| StrongHeart a întrebat:

De ce sunt tinerii in depresie? Ce dracu e cu noi? Nu ar trebui sa construim in tara asta? Toata lumea e obosita, suparata si lucreaza sa ii imbogateasac pe straini.

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Tu meriti cele mai multe pareri de rau, pacat ca nu vezi asta din comportamentul tau frustrat.

74 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cursul vietii nu merge pe calea cea buna, traim intr-o infectie sociala. Era bine daca existau 2 civilizatii 1 cu idioti si proaste apoi alta cu oameni seriosi

| Drimmero a răspuns:

Depresia e boala secolului, uneori cred ca e suficient sa patesti o singura trauma mai serioasa si sa cazi in depresie, alteori poti sa o ai fara sa stii, alteori e ceva mai complex si sa o faci treptat, sunt N factori la mijloc care o declanseaza, sincer, nu stiu exact cum se manifesta pentru ca sunt mai multe afectiuni asociate ei. Vad si eu ca de 20 de ani au explodat cazurile de depresie, poate acum e o atentie mai mare asupra ei, inainte auzeai rar pe cineva care are depresie, acum avem minim o cunostinta cu afectiunea asta, chiar si eu am si habar n-aveam ca sufera de asa ceva. Mai sunt si cazurile alea de a iesi in evidenta, de a cersi atentie cu 'nu mi-a luat mami aifon, gata voi intra in depresie'. E un paradox pe care eu unul nu am sa-l inteleg vreodata si anume, sunt foarte multi bogati care au depresie desi le au pe toate, iar oamenii saraci care traiesc de pe o zi pe alta sunt mult mai zambareti si optimisti ca totul o sa fie bine si totusi isi traiesc existenta cu tarie de caracter.

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Nu e coincidenta ca de 20 de ani avem internet si de 20 de ani avem cazuri tot mai multe de depresie? Intreb, pur si simplu, nu zic sa renuntam la internet, ba chiar e de folos.

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Bogatii aia sunt nefericiti ca ii bantuie trecutul sau asteptarile sunt prea mari de la ei,eu il inteleg paradoxul.
De exemplu, faima, poate parea excelenta din exterior, dar daca vrei sa ai o viata personala si sa tii unele lucruri private, poate parea ca o cusca zoo.

| Drimmero a răspuns (pentru StrongHeart):

Tehnologia a amplificat apatia, lenea, a inlocuit socializarea reala care e cea mai buna cu socializarea virtuala, a amplificat si o inchidere in tine, mai ales jocurile video cu care toti am dus o lupta mare de a le lasa, unii au ramas dependenti, altii nu.

Persoanele bogate si mult prea publice au o presiune din partea societatii, sunt asteptari mari de la acele persoane sa faca intr-un fel, sa nu iasa din tiparul lor, poate si asta e o cauza pentru a o lua-o pe aratura, cand ai trio-ul perfect (sanatatea fizica, mentala si emotionala) poti spune ca abia atunci le ai pe toate, nimic nu se compara cu sanatatea care e comoara.

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Stiu,stii ce ma enerveaza la culme? Mentalitatea de turma.
Cand se pun 1000000 de insi sa judece o persoana sunt la modul stai putin, e ok sa judeci si sa iti dai cu parerea dar multi nu stiu cata presiune este pe ei si nu stiu ce inseamna toata lumea sa vrea ceva de la tine.
E usor sa ataci o persoana fara sa stii prin ce a trecut. Ochelari de cal, vezi doar in fata, dar daca ai trece prin aceleasi lucruri, poate ai face la fel.Lumea-i plina de ipocriti.

| Drimmero a răspuns (pentru StrongHeart):

E ok sa cunosti povestea mai bine decat sa te apuci sa judeci, dar unele persoane te fac sa le judeci din prima, aia e buna.

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Stiu,incerc sa evit, nu-mi place drama, nu-mi plac discutiile contradictorii, imi plac oamenii corecti, cateodata si eu ma port urat ca ma fac cu capu' cate unii

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cei despre care vorbesti... sunt doar o mica parte. Daca mergi intr-un complex sa zicem, plin cu studenti la o facultate, sa zicem 1000. Din acei 1000 de studenti poate doar vreo 100 ar zice asta. Restul nu ar avea treaba. Deci chestia cu majoritatea presupun ca se exclude.

