| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt romanii atat de plini de ciuda dar in acelasi timp si plini de fite?

Sa o luam pe rand. Plini de ciuda. Zilele trecute am fost la un prieten bun de familie. El m-a invatat sa conduc. Are un Toyota RAv 4. Ne-am oprit la un bar sa bem ceva, cand am coborat din masina ( evident eu eram la volan ) erau niste baieti acolo care vazandu-ma ca " cobor din acea masina frumoasa vorbeau ei intre ei gen ( uite cocalarul, ei erau romani ). Nu i-am bagat in seama si nu cred ca si-a dat seama ca si eu sunt roman. La masa ma gandeam " haine de fite nu am, "freza" de afemeiat in cap nu am ( am parul tuns scurt ) deci mai ramane masina " si mi-a amintit de o intrebare de acum cateva saptamani de aici de la "auto moto" cum ca cineva care are masina peste10000 de euro e din start cocalar. CU gandul la astea mi-am amintit si de acum cativa ani cand cautam informatii de Golf 6 si am intrat pe site-uri din ROmania si mai la toate primele comentarii erau gen " numai cocalarul in ziua de azi are Gold sau Audi". SI ma gandeam de unde si pana unde atata ura si ciuda pe oamenii astia? Daca unu isi permite masina de 40000 de euro de ce si-ar cumpara o Dacia? Mi se pare idiotesc. Aici in Italia nu am pomenit in 7 ani unu sa faca spume ca altul are nu stiu ce masina pentru ca mai toti au cate 2 3 masini in garaj deci urat vorbesc doar cei care nu isi permit.

Cat despre fite. In 5 ani de liceu am vazut tot felul de masini. De la cele mai rable, adica Nissan-uri vechi, masini cu 3 roti ( modele vechi ) si Fiat 500 de prin anii 90 pana la cele mai scumpe masini gen Mercedes sau Range ROver. Dar nu facea nimeni de nimeni misto, sau sa nu se urce in o anumita masina pentru ca vezi domne era urata. Dimpotriva in rablele alea de masini ( zic rable pentru ca sunt vechi nu o luati ca pe o insulta, ca nu zc de rau ) intrau cate 4 5 doar ca sa nu astepte autobuzu sa plece acasa laughing. Dar sa fim seriosi in ROmania care ar face asa? daca nu ai BMW nu se urca nici naiba la tine in masina. TIn minte acum 4 ani cand ma plimbam cu fratele meu pe la plaja ( are un Audi A4 dar model mai vechi) erau multi care faceau misto, dar na asta e romanul. Sau cand venea sa ma ia de la scoala cand eram mai mic si venea cu un Logan. Deci in Romania sta povestea asa, ai masina ieftina esti un ratat, ai masina scumpa esti cocalar.

Deci va intreb eu pe voi, de ce toate astea?
Daca omul isi permite masina mai scumpa nu ar trebui sa isi cumpere masina care ii place doar ca altul care nu isi permite dar e si destul de prosti sa il faca pe el cocalar pentru ca poate? Nu e asta prostie acuta?

44 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Reminiscente comuniste. La noi mai e si problema ca, in general, probabil maxim 20% (cifra foarte optimista) din cei cu masini scumpe au muncit cu adevarat pentru alea si nu merita o flegma in ochi pentru ce fel de oameni sint.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Te cred. Generalizarea e foarte enervanta. Azi daca esti tanar si ai bani toata lumea are impresia ca esti un ratat care sta pe banii parintilor, chiar daca ai muncit de mic, tot esti bagat in acelasi loc cu toti. ASta e viata se pare

| OoBunnyoO a răspuns:

Si pe mine ma enerveaza comportamentul asta la culme. Asta este unul dintre motivele pentru care ma simt mai bine ca am plecat. Nu sta nimeni cu ochii pe tine, lumea isi vede de treaba, ii doare fix undeva de ce ai si ce faci.

Asa cum a zis si KotrutZ, este vorba de reminiscente comuniste. In timpul comunismului a tot fost promovata ideea ca suntem egali si cine nu era egal si era mai presus, era cel mai probabil raportat. Iar asa s-a intarit gandirea ipocrita de genul, cine are mai mult ca tine, nu trebuie sa aiba, dar daca tu ai mai mult, nu este nicio problema.
Si intr-adevar, coruptia este mare la noi. Multi asuma faptul ca ai obtinut banii, prin alte metode decat cele onorabile.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Si eu am masina decenta, nu ma face nimeni cocalar.
tu vorbesti de anumiti romani, nu toti sunt plini de ciuda si fite.

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Intr-adevar vorbesd despre anumiti romani dar pe parcusul vietii petrecute in Romania, majoritatea au fost asa.

ps. ce masina ai? sunt curios

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bmw 730d M sport alb

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Bravo tie, sa il stapanesti sanatos

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi!

In ce tara locuiesti?

