| Mogiojojo a întrebat:

De ce sunt cea mai neamuzanta persoana ever? Nu stiu sa spun glume, nu sunt deloc spontana, sunt un robotel practic.
Se zice ca oamenii cu umor sunt si inteligenti. Eu am iq mare dar nu sunt.

22 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

M-ai dat gata de la faza cu IQ-ul tau mare...

| RAY a răspuns:

Nu esti singura,nu stiu daca toti nu stiu de gluma au IQ mare,dar sincer putine persoane am intalnit in mediul online care stiu de gluma,vorbesc de persoane tinere,oare de ce? socializarea virtuala duce la depresie,anexitate,nervozitate,gandire negative,tristete, tastarea nu poate inlocui o conversatie reala, socialiseaza real nu virtual, fiecare grup are umorul lui, societatea romaneasca este una trista, depresiva

| sierra1 a răspuns:

"Eu am iq mare" - spune-ne și nouă cum ai aflat

| Mogiojojo explică (pentru sierra1):

Pai am facut testul ala mensa. Bineinteles ca tu nu crezi dar nu-mi pasa.

| sierra1 a răspuns (pentru Mogiojojo):

"xxScândurăxx : Bineinteles ca tu nu crezi dar nu-mi pasa"

Bineînțeles, tu deja râzi de mine De unde știi...
Că veni vorba, ce Iq a ieșit din test?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Umorul ține de inteligența emoțională. EIQ, nu de IQ.
Atunci râzi când o tensiune internă o vezi din alt unghi încât să nu îți vină să plângi din cauza ei, ci să o descarci pe mușchii respirației și pe corzile vocale.
Exemplu.
Dacă făceai pe vremuri glume cu Elena Ceaușescu riscai să te bată la Secu, sau să faci bulău, sau să te interneze la țimbiri bimbiri. Dar ca să își descarce tensiunile, se făceau totuși, în privat.
Întrebare. De ce nu se fac glume cu tovarășa ( adică cu Elena).
Răspuns. Pentru că evită.
Și se pronunța - e vită-. Adică vacă.
Se mai spunea oficial că trăim intr-o epocă deosebită, minunată, epoca Ceaușescu.
Iar cei ce făceau glume spunea în privat.
Da, la Belle Epoque.
Și pronunța. Labele poc. Adică bați din palme, aplauzi în zadar.
Astfel, ca să ai umor, ai nevoie de inventivitate.
La un moment dat când eram apropiați de sovietici, se tot vorbea despre lupta pentru pace. Adică ceilalți americanii, capitaliștii erau niște răi, ațâtau la război.
noi luptam pentru pace. Ceea ce e prostie. Când lupți, e război. nu e pace.
Iar noi ca să râdem de această prostie, ziceam.
Nu va mai fi război. Dar va o luptă pentru pace, de nu o să mai rămână piatră pe piatră.
Tot așa.
De ce a fost dat afară Volodea din Komsomol ( Uteceul lor).
Că li s-a spus la ședință că noi ( adică ei, rușii) stau cu un picior în socialism și cu unul în comunism, unde va fi totul minunat.
Iar el a întrebat, cât timp o să mai stâm așa, crăciți.
Măsoară testul IQ inventivitatea? Nope! Doar conformarea la niște standarde culturale, să știi pe de rost, aia, aia. Așa că, ești deșteaptă și nu prea. Mai străduiește-te și înafara buchiselii din cărți.

| Mogiojojo explică (pentru sadrian46):

Sunt o persoana inventiva in general, adica am tot felul de idei creative dar poate nu are legatura cu asta. Eu nu am acea capacitate de a ma detasa de lucruri, iau totul in serios.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ai răspuns mai jos. Pentru dta, serios înseamnă dramatic.
Dar când spune cineva o glumă, reușesti să râzi?

| Mogiojojo explică (pentru sadrian46):