Revenind, de ce sunt unele persoane in depresie, tineri mai exact, pai pentru ca... sunt tineri. Incearca sa isi raspunda la intrebarile vietii, nu le prea iese, trec prin schimbare, se lasa afectati de lucrurile din jurul lor, iar unele persoane TREBUIE sa treaca prin asta pentru a se maturiza sau pentru as dezvolta un anumit comportament pentru mai tarziu.

Legat de ultima chestie, ce nu prea are legatura cu prima (adica are, dar nu intr-un context privit ca atare de prima intrebare), asta este situatia. Daca toti am fi sefi, atunci cine ar mai lucra?

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca in ziua de astazi, ceea ce conteaza cu adevarat, e neglijat.
Aici ma refer la interior.
Stiu, poate suna cliseic, dar aici ma refer la modul in care ne simtim noi, la starile prin care trecem.
Altfel spus, uitam sa ne mai ingrijim de partea interioara a noastra, uitam sa ne mai intelegem pe noi insine.

Societatea din ziua de azi ne indeamna sa traim in exterior.
"Ascultăm ce ne spune toată lumea despre cine ar trebui să fim și ignorăm cine suntem cu adevărat."
De mici suntem crescuti cu mentalitatea aia ca trebuie sa facem ceva realizabil in viata, sa fim "mai buni" decat copilu lu vecinu, sa avem un salariu mai mare decat are nu stiu care baiat al unei rude, toate astea pun o presiune mare pe noi si ne face sa neglijam pe noi cu adevarat. Astea se intampla din copilarie.

Dar acestea lasa urme, care se vad mai departe, incepand cu adolescenta.

" Încercăm să ne reparăm rănile interioare folosind distrageri externe. Închidem orice inconfortabil, confruntător sau „profund și semnificativ" și preferăm în schimb confortul și banalitatea."

Altfel spus in loc sa ne cunoastem mai bine, si sa ne cautam o cale proprie, ajungem sa cautam factori externi care sa ne distraga.
Anturaj, tigari, alcool, orice care sa ne faca sa ne simtim mai normal.
Tot odata, in aceata perioada, alegem si drumul pe care il parcurgem in viata, iar aici, cel mai adesea, facem ce face turma.
Nu punem pret pe ce am vrea noi cu adevarat sa facem in viata asta, ci mergem pe varianta "ce e mai usor" si "Ce se castiga mai bine"

"Cu toții suntem spălați pe creier și condiționați să acționăm în anumite moduri. Încă din copilărie, suntem presați să ne conformăm și să încadrăm în cutii frumoase de către părinți, profesori și societate în general. Când devenim adulți, este aceeași poveste, cu excepția faptului că acum credem din greșeală că noi suntem cei care alegem să studiem acel contabilitate, să ne căsătorim tineri, să obținem o ipotecă, să acumulăm datorii imense de studenți și să ducem o viață „acceptabilă" social."

Cam asta e provocarea generatiei actuale.
Generatiile trecute nu aveau atatia factori care sa te distraga de la propria persoana.
Dar azi, avem din plin.
Intrii pe Facebook, vezi oameni care duc o anume viata, care se lafaie in bani, si in vacante de lux. Dar tu stai in casa mai tot anul.
Intrii pe intagram, vezi ca X si cu Y pozeaza in cuplul perfect si isi fac declaratiie de dragoste in comentarii.
Pur si simplu uiti de tine, uiti sa te focusezi pe propria persoana si incepi sa pui presiune pe tine, sa te axezi pe cum sa devii persoana aia pe care ai vazut-o pe Instagram sau pe Facebook.
Pur si simplu incerci sa faci orice altceva decat sa iti faci o cale a ta.

| StrongHeart explică (pentru OldSoul):

Ai mare dreptate.Deci problema e ca ne comparam prea mult cu ceilalti?
Crezi ca ar trebui sa renuntam la mandrie si la dorinte si vise greu de atins?

| OldSoul a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu neaparat ca ne comparam, de multe ori o facem in mod involuntar, nu ne putem invinovati pentru asta.

Nu trebuie sa renuntam la vise, e ok sa ai vise.
Insa nu trebuie sa le urmezi orbeste.
Nu inseamna ca daca nu iti indeplinesti visele, ai esuat in viata.

