| RAY a întrebat:

De ce sunt discriminate, stigmatizate persoanele cu handicap mintal, fizic? Si voi faceți discriminări?

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu fac discriminari, si stiu sa vorbesc cu "nebunii".
Cunosc si destul de multe persoane cu handicap fizic, pe aia chiar nu as avea motiv sa ii discriminez, ii ajut sa-si desfasoare activitatile cat timp sunt in preajma lor, si ma comport ca si cum totul ar fi normal. De fapt, chiar consider ceva normal, sunt la fel de "oameni" ca si noi.
Discriminez persoanele care fac porcarii de bunavoie, nu pe cei slabi.

| Drimmero a răspuns:

Nu fac discriminare si nici nu rad de astfel de persoane, cine face asta e prost.

Am ajutat si oameni nevazatori sa treaca strada, am ajutat si oameni care aveau probleme cu coloana sa coboare scari, de obicei ma ofer sa ajut, sunt milos de fel.

Sunt tot cetateni ai unei tari, semeni de-ai nostri, e inadmisibil sa ii dai de-o parte!

| Mosotti a răspuns:

Pai aia care discrimineaza sunt niste tampiti, eu nu fac discriminari, pe mine ma int ca ala sa fie om, sa stie sa se poarte, sa respecte si sa mai aiba ceva prin cap, atat, in rest nu cont cum arata, daca are probleme sau nu.

| Apokales a răspuns:

Daca este o discriminare sa nu ii consideri egali cu cei care sunt sanatosi, atunci da, fac discriminare. Urasc inclusivismul asta in care le oferi oportunitatea de a participa la jocurile olimpice bolnavilor de dawn de parca ar fi ceva superb de urmarit si in care ii apalauzi si ii feliciti din mila, din compasiune, si nu din admiratie pentru performanta dobandita. Pentru ca este clar ca nu pot depasi limitele umane standard de cele mai multe ori.
Iar reply-ul lui DaniNovember ma face sa ma intreb: "O face de frica pentru ca vom putea ajunge noi in halul ala?" pentru ca daca este asa, atunci este cea mai mare tampenie, una dintre cele mai egoiste lucruri pe care le-am auzit.

| EntertainYou a răspuns (pentru Apokales):

Dimpotriva, chiar tu ai in cap cea mai egoista idee de "survival of the fittest" si reclami egoismul la altii pentru propria ta lipsa de empatie sau empatie prost inteleasa la altii care-i sprijina pe respectivii (care o fac doar din motive de narcisism comunal / adica sa dea bine pe social media).

Fii egoist, dar nu afectandu-i negativ pe ceilalti. Asa cum nu cred ca cei defavorizati fizic/mental te pot afecta pe tine cu ceva.
Tocmai asta era si ideea. Daca ai fi in locul lor se presupune ca si tie ti-ar placea sa primesti toleranta si nu ridiculizare a defectelor tale.

| Apokales a răspuns (pentru EntertainYou):

Arat cu degetul catre cat de prefacuti sunt unii in actiunile lor pentru a-si arata toleranta. Este evident faptul ca nu se compara un handicapat cu un individ sanatos din toate punctele de vedere, mintal si fizic. Sau tu ai participa intr-o cursa cu unul handicapat ca de la egal la egal? Ori i-ai pune sa se intreaca intre ei ca si cum ar fi ceva normal?

Nu-s egoist, sunt realist este o diferenta pe care n-o poti accepta din cate vad. Si daca as fi in locul lor nu as astepta mila, ma scarbeste. Mila pentru ce? Pentru un accident de masina de care nu-s responsabili cei ce se pretind milostivi, pentru o nastere a unui copil cu handicap, handicap de care nu se face responsabil nimeni? De ce as accepta o astfel de mila? Uite o viziune la care sa te gandesti, daca poti face asta: De ce ai consuma timp si energie pentru un individ care nu gandeste, pur si simplu, este blocat in propriul corp fara o cale de comunicare si care este incapabil fizic?
Este egoism ceea ce-ti prezint sau realitatea dura? Judeca singur!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CINE face discriminare nu se stie cand va face schimb cu persoana cu probleme.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Corect,nu se stie niciodata ce poti pati in viata, chiar am vazut un documentar pe tema asta o fata de 24 de ani avea totul dar un accident a lasat-o fara nimic, noroc cu parinti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa e educatia din Romania, acest comportament se invata (practicat de profesori in scoli). Problema nu este ce are o persoana sau ce nu are, problema este ce are in cap cel care se comporta asa. Da, cand vrei un lucru, si cineva apare sa fie o amenintare in calea ta de a avea, nici nu mai conteaza daca acele cuvinte chiar ar descrie persoana respectiva, si da am facut, la varsta aceea cand "tata zice", si adevaru era, ca persoana n-avea "handicapul" ci era o minciuna care apoi am devenit eu tinta acelei "barfe".
Cand eram eu la scoala, profesorii vorbeau urat, se vaicareau de elevi, se laudau ca sunt importanti (superiorii).