| Ødegaard a întrebat:

De ce sunt produsele din soia atât de scumpe? (brânza, lapte, iaurt etc)

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca nu se mai cultiva decat rar in tara noastra. In rest se importa. Pe vremea comunistilor erau alunele noastre: soia prajita cu sare ca alune nu vedeam ioc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât de scumpe, cu ce le compari?

| Mădă0611 a răspuns (pentru sadrian46):

Un litru de lapte de soia e vreo 5 lei, chiar mai scump. Tofu, 300 de grame, e 7 lei si.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mădă0611):

Și nu ai mai văzut lapte obișnuit la 5 lei, și brînzeturi la acel preț? Uită-te pe raft.

| oglindasultanului a răspuns:

Ca nu vor sa le aiba oamenii, daca vroiau faceau mai multe recolte.

| Mirel4412 a răspuns:

Pentru ca strabate un drum lung pana la noi, e ca piperul acum 1500 de ani, doar ca mult mai ieftin