Viata e ceva mai complexa de atat, iar sa vezi unicul scop in viata ca fiind bunurile materiale, sau perfectionimul, e gresit.

Probabil ai auzit ca au fost diferite personalitati care desi aveau bani, si un statut, s-au sinucis.
Asta e pentru ca au pierdut contactul cu sufletul lor.
Au urmat un vis, un ideal, si odata ajuns au ramas fara un scop.
Sau pur si simplu pe drumul lor si-au incarcat prea mult constiinta si nu au mai facut fata remuscarilor.

Viata e despre a atinge linistea interioara, si despre a face bine. Cel putin la mine.

Totul e sa nu punem presiune pe noi mai mult decat trebuie.
Sa nu ne invinovatim pentru ce nu suntem, dar am vrea sa fim.

Uneori, tot ce ai nevoie in viata, e sa fii tu cu tine, si o liniste de mormant, abia atunci "interiorul" din tine o sa inceapa sa vorbeasca.

| StrongHeart explică (pentru OldSoul):

Multi din cei ce au faima ca scop principal o fac pentru ca au suferit mult in copilarie si au o dorinta aproape nebuneasca de a se afirma. Apoi ajung sus si isi dau seama ca tot nu sunt multumiti pentru ca uita esenta, cum ai spus, sufletul.

| OldSoul a răspuns (pentru StrongHeart):

Adevarat. Cam asta e viata, plina de clisee.

| Sofer a răspuns:

Asta încerc și eu sa descopar laughing o mare parte din viata o muncești.

| StrongHeart explică (pentru Sofer):

Exact frate, ne e frica sa recunoastem adevarul.

| laSoledad a răspuns:

"De ce sunt tinerii in depresie? Toata lumea e obosita, suparata" - Generalizezi. Tu nu vezi toti tinerii din tara asta. Vorbesti doar in numele tau si al celor din cercul tau - TPU si restul pe care ii stii. Sunt sute de mii de alti tineri de diferite varste pe care nici nu-i cunosti. Nu poti generaliza. Sunt sute de mii de tineri care la ora asta fac ceva. Care nu sunt depresivi. Care muncesc si construiesc si platesc impozite la stat si nu se plang ca tine pe internet. Get a life, that's the solution.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Ba pot generaliza, toti stau pe calculator, toti stau pe telefon, toti mananca de la fast food si traiesc superficial.Asta e adevarul.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Am o viata.Am o viata frumoasa as spune, sau cel putin am avut candva si zic ca am si acum si sper ca o sa mai am si pe viitor, dar ne-o cam fura niste smecherasi ce au cosntruit sistemul asta corupt.
Ma rog fiecare vede viata cum vrea el, dar nu vad de ce sa nu generealizez cand se intampla atatea lucruri si nu le dam importanta.

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Din faptul ca "toti stau pe calculator, toti stau pe telefon, toti mananca de la fast food" nu poti sa deduci ca sunt toti depresivi sau ca toti traiesc superficial. Logica ta scartaie mult. Faci generalizari cat China de mari. Esti doar frustrat de viata ta si vrei sa extinzi aceasta frustrare si in randul altor tineri. Poate ca unii sunt depresivi, dar nu asa cum generalizezi tu. Doar pentru ca vezi niste aspecte care se repeta in viata majoritatii tinerilor, nu poti sa dedudi ca toti traiesc superficial sau ca sunt depresivi. Nu toti tinerii stau pe calculator si telefon cat stai tu, nu toti tinerii folosesc calculatorul si telefonul in aceeasi scopuri pe care le folosesti si tu, nu toti tinerii mananca fast food de cate ori mananci tu. Unii mai stiu si sa foloseasca calculatorul, telefonul, internetul in avantajul lor si sa creeze ceva bun cu ajutorul lor si sa aiba moderatie la fast food. Nu iti mai generaliza depresia la nivelul intregii populatii, caci din asta doar se observa ca n-ai mai iesit de mult din cercul tau. Mai iesi prin lume sa vezi cum merg lucrurile, ca nu sunt toti ca tine.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Bine boss, te las in bula ta roz cu unicorni si cacaturi din astea.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Esti cam sensibil/a

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

"dar ne-o cam fura niste smecherasi ce au cosntruit sistemul asta corupt."
smecherasi sunt in toate paturile sociale - oameni de rand, firme si stat. Au existat de nspe mii de ani si o sa-i mai intalnim inca pe-atatia si de acum incolo peste tot. Dar nu ei sunt de vina pentru depresia unora. E foarte usor sa dam vina pe altii pentru greselile pe care le facem cu mana noastra.