Normal ca rad daca e buna gluma dar rad destul de rar.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Atunci, hai să facem una bună.
Am avut și am prieteni evrei, franțuji, italieni, ruși, chiar și români. E ridicol, nu?
Și Zeus, comandantul Galaxiei, ce a zis el.
Nu prea mai crede lumea azi. Le-am trimis chiar și un virus corona și ei, nimic. Preacurvesc și hulesc de parcă ar fi venit sfârșitul lumii.
Dar am nevoie de uu popor ales care să poarte gloria numelui meu în acest an de grație ( greață) Două Zeci- Două Zeci.
Și merge la Ion ( nu Iliescu).
- Mă Ioane! Scoate mâna, nu băga mâna în buzunarul meu când vorbesc cu tine! N-ai vrea tu să fiți voi românii poporul meu ales, pentru viitorii una mie și zece ani, până în Treizeci Treizeci!
- Hmm, și cam ce ar trebui să fac?
- Păi cum scrie în Exodul. Cele porunci, să le respecți. Să nu furi...
- Oh nu mă oropsi, mai bine îți mai fac o catedrală a măntuirii, la noi e imposibil, la noi furtul e sport național.
Și merge și merge Prea Înaltul călare pe drona personală produsă de Spiritus Sanctus Incorporated, la vecinii noștri unde domnește Țar Putin.
- Măi Ivan, n-ai vrea tu, să, voi rușii...
- Și ce ar trebui să...
- Păi, cele 10 porunci. Să nu furi, să nu bei...
-Niet. La Mama Rusia e cam frig. Nu putem fără Mascovscaia, Stolicinaia. Măcar niște vin moldovensc de împărtășanie de la zmuglianka moldivanca...
Și merge prea Sfântul și merge, în țara ca o cizmă de-a lui Mussolini, unde i-a mai rămas și Papei un petec de țarină și un palat.
- Măi Giovani, presupun că știi pentru ce am venit.
- Da că mi-a spus și Băsescu când a venit să îi îi pupe papucul Papei. Dar...
- Cum dar... Simplu. Cele zece porunci. Să nu furi, să nu bei, să nu prea curvești.
- Nu se poate, non e posibile căci la noi,
Aqua fresca,
Vino puro,
Fica stretta,
Cazzo duro!
... Ce o fi, o fi, mă duc la Ițic, căci cu ei am mai avut Eu un gheșeft.
Ițic.
-Și ce ar trebui să fac?
Cum nu știi, scrie în Torah! Cele zece...
- Just a moment Sir.
Și scoate din geanta diplomat un laptop îl conectează la Bursă să vadă cum stă Dow Jones.
-Ok, șefu! Mazal! Batem laba! Dar să nu umbli cu șmecherii! Aici pe Pământ șmecheriile le fac eu. Tu fă acolo sus. Dă să semnez, dar, cât mă costă?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Amuzantul iese din tine cand esti sincer. Poate ca incerci sa fii direct foarte amuzant, si de aia nu-ti iese. Incepe de jos, si nu exagera.
Cand esti in preajma oamenilor amuzanti, razi? Te simti bine, sau simti o invidie fata de ei?

| Mogiojojo explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu simt invidie niciodata, dar depinde cateodata rad.

| Mogiojojo explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt foarte sincera dar la modul dramatic, adica totul e o drama pentru mine.

| Drimmero a răspuns:

Incearca autoironia, vezi daca iti iese, alea sunt cele mai amuzante. Glumele spontane sunt adevaratele glume, le faci pe loc si sunt naturale,, nu stai sa le cauti pe net cum sunt foarte multi stand-up-eri de se prezinta la diferite emisiuni.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil că ai un IQ mare, dar nu ți-ai atins limitele și când o să o faci, vei deveni o amenințate pentru planetă laughing.

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Oo ...chiar crezi asta?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Dar bineinteles, nu sunt eu cel care are dreptate in 99% dintre cazuri? Ma insel eu oare? Nu, esti speciala happy!

| LoveSleep a răspuns:

Test mensa clopotel.ro

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mai adaug si eu la ce a spus sadrian46:
I. Ce limba vorbește Ceaușescu?
R. Limba Elena.Adică greaca.
I. Cine este cel mai bun șahist din lume?
R. Elena Ceaușescu. Își duce "nebunul" in toată lumea si nu il ia nimeni.

| Eugen80 a răspuns:

Nu e chestia ta sa fii amuzanta, dar poti cauta prieteni amuzanti si vei fi fericita si te vei distra.
Fazele amuzante se creeaza din multe motive. Umorul poate fi de multe feluri... o persoana inteligenta poate oricand sa faca o gluma.

| Mogiojojo explică (pentru Eugen80):

Stiu ca nu e cazul sa ma apuc de stand-up dar totusi ar merge sa nu mai fiu asa dramatica.

| Jackpot2 a răspuns:

Salut! Pai încearcă s te uiți la meme uri și la tick tok-uri. Sigur o sa găsești ceva care o sa te amuze. Și ar fi bine sa le distribui prietenilor tai și sa vorbiți puțin despre acea postare/acel filmuleț. Asa o sa începi sa ai umor.Baftă!?