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Italia

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da bine ma laudarosule, sa te vad pe centura laughing

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum cativa ani de zile, un italian a zdrobit o romanca in bataie pana a ucis-o, doar pentru ca era romanca.Mii de italieni au iesit in strada, ridicandu-l in slavi pe acel italian, ca si cand ar fi fost un erou pentru ca a ucis un roman.

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

Si tu cum ma vezi ma acolo? taci naiba din gura laughing

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Stiu foarte bine problema cu rasismul. spre norocul meu nu am avut multe probleme de genul fie liceu sau munca. Cat despre restul e vorba doar despre ipocrizie. Daca la stiri apar 9 italieni care omoara pe cineva si doar un roman care ucide, desigur ca mai rau e vazut romanul. Pe deo parte ii inteleg de ce sunt asa. nu e zi aici care un roman sa nu bata pe cineva, sau sa violeze o femeie sau sa jefuiasca nu stiu ce magazin. nu ai ce ii face. Asa e cand esti in tara la altul, de aici am si renuntat la cetatenie romana si mi-am pierdut de tot accentul romanesc. E bine sa pari unul de al lor daca vrei sa nu ai probleme. Si cum pe viitor vreau sa intemeiez o familie aici, parerea mea e ca am facut bine. Cu siguranta multi zic ca sunt un prost dar fiecare cu gandirea lui

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Ps. ca sa fiu sincer, oricat de rasisti ar fi italieni, de cand sunt aici am avut mai multe probleme cu romanii. Ba erau niste nenorociti in scoala / liceu, sau niste nenorocitii mai mari la munca. Sincer sa fiu, la ora actuala nu stiu daca am 2 romani cu care vorbesc dar restul cunostintelor sunt toti italieni. repet, nu zic nimic de romani, doar pentru ca 10 20 au fost niste imputiti nu inseamna ca restul sunt la fel, dar asa a fost sa fie

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ti-e mai bine acolo, ramai.nu spun sa te intorci. tara in care te nasti, nu e tara ta daca nu o accepti si cu inima.Eu iubesc,Romania,mai ales drumul din Bucuresti de la Bucuresti la Craiova la bunici,prin campia aceea,aerul ala. apoi casa batraneasca ce are o gramada de camere,livada, pamanturile.
Sau la munte,am dus-o recent pe maica-mea la Arsenie Boca,sunt reticent in ceea ce priveste pelerinajul acesta,dar mi-a placut peisajul ala de munte din jur, verdeata, am vazut si iepurilaughing. Sunt misto iepurii, cand eram mic incercam mereu sa-i prind, dar cei de camp sunt prea rapizi.De asta iubesc eu Romania, nu stiu cum e Italia, dar sufletul meu e tot aici. Daca sufletul tau e in Italia nu te poti scuza in fata nimanui pentru alegerea facuta de a iti pierde cetatenia romana, nu raspunzi in fata nimanui, e dreptatea ta.

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Poate peste 2 3 ani dupa ce mi-am deschis ce vreau sa deschid, cred ca am sa vin cu prietena mea in tara intr-o vacanta. MUlti sunt pe aici care lauda ROmania si cum nu am fost mai pe nicaieri sunt curios sa vad si eu locurile. Sa vad daca aveti dreptate sau nu laughing

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa ai probleme cu parcangiiilaughing

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Nu o sa am probleme laughing. italieni sunt printre cei mai tampiti soferi care exista pe planeta. COnduc vai si amar dar ce ma amuza mai mult e cum parcheaza ei masina pe linia alba a strazii ( din mijloc ) si lasa acolo masina fara probleme laughing. prima oara cand am vazut asta in Italia am zis ca nu e posibil asa ceva. Sau cand ii vezi cu pungile de gunoi atarnate de oglinda masinii sau in fata pe capota, mori nu alta

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, nu credlaughing).cum sa atarni pungile de gunoi de oglinda masinii?straight face

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Manelisti...

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Lenea e mare. e cale lunga pana la portbagaj si inapoi laughing, plus de asta scapi de miros. daca il lasi in spate chiar si 5 minute, pute dupa

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci mor cand mananca cineva la mine in masina, iar daca strang chiar si un gunoi, ma opresc si il arunc la primul cos de gunoi.am fobia asta cu gunoaiele in masina.

| KodrutZ a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Nu e nici o fobie breh, se cheama bun simt. Si respect pentru un bun pentru care ai muncit.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este si in Belgia, daca stau sa ma uit pe strada romanii ies intotdeauna in eivdenta intr-un mod negativ. Ba daca lucreaza pe santier stau si se iau dupa fete, ba ii vezi ca injura, ba ca se iau de altii, ba ca fac scandal. Amuzant este ca intotdeauna ii observ intai si apoi aud ca vorbesc romana. Dupa un timp, m-am obisnuit. Uneori pun si pariuri, pe treaba asta. laughing) Ca sa nu mai zic ca am un prieten care lucreaza ca paznic intr-un magazin si imi spune ca mereu prinde romani furand. Adevarul este ca aici am ajuns sa evit romanii.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