"se intampla atatea lucruri si nu le dam importanta."

Plangandu-te de smecherasii care au construit sisteme corupte nu rezolvi nimic si nu aduci nimic bun in asta, nici tie nici societatii. Raul exista de candlumea sub diverse forme. Cunosc zeci de tineri care chiar fac ceva in zia de azi si au un mindset mult mai open-minded si mai vizionar. Care sunt pusi pe fapte, nu pe vorbe, care chiar pot fi un exemplu pentru ceilalti. Din ce scrii aici dai impresia ca esti doar un frustrat plangacios.

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Din moment ce tu vorbesti toata ziua de depresii si mai si generalizezi asta la nivelul tuturor tienrilor, pentru ca asa vezi tu lumea, din cochilia ta de langa tastatura, inseamna ca tu esti cel prea sensibil. Si nu ai o privire obiectiva asupra lumii, nicidecum.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Mama,cat de spalat pe creier esti.Imi pare rau de tine, la modul cel mai serios.

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Din moment ce tu deja generalizezi gresit viata atator tineri, pe care nici nu-i cunosti, vrei acum sa aduci o generalizare si asupra mea "bula ta roz cu unicorni si cacaturi din astea". Pacat ca nu vezi ce ***@turi scrii tu in fiecare zi si nu-ti constientizezi apatia, lipsa de vointa de a face ceva cu viata ta si balta de frustrare in care te afli. Esti complet paralizat si distanta de viata reala, omule. Si pe langa ca esti la nspe metri adancime, mai vrei sa-i tragi si pe alti tineri in jos langa tine, dand alarme false si generalizand ca si ei o duc tot pe depresie cum o duci tu. Nu baiatule, sunt mii de tineri in tara asta care fac lucrurile sa se miste, dar nu te invarti tu prin cercurile alea.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Habar nu ai despre viata reala, esti dus rau la vale.

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Tu nu ai habar espre cum viata tinerilor, de aia o si generalizezi.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Bine ma, du-te si lasa-ma ca mi-ai dat niste raspunsuri de m-ai spart.te supara adevarul, am inteles.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Ok

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Ti-am dat si funda sa ma lasi in pace. Sper :-s

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Scoti si tu niste aiureli! Auzi ca ma supra adevarul. Te supra pe tine opinia unidimensionala pe care ti-ai creat-o despre lume - depresie, smecheri corupti si lipsa de cupatie. Tu atat stii. Ce adevar stii tu? De cand n-ai mai iesit tu in umea reala sa faci ceva? Ti-am mai zis, sunt tineri in tara asta care chiar fac ceva, nu sunt frustrati comentaci ca tine, fiindca ce faci tu aici nu ajuta la nimic.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Hei,ai dreptate, cred ca stii ce vorbesti, iarta-ma ca ti-am gresit. Poate am vazut eu lucrurile intr-un mod negativ.Ti-am dat funda pentru ca o meriti.happy

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu am continuat sa-ti raspund pentru ca nu merita sa privesti asa lucrurile, doar atat. Incearca sa te inconjori si de alti oameni de acum inainte. Fa si tu o schimbare. O sa vezi ca exista si alt fel de tineri. Incearca sa faci voluntariat, sa ajuti si tu la randul tau pe altii, sa te inconjori si de alt tip de tineri, inscrie-te in asociatii de tineret, cum sunt cele de antreprenoriat sau de sport, literatura etc. Fac pasul si cumunica si cu alt tip de oameni. Pune-le intrebari si lor, nu doar aici. O sa vezi ca au cu totul alte obiceiuri, fa si altceva pe langa ce zici tu, si au cu totul alte viziuni, valori. O sa te schimbi incet-incet cand o sa schimbi oamenii cu care te inconjori. Asta am trait-o pe propria piele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laSoledad):

