învingători, după cum descrie societatea succesul. Indiferent de lucrurile frumoase care trec pe lângă ei. Iar cei mai mulți dintre cei care văd că nu se regăsesc în această definiție a succesului au apoi o plăcere morbidă de a urî viața și a refuza să mai simtă. Greșeala pe care o fac însă este în primul rând că nu acceptă definiția succesului societății dar o acceptă pe cea a insuccesului. Adică acceptă ideea cum că dacă nu ai succes măcar să fii relaxat și asta ar însemna conform societății izolare, internet, televizor, băutură, țigări, distracție, vandalism și sex. E important să ajungem să cunoaștem aceste norme sociale, însă tocmai pentru a le încălca precum un artist. Trebuie să realizezi care e colțul care trebuie rupt. Viața e foarte complexă și nu există un răspuns anume. Cu timpul întrebările devin răspunsuri sau răspunsurile devin întrebări. Important este să ne creăm propria definiția a succesului, care trebuie să pornească de la fericire. Să ne dăm voie să înțelegem că suntem productivi și când râdem, când călătorim, când iubim. Trebuie să inventăm moduri noi de a fi prezenți, dacă nu noi pentru lume măcar noi pentru viața noastră. Să fim curioși. Nu trebuie să fim învingători sau învinși. Trebuie să fim viață, cu tot ce implică asta.

| Freya1 a răspuns:

Fiecare are dreptul la viata si sa i se acorde atentie iar genul asta de oameni au nevoie mai mare de ajutor decat unul ok, vesel, fara griji, sociabil...

| OldSoul a răspuns:

Din mila.

| Nemessys a răspuns:

Nici nu ai idee cat de mult te inseli...

In ziua de azi sunt apreciati aia cu nivel de inteligenta cat mai scazut, super sociabili (putini frumosi), crazy, amuzanti si cu chef de caterinca tot timpul.
Sa aiba 0 maturitate si 0 seriozitate. big grin

Daca era cum ziceai tu, aveam o groaza de prieteni. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, @Ray, bravo.Tocmai asta este, că se urmăreşte un anumit tipar.Iar aici, pe internet, cei mai mulți stăm din dorința de a mai citi şi pe alții, aşa, ca noi.Să simțim că nu suntem în totalitate singuru, că mai sunt şi alții care gândesc/simt ca şi noi.
Întotdeauna am considerat "oricine îşi doreşte să fie unic/special" ca o afirmație nefondată.Da, ne dorim ca la un moment dat în viață să fim văzuți speciali în ochii persoanei iubite, însă în rest prea puțini dintre noi ne dorim cu adevărat să ieşim din tipare din simplul motiv că ne dorim să fim acceptați iar atunci când acest lucru nu este posibil suferim diferite modificări mai uşoare sau mai agresive ale personalității (depresie, anxietate, atacuri de panică, coşmaruri prelungite din timpul nopții). Spun toate astea pentru că ştiu cum este, am trecut prin asta.
Am câțiva ani pe site-ul ăsta, timp în care am văzut o grămadă de useri şi i-am cunoscut mai bine comunicând cu unii dintrr ei iar cu alții m-am văzut deşi nu am mai păstrat legătura.Şi după tot acest timp am ajuns la concluzia că deşi cei mai mulți dintre noi avem mentalități diferite este totuşi o dorință pe care absolut toți o avem în comun: să fim acceptați de către ceilalți, aşa cum suntem noi, imperfecți.Indiferent de cât de antisociali se dau unii, crede-mă, în sinea lor şi ei tânjesc la aceeaşi dorință. Suntem oameni, suntem ființe sociabile.Cel mai bine ne simțim lângă ai noştri, în grupuri mici sau mari (nu are importanță). Dacă nu am fi fost uniți de-a lungul istoriei omenirii, ca şi specie mă refer, nu am fi supraviețuit niciodată, nu pe cont propriu.
Şi exact acelaşi lucru se întâmplă şi pe internet, sub altă formă (cea virtuală) şi la o scară mai mică însă ideea rămâne aceeaşi.Ne dorim să fim simpatizați şi să simțim că aparținem unui grup astfel că uşor uşor apar şi simpatiile între useri şi, la fel ca şi în realitate, apar mici grupuri formate în urma acestor simpatii reciproce. Exact acest tipar se urmăreşte, şi da, are legătură cu instinctul omului de a face parte dintr-o comunitate împreună cu semenii săi.Ne este scris în ADN, deci este firesc.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Foarte mare dreptate ai, studiezi cumva psihologia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Ray, nu studiez psihologia, şi oricum este un domeniu foarte vast cu toate ramurile şi sub-ramurile sale.Prin aceste ramuri, totuşi, se regăseşte şi sociologia (ştiința care se ocupă cu descrierea grupurilor sociale şi relațiile interumane ale acestora) care, într-adevăr, această disciplină îmi captează atenția.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si mie la fel, ai mare dreptate, vezi depresia din ziua de azi se datoreaza antisociaizari posibil

| Teffan a răspuns:

Nu au ce face cu viata, sunt niste viermi.

| Teffan a răspuns (pentru Teffan):

Vorbesc despre oamenii anti-sociali, hateri si oamenii care cauta atentie.

| VictorFenrir a răspuns:

Nu am vazut nicio persoana apreciata de cineva din categoria de mai sus.in ziua de astazi sunt apreciate nonvalorile manelistii, actorii mari ai Romaniei care majoritatea sunt de ****, cantaretele "incul de proaste" care n.au voce dar au tate si funda, fotbalistii afoni care sunt parareli cu fotbalul si joaca doar pentru bani, si multe alte rahaturi care sunt promovate de emisiunile de **** de la noi din tara.

| GabrieloKg a răspuns:

Strict TPU? Pe TPU nu exista cocalari(prea multi) nu sunt un numar insemnat, aici sub forma de utilizator poti pune orice intrebare vrei fara sa primesti hate sau prea mult. Este un site(dupa parerea mea) pentru cei mai normali, dispusi sa ajute pe oricine pune o intrebare, de aceea se numeste,, toti pentru unul". Nu ar trebui sa iti fie mila sau sa iti pese, dar trebuie sa intelegi ca din pacate sunt neprivilegiati, multi cu trasaturi si complexe de la parinti, cu frica de societate. Si eu am trecut prin asta, am cosuri de la 10 ani(am 17) si mereu traiam cu ideea : ce urat sunt, ce crede lumea despre mine, nu pot sa vorbesc cu fetele etc. timid, plictisitor, depresiv, anti-social. Aveam grupul meu de amici. Presupun ca cei de care spui, au sub 17 ani si e de inteles: adolescenta, pubertatea, si cunoasterea de sine. Daca nu ai trecut prin asa ceva, ma bucur pentru tine. De ce sunt apreciati? Au nevoie de ajutor ca oricine de pe acest grup, si cauta afectiune sub forma de utilizator. Nu sunt bolnavi sunt dezorientati. Daca ar avea un grup de prieteni care sa ii aprecieze(ceea ce e imposibil pentru societatea din ziua de azi) nu ar mai avea timp sa puna intrebari pe TPU.

| homosapiens a răspuns:

Nu sunt, as vrea eu

| Ascension a răspuns:

Scuza-ma dar si pe tine te vad pe acolo...

| RAY explică (pentru Ascension):

Ma nu spun ca nu, cu adevarat prieteni reali nu am, socializare reala nu prea am, mai mult stau pe net, deci recunosc ca da

Răspuns utilizator avertizat