| troleibuz a întrebat:

De ce sunt unii "bărbați" atât de supărați pe faptul că alții preferă să poarte pantaloni strâmți sau sa se îngrijească mai mult? Mi se pare mult mai feminina atitudinea de a fi atât de preocupat de hainele altora decât a te îmbraca confortabil.
E ciudat că ne lăsăm definiți de o bucată de material cu toate că tot ce este considerat azi feminin a fost cândva în istorie simbol bărbătesc (culoarea roz, parul lung, sandalele, fustele, tocurile).

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E ok ca barbat totusi sa nu o dai in extreme privind hainele si aranjatul. Hainele stramte sunt la moda, si em purtam blugi care veneau putin stramti, nu exagerat dar cat sa nu cada si sa vina bine. Cat despre aranjat e ok sa fii cat mai aranjat, aici la fel e ok sa nu o dai in extreme dar nu te face feminin daca te aranjezi, ai grija de tenul tau, daca iti aranjezi periodic parul facial, parul de pe cap, sa fim seriosi, daca nu te aranjezi mai deloc si te lasi foarte natural o sa vina alte extreme precum''ce boschetar e ala, i-auite-l si pe ala cum umbla abia iesit din cotet'' si tot asa, orice ai face lumea oricum va comenta. Daca esti masculin si esti sigur de masculinitatea pe care o ai nu vei arunca cu pietre dupa altii care se imbraca in alt fel, da, te vei uita putin ciudat dar pana la urma nu e ceva nou sa vezi barbati feminizati. Sa te ingrijesti mult nu inseamna automat ca esti gay/feminizat ci esti metrosexual, iti place sa fii cat mai ingrijit, traim totusi intr-o societate care pune mare accent pe fizic.

Fustele sunt traditionale in Scotia, dar nu sunt chiar ceva clasic feminine.
Parul lung e cand hau, sunt o gramada barbati celebri cu parul lung, unora le sta foarte bine asa, altora nu, conteaza cum ai forma capului, forma fetei, fizionomia per total.
Culoarea roz la barbati? n-am mai auzit pana acum.
Sandalele erau la moda acum mii de ani, erau singurele incaltaminte pentru toata lumea.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ai cam rupt din context cand ai enumerat ce a fost in istorie "simbol barbatesc".
Culoarea roz, parul lung, fustele si tocurile nu sunt in sinea lor masculine sau feminine ci sunt adaptate genului. De exemplu un kilt scoțian nu arata deloc ca o fustă feminină. Tocurile barbatesti nu arata deloc ca tocurile subtiri feminine, iar parul lung la barbati arata cu totul altcumva decat parul lung feminin datorita texturii si formei. Desigur, exista si barbati cu parul lung care arata ca niste femei fiindca nu stiu sa si-l aranjeze intr-un mod barbatesc sau nu accepta ca nu li se potriveste parul lung.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Au fost masculine. Si-au schimbat semnificația in timp.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Kiltul nu si-a schimbat semnificatia. Kiltul tot kilt e si e diferit de fusta. Parul lung de barbati tot par lung de barbati e. Tot la fel de masculin e si astazi fiindca e diferit de cel feminin. La fel si tocurile. Exista tocuri masculine si tocuri de femei. Semnificatia nu s-a schimbat deloc. Pur si simplu sunt niste lucruri comune care au o exprimare masculina si feminina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niște bărbați de carton a căror "bărbăție" constă doar într-o idee artificială de superioritate față de cei din jur. O mândrie creată pe baze imaginare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal,eu ca femeie nu m-aş putea uita la un bărbat care poartă fustă şi tocuri sau pantaloni strâmţi ori care lasă prea mult din picior la vedere, îşi face unghiuţele cu ojă sau are coafură de femeie.Pur şi simplu n-aş putea simţi atracţie faţă de el, mi se par mult prea feminine chestiile astea chiar dacă erau considerate exact opusul "cândva în istorie".Nu cred că mai are în momentul de faţă vreo importanţă cum erau considerate ele arunci. Poate şi-o fi dat şi lumea seama între timp că toate astea i se potrivesc mai bine unei femei decât unui bărbat.
Oricum, fiecare e liber să poarte ce vrea. Poţi să iei şi o parabolică şi s-o porţi pe post de tutu dacă ţie îţi place.
Există şi vor exista în continuare bărbaţi pentru toate gusturile.

| FantasyBoy a răspuns:

Exista destui retrograzi, pantalonii stramti sunt majoritari pe piata acum...cei regular sunt greu de gasit.