Ideea e ca daca te uiti in jur te cam paleste depresia. Daca nici nu ai pe cineva in viata personala care sa compenseze, se cam duce pe p*&a toata miscarea. Bine, asta nu inseamna ca nu poti fi depresiv si sa iti platesti impozitele samd...

| StrongHeart explică (pentru GabiDumitrescu):

Incerc sa ating si stari mai sus de depresie, sunt multi oameni in jur care imi vor doar raul, nu e imaginatia mea, pur si simplu asa e in viata.

| laSoledad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eh, de la ce-ai zis tu pana la generalizarea lui din intrebare e cale lunga, bre. Ideea e ca generalizari si lamentari de-alea-s pline podul, dar in loc sa se uite-n jur cuum zici tu, mai bine s-ar uita la niste exemple bune de tineri cu coloana vertebrala care chiar nu-si pierd vremea pe internet plangandu-se-n fiecare zis ce grea e viata ca-i f_t smecherii pe la spate, come on.

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Tu meriti cele mai multe pareri de rau, pacat ca nu vezi asta din comportamentul tau frustrat.

| laSoledad a răspuns:

Una e sa-ti vrea lumea raul si alta e sa ai drumul tau si scopul tau in viata si sa ai la ce sa muncesti in fiecare zi si pentru ce sa muncesti, sau cum zic americanii "doing your thing". Daca esti in plop si plopul in aer, te poti plange de ce vezi in jur linistit, ca numai pe tine nu te vezi.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

NU stii nimic despre mine, nu mai vorbi ca proasta.

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai vezi? Tu spui nu stii nimic despre mine bla bla. Dar tu stii despre restul tinerilor detalii amanuntite sa le pui tu diagnostice tinerimii romanesti? Nu. Asa ca ce le spui tu altora sa nu faca, nu face tu insuti in prima faza!

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Da,chiar stiu, dar esti prea ignorant/a sa discut cu tine.Nu inteleg cum reusesti sa te suporti.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Nu stii nimic despre droguri si cum functioneaza cum iti distrug mintea, nu stii nimic despre ce inseamna dilatarea realitatii, nu stii nimic despre cum substantele iti afecteaza creierul, nu stii nimic despre problemele psihice ale oamenilor si de suferinta prin care trec zi de zi, dar te apuci sa-mi spui mie ca-s nu stiu cum crezi tu ca sunt.Eu zic sa te uiti in jurul tau, daca nu vezi oameni depresivi.
Toti oamenii au probleme!

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Bai, nu intelegem cum te suporti tu in toata lamnetatia in care colcai. Nu stii altceva decat sa ceri pareri pe TPU in legatura cu probleme sfasietoare precum caderea frunzelor si topirea picaturilor de roua. Mai simplu zis, din ceea ce afirmi aici, n-ai depasit starea de fulg de zapada ca personalitate.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Ok,crezi ce vrei tu despre mine si te duci in discutii fara sens, nu ma deranjeaza asta

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

De unde stii tu ma ca eu nu stiu nimic, ha? Ce-am zis eu si ce zici tu? Eu ti-am zis ca daca stai toata ziua si nu faci nimic si te plangi ca fulgul de zapada de depresii infantile si lamentatii extrasenzitive, asta nu va rezolva nimic. Nu mai aduce tu in discutie subiecte mult mai hard, pe care le aduci in discutie pe toate laolalta doar de dragul exagerarii, insa mai scoate capul in lume sa vezi oameni cu coloana vertebrala care au o ocupatie, care stiu ce vor de la viata si care actioneaza. Ia-ti exemple mai bune de trai, ca altfel o sa mai ramai in stadiul asta inca vreo 2-3 ani buni, fara sa te imbunatatesti deloc si ar fi pacat de neuronii tai.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Bai tu serios, du-te la un psiholog ceva, nu stiu cum reusesti performanta de a calca toti oamenii pe nervi, esti special in asta.

