| Hyacinth a întrebat:

De ce sunt oamenii împotriva grădinilor zoologice daca acolo animalele sunt îngrijite bine?

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Majoritatea persoanelor care sunt impotriva acestor lucruri, considera ca acele animale nu sunt ingrijite bine. Probabil daca ar stii sigur ca totul este bine, nu ar mai fi asa de "afectati" de aceste lucruri.

Asta sau, au capatat un fel de ideologie despre aceste lucruri si... mereu cand aud asta, vor sa para ca sunt impotriva, ca ei stiu mai bine big grin

| mastadont a răspuns:

și oamenii de la închisoare sunt îngrijiți bine, dar ei au încălcat niște legi pentru a se afla acolo. Părerea mea e că e un lucru crud să limităm libertatea unor animale, să le ținem mereu închise doar pentru amuzamentul și fascinația noastră.
Mă întreb oare cum te-ai simți dacă ar veni o rasă extraterestră cu mult mai avansată decât noi și te-ar ține închis holbându-se la tine zi de zi?

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru Hyacinth):

Nu să donăm aceste animale ci să le lăsăm libere, în natură, unde le e locul. Problema cu câinii și pisicile în special, e că le-am pervertit, le-am modificat prin încrucișări repetate atât de mult încât, unele dintre aceste specii de animale cum ar fi bichonul, sunt incapabile să trăiască în sălbăticie, fiind complet dependente de om.

| SG1995 a răspuns (pentru Hyacinth):

Câini și pisiciile trăiesc de mii de ani în comunitățile umane, și în sălbăticie nu ar avea șanse de supraviețuire, în cazul urșilor spre exemplu chestiunea e alta.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru Hyacinth):

Nu, nu sunt vegan, dar nu simt nevoia să mănânc carne prea des. O dată, de două ori pe lună maxim.

| mastadont a răspuns (pentru Hyacinth):

Din cauza egoismului oamenilor s-a ajuns aici, la dispariția multor specii de animale și plante. Fiecare își ia ce vrea, omorâm elefanții doar pentru colții lor și îi lăsăm să putrezească, tăiem copaci falnici, care au fost plantați acum sute de ani și care produc enorm de mult oxigen, doar pentru bani. Deranjăm lanțul trofic, echilibrul mereu prezent în natură prin acțiunile noastre egoiste și inutile. Și ne întrebăm dup-aia de ce vin urșii printre oameni, de ce un pământ bun o dată se transformă în deșert, etc. Dacă omul ar fi lăsat animalele și plantele în mediul lor nu s-ar fi întâmplat toate acestea. Unde sunt marile turme de bizoni din America? Unde sunt hergheliile de cai sălbatici din stepele mongole? Unde au dispărut marii elefanți africani? Sub cuțitul nemilos al oamenilor egoiști și închiși în grădini zoologice și în casele bogătașilor doar pentru amuzamentul propriu și personal.

Răspuns utilizator avertizat