| Pnin a întrebat:

De ce sunt atat de apreciate manelele? Multi spun ca le asculta ironic. Eu nici asa nu le inteleg

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete, nu exista petrecere fara o manea, unele iti pot schimba starea de spirit in bine. D-aia manelele sunt in top in trending pentru ca nu le asculta romanii )))

| CostinAlamariu a răspuns:

"Multi dar prosti"

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Drimmero):

Ba exista foarte multe petreceri fara manele. In toate țările civilizate din occident se fac petreceri fara manele de cand e lumea și pamantul. Doar aici la noi in partea asta de lume simtim nevoia sa ne țigănim inutil

| AlexValentinn a răspuns:

Pentru ca manelele sunt facute de oameni nu prea inteligenti, pentru oameni nu prea inteligenti, iar oameni nu prea inteligenti sunt o gramada sunt mai multi decat cei mai inteligenti si oricum majoritatea vizualizarilor de la manele sunt de la copii care sunt fascinanti de aceasta poluare fonica. Daca te uiti melodiile cu un ritm dansant, cu versuri foarte basic prind bine la public + ca asta e trendu, multa lume nu asculta neaparat ce ii place, asculta ce este in trend. Oricum din ce am observat, muzica pe care o asculti te descrie ca om, daca asculti manele si iti plac e clar ca ai aceleasi valori ca manelistii si ai mentalitatea lor, daca asculti rap e clar ca ai trait in cartier si te regasesti in versurile lor, daca il asculti pe Smiley inseamna ca ai avut multe povesti de iubiri frumoase si dramatice, daca il asculti pe Carla's Dreams e clar ca esti o fata care inca viseaza la fat frumos sa ii bata la usa laughing.

| Drimmero a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sper ca ai realizat ca ma rezumam la petrecerile romanesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece sunt melodii ritmate, de veselie și de voie bună, menită să distreze oamenii.
Mie îmi plac unele manele vechi, și câteva dintre cele actuale.

| rapandula a răspuns:

Prostii trag la alti prosti. Tiganii bat, injura, batjocoresc si fura la greu in strainatate si noi sa stam sa le dansam pe melodiile cu negative furate de la alte melodii straine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nici ironic nu le ascult, sunt hidoase si ele si cei care le canta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Drimmero):

Daca strainii se pot distra fara manele noi de ce n-am putea? Exista petreceri romanesti fara manele si sunt mult mai de calitate fiindca nu e absolut nimic distractiv sau placut să te țigănești