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Pacat ca nu simti tu nevoia sa mergi la un psiholog, chiar ai nevoie la cat te plangi.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Imi cunosti problemele personale de vorbesti asa liber despre mine? Eu am respect pentru oricine, pentru ca nu stiu prin ce trece fiecare persoana, tu esti un om cu prea mult timp liber folosit prost si iti place sa vorbeste despre problemele altora, nu sa le rezolvi.NU ca ar fi datoria ta, datoria ta e sa ma enervezi, din cate vad.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Am mers si la psiholog si la psihiatru, am luat si pastile si nu mi-au folosit, acum mai taci dracu din gura ca ti-am zis destul

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

"tu esti un om cu prea mult timp liber folosit prost si iti place sa vorbeste despre problemele altora, nu sa le rezolvi." Tocmai asta faci tu, pacat ca nu te vezi. "De ce sunt tinerii in depresie? Ce dracu e cu noi? Nu ar trebui sa construim in tara asta? Toata lumea e obosita, suparata si lucreaza sa ii imbogateasac pe straini." "E o lume defecta" "Lumea-i plina de ipocriti." "cand iadul e intunecat si fierbinte." "sunt multi oameni in jur care imi vor doar raul, nu e imaginatia mea, pur si simplu asa e in viata." Ma faci sa rad in hohote.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Pai razi, cine te tine?

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Nu te las sa imi intri in cap, ca stiu ca esti un om defect, o voce in plus care ma face sa ma gandesc la tampenii.Pentru ca esti plin de ura si imi transmiti o energie foarte naspa.

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Lasa-ma pe mine ca cine ma tine. Tu ai pus o intrebare deschisa pe TPU, trebuia sa te astepti si la critici nu doar la mangaieri ale orgoliului. Mai bine intreab-te Cine te tine pe tine din a te apuca sa faci ceva cu scop, cu insemnatate, in loc sa te plangi atata? Cine te tine pe tine in a schimba ceva la starea ta lamentabila?

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Tu transmiti energii foarte naspa prin intrebarile tale, lol.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Transmit ce energii vrea Dumnezeu sa transmit,imi cunosc bine viata,defectele si stiu ce fac,tu in schimb, stii doar sa critici, de-aia ti-am dedicat melodia aia, imi vine sa te blestem, dar mai bine spun o rugaciune pentru ca stiu unde duc nervii si ura.
Iti doresc tot binele din lume.Doamne ajuta.

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Esti Joel din filmul ala

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Nu imi place instrumentalul, incerc sa imi compun prima piesa, urasc unde am ajuns, urasc cine sunt, incerc sa ajut si mi se inchid usi mereu.Chiar am incercat sa ma omor de cateva ori,am o rana naspa pe mana pentru ca mi-am urat parintii desi ei ma iubeau, mi-am urat prietenii desi m-au ajutat, mi-am distrus viata de cand m-am apucat de droguri, de asta ma cert si cu tine pentru ca sunt gol in interior, sufar foarte mult de cativa ani si vreau sa ies din starea asta sad

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

NU vreau sa ma cert cu tine, vreau doar sa inteleg ce se intampla, nu-ti fie mila de mine ca nu merit, uraste-ma.

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu ma cert cu tine pentru ca eu am trecut prin ce treci tu, chiar am ajuns pana la limita sfarsitului, dar cumva m-am trezit. Si nu vreau sa mai treaca nimeni prin ceam trait eu. De asta ma cert si vreau sa trezesc cumva pe oricine il vad ca e fix in punctul ala in care am fost eu. Eu vad spre ce rau mai mare te-ai putea duce. Esti pe o panta descendenta in care am fost si eu. Doar un alt anturaj m-a schimbat cu timpul, doar alte obiceiuri si sa imi au mai in serios viata, sa fac ceva, sa actionez.

| StrongHeart explică (pentru laSoledad):

Nici nu stiu cum am ajuns aici dar din moment ce am ajuns, ti-am spus ce simt, simt ca s-a prabusit lumea in capul meu si imi e greu sa traiesc cu destinul ce l-am primit
https://www.youtube.com/watch?v=neTzi1RgkUY

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

E greu, da. Dar gandeste-te ca fiind acolo jos, nu mai ai multe de pierdut. Ai putea cadea doar mai jos, care e moartea. In rest considera-te la limita josului. De acolo inainte calea ta e doar in sus. Nu mai asa multe de pierdut, decat viata. Presupunand ca pe asta nu vreo s-o pierzi, trebuie sa te pui incet fata in fata cu situatia data si sa incepi niste actiuni noi. Sa faci ceva, sa incepi de undeva. Cu un mers regulat la psiholog, cu iesit in natura, cu schimbare de anturaj, sa faci lucruri productive, sa-ti iei un nou job, sa cauti oameni ca tine care au trecut deja prin asta sa te ajute. Baga-te in diverse asociatii. Pune intrebari oamenilor. Cauta linistea si armonia intr-un om, intr-o activitate, intr-o carte, in arta. Fa ceva, dar nu sta in acelasi loc.