La chestia cu furatul ai mare dreptate. aici astia isi lasa telefoanele pe masa, intra in bar ies dupa 5 10 minute si telefonul e tot acolo ( cu nimeni pe afara ). daca il fura cineva e cu siguranta un strain sau mai ales un roman laughing. si cred si eu ca nu fura, astia de mici sunt invatati cu bani. au calculator, ps xbox, laptop, 7 telefoane, 3 masini in garaj. laughing mai era unu in liceul, nici nu isi spala adidasii. isi cumpara o pereche noua in fiecare luna laughing

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Auzi ma, de ex mie imi plac mult daciile alea 1310 clasice. Avea un coleg una superba, modificata de la 0, foarte frumoasa.Dar daca apari intr-o dacie, fie ea si cu modificari de 10.000 euro, prostul tot o sa spuna,, ce rabla,,.Tu nu pricepi ca marea majoritate inca se civilizeaza? Ca de ex rep.moldova,la ei totul pare comunist, cam asa si noi fata de restul europei.Nu stiu de ce te complici, o sa te doara capul daca stai sa asculti mereu, mai bine zici pas, te duci in treaba ta si ghiortanii raman cu vorbitul, ca de altceva oricum nu sunt capabili.Asta cu masinile e ca aia cu gunoierii.La noi toti idiotii rad de gunoieri, doar ca gunoierul castiga 20 mil, in timp ce prostul care rade castiga 7 mil, asa e cand suferi cu bibilica, te crezi superior.

| KodrutZ a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Unde ai auzit povestile cu gunoieri de 2000 RON? La fel ca "angajatii din banci" care vin cu mii de euro acasa in fiecare luna, timp in care cam toti dintr-o filiala, mai putin managerul, au sub 2000 RON?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ma lasi? Am lucrat intr-un cartier rezidential, gunoierii care veneau sa ridice gunoiul castigau 1700 lei cu sporuri si tichete valorice, salariu deloc de neglijat avand in vedere ca multi castiga 800 lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

In ce film e asta? Orashu'? Tara? Firma privata sau salubrizarea de stat? E o mica-mare diferenta intre ele, sa stii...

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ploiesti,rosal parca.

| KodrutZ a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Hmmm, stai sa vezi cum e prin nord...

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce...,prin ce nord?

| KodrutZ a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Iashington, breh. Sholdova. Aici prin tarimul violatorilor si a taietorilor de frunza la ciini.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru KodrutZ):

Oooo,am gajica de pe acolo, love moldovence laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Indeed. Cu un pachet de biscuiti in Birlad iti tragi harem.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing) Merge si cu biscuiti de 1 leu pachetu? laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Depinde ce pretentii ai. Totusi eu as zice ca merita un pachet de Leibnitz, sa iti tragi cadine mai serioase.winking

| Suck a răspuns:

Aici in Romania daca ai BMW esti catalogat cocalar sau afemeiat... ca vrei sa atragi femeilaughing nicidecum nu o sa creada careva ca poate iti place tractiune spate... oamenii in general judeca dupa aparente.

| anonim_4396 explică (pentru Suck):

Asa e. dar mai e si chestia urmatoare, si multi cumpara BMW doar sa atraga fete. ACum cativa ani vorbeam cu unul de masini scumpe si el zicea ca si-ar cumpara un Lamborghini, eu am zis ca as vrea un Aston Martin One-77, si ala imi zice " pai esti prost ma, fetele nu stiu ce e ala ASton Martin chiar daca costa 2 milioane de dolari, dar "lambo" le stiu toate" laughing ce sa mai zici

| Suck a răspuns:

Da ce au fetele cu BMW-urile? Is unse cu rahat divin?

| Suck a răspuns:

De aia femeile o sug la burtosi... ca au x5.

| DirviziuQ a răspuns:

Mult prea multe de zis despre problema asta, si in general despre romani. Pur si simplu asa e in sangele romanului, sa aiba printre cele mai rele "calitati"

| delightful a răspuns:

Ei generalizeaza si sunt invidiosi, asa cum o faci si tu intr-o oarecare masura. Nu ar trebui sa te intereseze atat de tare incat sa incepi sa faci un asa post aici pe tema asta, sunt chestii mai importante in viata decat sa raspunzi sau sa incerci a intelege niste carcotasi. Nu exista masina de fite, freza de fite, imbracaminte de fite. E o inventie stupida a celor ce nu-si permit. De ex : cineva poate sa isi cumpere un Bugatti pentru ca vrea sa atraga priviri, fete, sa fie invidiat iar altcineva poate sa-si achizitioneze unul pentru ca este pasionat de masina pur si simplu. Nu spun ca o persoana dintre cele doua este de condamnat. Nu e treaba nimanui sa judece decizia sau judecata altuia, fiecare trebuie sa-si vada de ceea ce are.

| anonim_4396 explică (pentru delightful):

Bine zis