| misteryoo a întrebat:

De ce sunt multi chemati, dar putini alesi?, cine imi poate raspunde?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Toti murim dar nu toti suntem buni si prindem trenul spre Rai. Punct.

| Bacemi a răspuns:

Pentru ca fiecare are dreptul la a doua sansa insa doar cei care merita pot fi alesi.

| anad a răspuns:

Chemati suntem toti prin faptul ca ne nastem, suntem botezati si crestem intre crestini, primim principii crestine si ne formam obiceiuri crestinesti. Alesii sunt crestinii care au credinta, care primesc duhul crestinesc dupa cuvantul lui D-zeu.

| selef a răspuns:

Chemati, unde?

| CatGirl a răspuns:

Fiecare persoana are deptul sa incerce.Sunt alesi doar cei care au capacitatile necesare pentru acel lucru, iar daca nu sunt alesi ei se pricep la alte lucruri si mai bine.

| di@n@ a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. dar daca am intelege ca fericirea este in inima noastra, numarul celor alesi ar fi mai mare. Dumnezeu ne cheama pe toti la mantuire, sa ne bucuram de viata vesnica, in rai, restul tine de oameni, daca vor sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi sunt chemati pentru ca multi au sansa de a accede la rai, dar putini sunt alesi, deoarece putini sunt vrednici de Imparatia cerurilor (daca la aceasta problema te referi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si la autobuz, are doar un numar de loacuri, restul in picioare