| RKBlue a răspuns:

Pai,dupa ce treci printr-un sistem de invatamant ca al nostru care iti suge sufletul, bucuria si talentul din tine mai puternic decat bea bunica-mea un pahar de rachiu, cam greu sa ramai optimist.
O gramada din locurile de munca existente in tara sunt in fabrici si firme in care ai un program de lucru prost care-ti fura timpul liber si te omoara incet(lipsa somnului si somnul la ore diferite nu fac tocmai bine organismului, chiar daca te poti simti odihnit)
Lipsa educatiei sexuale aduce atatea fete minore la sarcini si inevitabil la avort sau nastere.Ambele solutii care afecteaza mama si de multe ori familia.
Lipsa discutiilor adevarate(in familie) si orelor de economie se arata prin numarul mare de cupluri tinere care se casatoresc la mai putin de 25 de ani si ori traiesc nefericiti ori ajung sa divorteze.Nu au bani suficienti sau nu stiu cum sa ii cheltuiasca inteligent.
Poluarea, strazile distruse in multe locuri, hotii neprinsi, lipsa diferitelor resurse necesare(apa, gaz, curent) in multe zone, afecteaza si ele oamenii.
Vecinii nu sunt nici ei o bucurie.Am o vecina care batea la 11 noaptea in teava fiindc ai s-a parut ca se prabuseste tavanul peste ea cand facea dus(aparent s-a trezit speriata)
Alta vecina nu se implica in nimic,nu plateste bani pentru lumina pe scara,zice mereu ca nu o intereseaza nimic, ca nu se baga, dar cand e sa primeasca ceva e prima.
O alta vecina barfeste mereu si daca te prinde pe sala, incepe sa vorbeasca fara oprire si sa te puna la curent cu orice nimic.
Deci, la bloc vecinii pot fi chiar insuportabili(si stiu o gramada de oameni care au aceeasi problema cu vecinii lor).
Viata in Romania nu iti aduce prea multe satisfactii.Nu prea ai de facut mai nimic din ceea ce iti place,la un nivel avansat fiindca nu ai unde.
In afara de restaurante, magazine, biserica, scoala, si servici nu avem aproape deloc locuri in care sa ne intalnim pentru activitati placute.Nu avem locuri de cultura. Avem o biblioteca la 100 de restaurante.(it's not nice guys)
Un om fara pasiune e ca un caine in salbaticie.Nu va face nimic in plus in afara de necesitatile vietii.

| StrongHeart explică (pentru RKBlue):

Nu,nu,nu e bine ce faci, nu trebuie sa spunem ce simtim, trebuie sa ingropam sentimentele adanc.

| StrongHeart explică (pentru RKBlue):

E o lume defecta, prea multi ipocriti.De ce nu vad toti asta? Se mint ca e frumos si roz, cand iadul e intunecat si fierbinte.

| StrongHeart explică (pentru RKBlue):

Si prin iad ma refer la starile prin care trecem si pe care trebuie sa le depasim, cam tot ce ai descris tu poate fi interpretat ca un iad.

| DonEduardo a răspuns:

La varsta asta se petrec niste reactii chimice in organism.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Hai să nu exagerăm nu chiar toată lumea e obosită supărată și lucrează doar pentru bani

| Ciorogârla a răspuns:

Ia-ti prietenii aia depresivi care probabil sunt imaginari si faceti ceva mai util decat sa intrebi toate prostiile pe TPU

| StrongHeart explică (pentru Ciorogârla):

Ciupercuta,eu zic sa iesi din bula de aur, realitatea doare.
Vorba lu' fratele Mike, toata lumea are un plan pana isi ia un pumn in mecla.

| StrongHeart explică (pentru Ciorogârla):

Te iau la lopata, vii?

| Ciorogârla a răspuns (pentru StrongHeart):

Ti-a dat dauna-n gura, of veata asta)))))

| FloricacicaSebastian a răspuns:

,,Din cauza ca e coarde,, - Ana 2k20